Wałek do malowania – jaki wybrać?

Wałek do malowania ścian

Wybór narzędzi do malowania, choć wydaje się czynnością niezbyt istotną, ma ogromne znaczenie i decyduje o efekcie końcowym. Wałek malarski to narzędzie, które ma ułatwić rozprowadzanie farby, w taki sposób, by cieszyć się sufitem lub ścianami bez smug. Zakup wałka okazuje się niełatwą sprawą, ponieważ oferta jest bogata. Szeroki czy wąski? Z naturalnym włosiem czy syntetyczny? Jaki wałek do malowania ścian jest najlepszy i czy można użyć go również do sufitu?

Jak ułatwić sobie malowanie pokoju?

Każde działanie wymaga przygotowania. Musisz zorganizować sobie pracę, w taki sposób, żeby wyeliminować ryzyko możliwych uszkodzeń, kiedy będziesz malować pokój. Co musisz zrobić?

  • Zabezpiecz pomieszczenie
  • Przygotuj narzędzia
  • Maluj w odpowiednim kierunku

Folia malarska lub tektura, taśmy ochronne, wyniesiony sprzęt ułatwią Ci dostęp do ścian i sufitu oraz zabezpieczą przed niepotrzebnym zachlapaniem. Drabina, wałek do malowania, i malarska kuweta to podstawowe sprzęty. Pamiętaj o oczyszczeniu wałka, niezależnie od tego, czy jest nowy, czy stary. Usuń z niego wszystkie drobinki za pomocą letniej wody z mydłem w płynie. Zaschnięte włókna, trudne do oczyszczenia, przystrzyż nożyczkami, po to, by nie utrudniły nakładania emulsji. Farbę rozprowadzaj równolegle do okna i rozpoczynaj w miejscu, w którym jest najwięcej światła.

Wałek do malowania – zalety stosowania

Wałek do malowania ścian jest łatwiejszy w użyciu niż pędzel. Jego zastosowanie jest wygodniejsze i prostsze. Korzyści, jakie płyną z posłużenia się tym narzędziem to:

  • szybkość nakładania farby,
  • wydajność,
  • gładka powierzchnia bez smug,
  • błyskawiczne naniesienie emulsji nawet na dużą powierzchnię,
  • mniejsze zabrudzenia,
  • łatwość rozprowadzania nawet gęstej farby,
  • malowanie bez użycia drabiny przy zamontowaniu kijka lub teleskopu.

Rodzaje wałków do malowania

Producenci prześcigają się w proponowaniu nam nowych rozwiązań. To pozwala na użycie takiego narzędzia, które w stu procentach spełni nasze oczekiwania. Rodzaje wałków do malowania to różne podkategorie, w zależności od tego, z jakiego materiału są wykonane, jakie są szerokie i co będziemy nimi malować.

Wałek z włosia naturalnego powstaje głównie z owczej wełny lub skóry albo weluru. Jego zaletą jest brak włosków i smug. Produkt jest droższy niż jego sztuczny zamiennik. Wałek z włosia syntetycznego jest odpowiedni do malowania wyjątkowo chropowatych powierzchni, takich jak elewacja czy tynki strukturalne. Mikrofibra charakteryzuje wysoką trwałość narzędzia. Jej długość może by różna, co pozwala na dobór odpowiedniego wałka do malowanej powierzchni. Wałki poliakrylowe są do kupienia w wersji dzianej lub sznurkowej. Nadają się raczej do powierzchni chropowatych, ponieważ mogą zostawiać drobne nierówności na malowanej powierzchni. Wałek z gąbki jest najczęściej flokowany i bezproblemowo rozprowadza nawet emulsje olejne i akrylowe. Jest lekki i tani.

Rodzaje farb a dobór wałka do malowania

Jaki wałek do farby lateksowej? Jaki wałek do farby akrylowej? Zasada jest taka: wałki z włosiem syntetycznym używamy do farb wodorozcieńczalnych, a z włosiem naturalnym – do farb na bazie rozpuszczalnika.

Wałek do farby lateksowej

Wałek do farby lateksowej będzie dokładnie taki sam, jak w przypadku farby akrylowej, czyli najlepiej sprawdzi się taki, którego pokrycie jest wykonane z włókien syntetycznych i dostosowane do rodzaju malowanej powierzchni.

Wałek do farby akrylowej

Wałek do farby akrylowej najlepiej sprawdzi się w przypadku poszycia z mikrofibry, ponieważ daje gwarancje gładkiej, równomiernie pomalowanej powłoki, a oprócz tego nadaje się do ponownego użycia. Równie dobrze sprawdzą się wałki z poszyciem poliestrowym lub poliakrylowym.

Wałek do farby rozpuszczalnikowej

Wałek do farby rozpuszczalnikowej, czyli takiej, którą najczęściej maluje się drewniane drzwi i metalowe balustrady musi pozostawiać cienką powłokę. Najlepszym rozwiązaniem, jest wałek moherowy z krótkim włosiem, welurowy lub gąbkowy.

Wałek do farby olejnej

Wałek do farby olejnej, którą malujemy lamperie, najlepiej naniesie emalię, jeśli będzie gładki i flokowy.

Jak malować wałkiem?

Maluj wałkiem od góry do dołu, długimi ruchami, lekko przyciskając wałek. Różne kierunki i krótkie odcinki spowodują powstawanie smug. Maluj w miarę szybko, by farba nie zastygała i nie nanoś poprawek na zamalowaną powierzchnię. Farbę rozprowadzaj zdecydowanie, równomiernie nachodzącymi na siebie pasami. Malowanie zawsze zaczynaj od narożnika i idź ku środkowi.