Jakie płytki na taras? Sprawdź polecane płytki podłogowe na taras

Taras jest punktem pośrednim, łączącym salon z ogrodem. Powinien więc wizualnie współgrać zarówno z wystrojem domu, jak i jego zewnętrznym otoczeniem. Podłoga musi być solidna, aby pozostawała w jak najlepszym stanie, pomimo ciągłej ekspozycji na warunki atmosferyczne. Płytki sprawdzają się w takich okolicznościach doskonale – są estetyczne, wytrzymałe i łatwo je utrzymać w czystości. Należy jednak pamiętać, że nie każde kafelki są przeznaczone użytku zewnętrznego. Z tego względu warto wiedzieć, czym kierować się przy wyborze.

Najważniejsze parametry płytek na taras

Taras to przestrzeń przeznaczona na odpoczynek na świeżym powietrzu i spędzanie czasu z bliskimi. Powinien być zaaranżowany w sposób funkcjonalny i estetyczny, aby przebywanie na nim było przyjemne. Podłoga w tym miejscu jest nieustannie narażona na uszkodzenia mechaniczne, a także bezpośrednie działanie słońca, opadów, upału i mrozu. W związku z tym płytki tarasowe muszą być:

  • odporne na wilgoć – nasiąkliwość nie może przekraczać 3%, inaczej istnieje duże ryzyko, że w krótkim czasie pojawią się pęknięcia i deformacje,
  • odporne na ścieranie – do użytku zewnętrznego dopuszcza się już III klasę ścieralności, jednak najlepszym wyborem jest klasa IV lub V,
  • antypoślizgowe – deszcz i śnieg mogą sprawić, że powierzchnia stanie się niebezpiecznie śliska, dlatego pożądaną wartością jest co najmniej R10,
  • wytrzymałe termicznie – płytki na podłogę tarasu są narażone na skrajne temperatury, a także ich nagłe zmiany.

W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z ekspertami, którzy doradzą, jakie płytki na taras sprawdzą się najlepiej w danym przypadku. Korzystając ze sklepu Dekordia, zyskuje się pewność, że produkty są wysokiej jakości i zostały dobrane idealnie.

Polecane płytki tarasowe

Jednym z najpopularniejszych materiałów jest gres. Płytki podłogowe Dekordia wykonane z niego cechują się wyjątkową trwałością i są dostępne w bardzo wielu kolorach, wzorach i teksturach. Równie wytrzymałe i efektowne są płytki klinkierowe. Najczęściej rekomendowane są kafelki w jasnych barwach i z delikatnym deseniem, aby tworzyły tło dla reszty aranżacji. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by to właśnie płytki tarasowe stanowiły główną atrakcję.

Płytki na podłogę dostępne są w wersji gładkiej lub nieszkliwionej. Błyszczące wykończenie wygląda bardzo efektownie, jednak nie stanowi najbezpieczniejszego wyboru. Chropowata powierzchnia jest znacznie mniej śliska, co jest szczególnie ważne, jeżeli te same kafle posłużą jako płytki na schody zewnętrzne. W takim przypadku warte rozważenia będą płytki betonowe oraz kamienne.

Interesującym rozwiązaniem, polecanym szczególnie miłośnikom naturalnej i rustykalnej estetyki, są kafle drewnopodobne. Swoim wyglądem do złudzenia przypominają prawdziwe deski, jednak nie posiadają ich wad. Nie wymagają szczególnej pielęgnacji i są wysoce wytrzymałe na nieprzyjazne warunki. Równie efektownie wyglądają, gdy zostaną położone na ścianę.

Dodaj komentarz