Jak skutecznie pozbyć się chwastów z trawnika

Utrzymanie pięknego, zielonego trawnika nie jest wcale łatwą czynnością. Chwasty szpecą ogród, niestety szybko rosną i są trudne do usunięcia. Aby pozbyć się tychże roślin, ważne jest przede wszystkim regularne koszenie i nawadnianie murawy. Chwastów można pozbyć się w sposób ręczny lub też przy użyciu preparatów naturalnych, jak i tych chemicznych.

Mechaniczne usuwanie chwastów z trawnika

Jeśli chwastów wyrasta niewielka ilość, można je bez problemu wyrwać ręcznie przy użyciu specjalnych narzędzi. W ten sposób można uzyskać natychmiastowy efekt, a wyrwane rośliny można używać do przygotowywania wywarów czy gnojówek, którymi następie nawozi się rośliny. Ogrodnicy doceniają zwłaszcza mniszka lekarskiego, który stanowi doskonały nawóz dla roślin owocowych. Oprócz tego można nim skutecznie walczyć z mszycami i przędziorkami. Co ważne, chwast powinien być wyrwany wraz z korzeniem. Do mechanicznego usuwania chwastów przydają się specjalne wąskie łopatki, podcinaki, noże albo specjalne wyrywacze do chwastów, które ułatwią pracę. Niekiedy takie zabiegi okazuje się trudne, zwłaszcza jeśli niepożądane w ogrodzie rośliny głęboko się zakorzeniły. Niezbędne narzędzia można znaleźć na stronie https://sklepdlaogrodu.pl/.

Naturalne preparaty na chwasty

Innym rozwiązaniem jest sięgnięcie po naturalne środki do oprysku, które można przygotować w sposób samodzielny. Przydadzą się takie produkty jak sól, soda oczyszczona czy ocet. Co ważne, wszystkie te składniki są naturalne i całkowicie bezpieczne dla toczenia, ponadto okazują się skuteczne w usuwaniu chwastów. Dobrze je zastosować punktowo, gdyż mogą wpływać na inne rośliny. Chcąc nie naruszyć murawy, nie powinno się wykonywać oprysku na całej powierzchni trawnika, a taki preparat należy nakładać bezpośrednio na chwasty przy użyciu pędzla.

Opryski na chwasty w trawniku

Jeśli chwastów jest spora ilość, wówczas jedynym rozwiązaniem jest wykorzystanie chemicznych środków chwastobójczych, a więc herbicydów. To nieuniknione na sporych powierzchniach murawy. Opryski takimi produktami należy wykonać w okresie intensywnego rozwoju chwastów, a więc najlepiej od wiosny aż do jesieni. Temperatura powietrza w trakcie oprysku powinna wynosić co najmniej 15 stopni. Chwasty w dniu oprysku powinny mieć już wykształcone po 3-4 liście. Co ważne, do 3 dni po przeprowadzonym oprysku nie należy kosić murawy. Dzięki temu środek chemiczny będzie mógł zostać dobrze wchłonięty przez liście chwastów. Chcąc uzyskać jeszcze lepsze rezultaty, należy na początku sezony wegetacyjnego zasilić trawnik przy zastosowaniu nawozu wieloskładnikowego, dzięki czemu chwasty zostaną pobudzone do rozwoju. Dopiero na około 3 tygodnie po zabiegu nawożenia należy przeprowadzić oprysk produktem chwastobójczym.

Jak zapobiegać rozrostowi chwastów?

Ważne jest pamiętać, jak istotna jest sama profilaktyka. Najlepiej więc przeciwdziałać i nie dopuścić do rozwoju chwastów. Trzeba pamiętać podczas zakładania trawnika, aby nie kupować najtańszych i niesprawdzonych nasion, gdyż są one często mieszane z nasionami chwastów. Jeżeli na murawie widoczne będą łyse miejsca, wówczas trzeba zasiać nowe nasiona. Oprócz tego trawę należy kosić na minimalną długość 4 cm, gdyż w ten sposób rzuca na cień i przeciwdziała kiełkowaniu nasion chwastów. Trawnik trzeba co jakiś czas spulchniać, usuwając z niego materię i gwarantując mu stabilność. W ten sposób ziemia będzie dobrze wchłaniała wodę, również do tych głębokich warstw. Istotne jest także samo nawożenie terenu zielonego, aby nie brakował mu substancji odżywczych. Nawóz zapewnia trawnikowy zdrowy rozwój. W okresach suszy trzeba koniecznie nawadniać trawę.