Farba do mebli – jaką farbę wybrać?

farba do mebli

Farba do malowania mebli

Na rynku istnieje wiele rodzajów farb, które mają różne zastosowania. Jedne służą do malowania ścian i sufitów, inne do drewna, a jeszcze inne do metalu itp. Wybór jest tak szeroki, że nie każdy jest w stanie idąc do sklepu czy zamawiając farbę wybrać tą najlepszą. Jak więc wybrać odpowiednią farbę do pomalowania mebli w domu?

Czym pomalować meble?

Kiedy przychodzi czas na remont jedną z najpopularniejszych czynności, jakie wykonujemy podczas prac remontowych jest malowanie. Malowanie pozwala na odświeżenie wyglądu pomieszczenia, zmianę jego koloru, jest też dobrym sposobem na redesign pomieszczenia dzięki czemu możemy nadać mu nowy blask. Zwykle malujemy ściany lub sufity. Co jednak, jeśli chcemy pomalować meble, takie jak szafki, stół, taborety czy biurka? Jaką farbę wybrać do pomalowania mebli wewnątrz domu?

Malowanie mebli farbą akrylową

Najbardziej popularnym rodzajem kryjącym meble w całości są farby akrylowe. Pomalowane nimi powierzchnie mogą mieć, matowe, półmatowe oraz połyskliwe wykończenie. Jako spoiwo w przypadku tego rodzaju farb używana jest żywica, a jako rozcieńczacz woda. Dzięki temu takie farby posiadają naturalny, charakterystyczny zapach, który powinien być rozpoznawalny dla każdego. Niestety posiadają też one wadę, a mianowicie w porównaniu z farbami na bazie rozpuszczalnika są one mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego po malowaniu warto zadbać o dodatkowy środek ochronny, który nałożymy na wyschniętą i pomalowaną warstwę mebla, a ich zaleta to to, że są jednymi z niewielu farb, które tak dobrze chronią pomalowaną powierzchnię przed warunkami atmosferycznymi np. wilgocią.

Do czego użyć farby akrylowej?

Ze względu na to, że farba akrylowa do mebli jest mało odporna na uszkodzenia mechaniczne powinniśmy zastosować ją do mebli, które są rzadko używane lub podczas ich używania nie będzie ryzyka łatwego uszkodzenia mebla np. szafa, komoda, ponieważ nie musimy tych mebli przenosić, składać oraz rozkładać co miałoby np. miejsce w przypadku mebli ogrodowych. Można także tego typu farbę z powodzeniem zastosować do mebli dziecięcych, ponieważ gdy nasze dziecko będzie rosło i się rozwijało jakiś mebel z czasem nie będzie nam potrzebny, dlatego na jego renowację nie powinniśmy wydawać dużej ilości pieniędzy.

Malowanie mebli farbą kredową

Ostatnio dużą popularnością zaczęły się cieszyć farby kredowe, a to dlatego, że meble posiadają matowe pastelowe wykończenie, a taką farbę możemy wybrać w różnych odcieniach, kolorze. Jest też ona łatwa w użyciu, ponieważ powierzchnia, która będzie malowana nie musi być wcześniej przygotowywana. Dużą zaletą jest też tutaj to, że po zaledwie około 30 min powierzchnia pomalowana farbą kredową jest sucha i gotowa do nałożenia kolejnych warstw.

Do czego wykorzystywana jest farba kredowa?

Ze względu na to, że ten rodzaj farby jest prawie bezzapachowy idealnie nada się on do malowania mebli dziecięcych. Warto jednak też rozważyć zastosowanie jej do wolnostojących mebli np. komody, szafy, toaletki. Stosując dwa różne kolory farby kredowej możemy uzyskać efekt postarzenia mebla. 

Malowanie mebli na biało

Biała farba do mebli to ostatnio najlepiej sprzedający się produkt, ponieważ potrafi ona do naszego wnętrza wprowadzić niepowtarzalny klimat. Nie musimy jednak chcąc posiadać biały kolor w swoim domu decydować się na wymianę mebli, ponieważ możemy je przemalować tym samym odnawiając je i nadając im nowego lepszego wyglądu. Białe meble pasują do wielu innych układów kolorystycznych w domu, dzięki czemu stają się praktycznie uniwersalne. Jeśli więc za kilka lat postanowimy przemalować ściany, meble będą wciąż pasować!

Jaką farbą pomalować meble na biało?

W zależności, jaki rodzaj farby wybierzemy taki efekt końcowy osiągniemy po zakończeniu prac malarskich. Zazwyczaj w przypadku malowania na biało unika się lakierów czy bejc. Jednym z najlepszych rozwiązań w tym przypadku jest wybór farby akrylowej. Malując nią meble możemy uzyskać różne efekty wykańczające np. błyszczące, półmatowe oraz matowe. Idealnie nadają się do malowania sklejek wykonanych z drewna. 

W zależności, jaki rodzaj farby wybierzemy taki efekt końcowy osiągniemy po zakończeniu prac malarskich. Zazwyczaj w przypadku malowania na biało unika się lakierów czy bejc. Jednym z najlepszych rozwiązań w tym przypadku jest wybór farby akrylowej.

Farby do renowacji mebli

Wszystkie farby dostępne na rynku posiadają właściwości ochronne. Wszystko jednak zależy od tego, jaki mebel chcemy zabezpieczyć. Farby, które są jednymi z najczęściej stosowanych w przypadku ochrony oraz renowacji mebli to lakiery i lakierobejce. Są to środki konserwujące, zabezpieczające drewno. Mogą one występować w kolorze, ale też w wersji bezbarwnej. Tego typu farby charakteryzują się tym, że nie zmieniają one struktury oraz wyglądu powierzchni, która jest malowana. Znajdują one szereg zastosowań przy meblach wykonanych z surowego drewna, sklejki drewnianej, a nawet pokrytych fornirem drewnianym. Możemy nawet w tym przypadku lakierem i lakierobejcą pokryć meble, które wcześniej były pomalowane farbą kredową. Jeśli poszukujecie rankingu dobrych farb do mebli to zapraszam do portalu MajsterkujSam.pl.