Klejenie tapety – jak położyć tapetę?

Klejenie tapety

Tapetowanie mieszkania to bardzo prosty sposób na odświeżenie aranżacji oraz zamaskowanie niedoskonałości ścian w naszym mieszkaniu bez przeprowadzania generalnego remontu. Jak położyć tapetę? Jak kłaść tapetę winylową? Jak ustrzec się przed podstawowymi błędami powodującymi zmarnowanie materiału? Jak prawidłowo wykonać klejenie tapety?

Tapeta w mieszkaniu – zalety

Klejenie tapet jest wykorzystywane do zdobienia ścian, ale także do ukrycia drobnych lub większych niedoskonałości. Tapeta ze wzorem doskonale maskuje nierówności oraz uszkodzenia struktury ściennej. Dodatkowo tapeta chroni ścianę przed różnego rodzaju zabrudzeniami.

Przygotowanie do tapetowania

Podczas przygotowań do tapetowania i w trakcie należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz higieny pracy. Jeżeli w domu mieszkają dzieci, ostre narzędzia, kleje i inne preparaty chemiczne należy przechowywać w niedostępnych dla nich miejscach. Dodatkowo podczas tapetowania należy zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza, aby opary kleju nie podrażniały dróg oddechowych oraz oczu. Tapetowanie można znacznie przyspieszyć jeśli mamy w pobliżu pomocnika. Obecność takiej osoby nie tylko przyspieszy przebieg prac, ale także umili spędzony czas!

Niezbędne narzędzia do klejenia tapet

Zanim przejdziemy do tego, jak położyć tapetę, należy przygotować sobie niezbędne narzędzia i akcesoria takie jak:

  • tapeta
  • miarka
  • klej do tapet
  • ołówek
  • poziomica
  • pędzel do nakładania kleju
  • nóż do tapet i nóż z łamanym ostrzem
  • wałek lub szczotka do wygładzania nierówności tapet
  • drabinka rozstawna lub inny podest umożliwiający nakładanie tapety w górnych częściach ściany.

Klejenie tapety krok po kroku

Jakie kroki należy wykonać w procesie klejenia tapety w pokoju? Poniżej przedstawiamy każdy z nich wraz z opisem działania, jakie w danym kroku należy wykonać.

I – przygotowanie podłoża

Przygotowanie podłoża do nałożenia nowej tapety zależy od tego, jaką powłoką jest ona pokryta. Jeżeli podłoże jest surowe- tynk lub płyty gipsowo-kartonowe, należy je najpierw zagruntować. Natomiast farbę emulsyjną należy przetrzeć preparatem, który zawiera sodę oczyszczoną. Z kolei grube warstwy poprzednich powłok takie jak: stare tapety lub płytki, trzeba zdjąć przed przystąpieniem do tapetowania.

II – przygotowanie kleju

Kleje do tapet to kolejny nieodzowny element niezbędny do nałożenia tapety. W ofercie dostępne są zarówno produkty gotowe do użycia od razu, jak i wymagające te rozrobienia. Warto także zwrócić uwagę na format tubki, który ułatwi podklejanie odstających krawędzi tapety, która jest już przyklejona do ściany.

III – wybór metody aplikacji kleju

Istnieją 2 możliwe metody nakładania kleju: na tapetę lub na ścianę. Sposób nakładania jest uzależniony od rodzaju warstwy podkładowej wybranej przez nas tapety. Jeżeli spód tapety jest papierowy, klej należy nałożyć na okładzinę. Jeśli natomiast podkład jest zrobiony z innego materiału, można zastosować wygodniejszą metodę nakładania kleju na ścianę. Co więcej, ten innowacyjny sposób zajmuje nawet o 35% mniej czasu niż standardowe tapetowanie, dlatego też warto zwrócić uwagę na ten fakt podczas wyboru tapety.

Istnieją dwie metody nakładania kleju: na tapetę lub na ścianę. Sposób nakładania jest uzależniony od rodzaju warstwy podkładowej wybranej przez nas tapety.

IV – nakładanie tapety

Nakładanie tapety na ścianę jest bezpośrednio związane z metodą aplikacji kleju. Jeśli mamy okładzinę z papierowym spodem, należy zacząć nakładać tapetę przy suficie. Jeśli natomiast tapeta ma inny rodzaj podkładu i nakładamy klej na ścianę, należy dopasować krawędź pasa przy podłodze. Następnie trzeba rozwinąć rolkę wzdłuż ściany, aż do sufitu i starannie przyciąć tapetę przy krawędzi, pozostawiając przy tym zakładkę.

V – wygładzanie tapety

Po przyklejeniu każdego pasa tapety, należy odsunąć się od ściany i ocenić, czy fragmenty okładziny są przyklejone w sposób estetyczny i równy, szczególnie przy krawędziach. Jeżeli jakiś fragment wymaga korekty, należy delikatnie ściągnąć pas i położyć go ponownie. Jeśli natomiast tapeta położona jest poprawnie, należy usunąć drobne pęcherze i wybrzuszenia powietrza przy pomocy wałka lub szczotki do wygładzania tapety.

Koszty materiałów i czas pracy

Tapetę nałożyć możemy sami, jednak jeśli brak nam czasu to cennik usług tapeciarskich uzależniony jest od rodzaju tapety i podłoża. Im droższa oraz trudniejsza do nałożenia tapeta, tym koszt usługi montażowej jest wyższy. Najmniej zapłacimy za montaż standardowej tapety. Z kolei tapeta ze wzorem lub fototapeta spowoduje większe koszty. Warto także wiedzieć, że najwięcej zapłacimy za tapetowanie sufitów.

Jeśli jednak chcemy tapetować sami to odchodzi nam koszt robocizny specjalisty, jednak czas aplikacji może się znacznie wydłużyć, wszystko zależy oczywiście także od naszych umiejętności i podłoża.
Najtańsza jest papierowa tapeta, którą możemy kupić już za 3-6 zł/m2 około 30 zł/rolka. Trwalsze są tapety winylowe, które kosztują 10 zł/m2 około 50 zł/rolka. Najdroższe są tapety z włókna szklanego, które kosztują 14 zł za m2 ok. 70 zł/rolka.

Ceny tapet:

  • Najtańsze: 3-6 zł/m2
  • Tapety winylowe: 10 zł/m2
  • Tapety z włókna szklanego: 14 zł/m2

Zapoznaj się ze wszystkimi naszymi cennikami remontowymi i budowlanymi. Powodzenia w klejeniu tapety u siebie w domu. Mamy nadzieję, że z naszym poradnikiem uda Ci się tę pracę wykonać znacznie szybciej i bez zbędnych komplikacji.