Jak powinna wyglądać aranżacja tarasu przed domem? Taras to niesamowite miejsce do wypoczynku o każdej porze roku. Latem możemy się poopalać, a zimą usiąść na tarasie z gorącym kubkiem herbaty w ręku. Jednak zanim będziemy mogli aranżować powierzchnię, ustawiać meble, czy kwiaty to najpierw musimy zająć się podłożem, na którym to wszystko postawimy.
Spis treści:
Deska kompozytowa – co to?
Deska kompozytowa to coraz częściej wybierany produkt, którym można wyłożyć podłogę tarasu. Zbudowana jest ona z drewna i plastiku. Tak właściwie wykonana jest głównie z pyłu drzewnego (mączki drzewnej) w połączeniu z polichlorku winylu, czyli PCV.
Jak wykonać taras z deski kompozytowej?
Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane zadanie. Aby wykonać taras z deski kompozytowej najpierw musimy przygotować podłoże, które powinno być twarde i równe. Najlepiej w takiej sytuacji sprawdza się wylewka betonowa. Następnie na podłożu układamy legary, czyli belki, które będą naszą podstawą. Na legarach układamy deski kompozytowe, łącząc je metalowymi klipsami (powinny one być dołączone do desek).
Taras z deski kompozytowej – planowanie
Przede wszystkim prace powinniśmy zacząć od obliczenia powierzchni tarasu, co pozwoli nam na zakup odpowiedniej ilości desek. Następnie musimy podjąć decyzję, o tym, jak będziemy układać deski. Do wyboru mamy 3 opcje: poziomo, pionowo lub ukośnie. Potem wybieramy kolor desek. Kolejnym krokiem, który powinniśmy wykonać, jest udanie się do sklepu bądź złożenie zamówienia przez Internet na wybrany przez nas produkt. Podczas zakupów musimy sprawdzić, czy wszystkie potrzebne elementy są załączone do zestawu. Oddzielnie kupujemy kołki rozporowe.
Potrzebne narzędzia i materiały do wykonania tarasu
Aby dobrze się przygotować do kładzenia desek kompozytowych na tarasie, będziemy potrzebowali trochę narzędzi i materiałów. Materiały: legary, deski kompozytowe, kołki rozporowe, listwa startowa i maskująca, klipsy startowe i montażowe, gumowe podkłady dystansowe i zaślepki. Z narzędzi przydadzą nam się pilarka, wiertarko wkrętarka, a także miara i ołówek budowlany.
Przygotowanie desek kompozytowych na taras
Deski wypakowujemy z folii ochronnej i odkładamy dołączone elementy na bok. Następnie każdą deskę musimy sprawdzić pod kątem uszkodzeń i zarysowań. Jeśli zamawialiśmy je z dostawą do domu, warto przeliczyć, czy dostaliśmy zamówioną ilość. Następnie przeliczamy także klipsy i sprawdzamy zgodność liczebną.
- Jak wykonać oczko wodne w swoim ogrodzie?
- Jak zbudować własną wędzarnię?
- Jak zrobić skalniak w ogrodzie?
Montaż tarasu z desek kompozytowych
Teraz przekonamy się jak zrobić taras. Najpierw wykonujemy wylewkę betonową. Jak już wyschnie, to możemy zacząć układać legary. Najlepiej układać je w odległościach ok. 40 cm. Im gęściej poukładamy legary, tym deski kompozytowe będą miały lepsze oparcie. Musimy wywiercić także otwory odpływowe na wodę (o średnicy 1 cm), dzięki czemu deszczówka swobodnie spłynie poza taras. Teraz zakładamy gumowe podkłady dystansowe. Następnie zakładamy listwę startową i klipsy, gdy już to zrobimy, zacznijmy układać deski kompozytowe. Musimy jednak zwrócić uwagę na dwa ważne elementy: deski trzeba układać właściwie, tak byśmy mogli połączyć je klipsami, a także ważne jest zachowanie odstępu między nimi, by woda miała, którędy spływać. Następnie musimy zamontować listwę maskującą, która pięknie wykończy naszą pracę. Możemy także użyć zaślepek, które nie tylko wzmocnią naszą konstrukcję, ale też ładnie wykończą taras z deski kompozytowej.
Koszt robocizny u profesjonalistów
Jeśli nie jesteśmy pewni tego, czy sami poradzimy sobie z budową tarasu z deski kompozytowej, to możemy zwrócić się po pomoc do profesjonalistów. Oczywiście będzie to dodatkowy koszt, jednak jeśli chcemy cieszyć się z tarasu latami, to będziemy musieli zapłacić. Kosztu robocizny nie da się określić, nie posiadając podstawowych danych. Podczas wyliczania kosztów brane są pod uwagę materiały, z których taras będzie wykonywany, czy choćby jego kształt. Im bardziej kształt będzie skomplikowany, tym cena wykonania tarasu będzie wyższa. Jest to spowodowane, tym, że przy pracy na nietypowym kształcie powierzchni wykonawca będzie miał więcej pracy. Będzie musiał, chociażby przycinać więcej desek, co trzeba zrobić odpowiednio, inaczej deska do niczego się nie nada. Będzie to także bardziej czasochłonne zajęcie. Ceny różnią się także ze względu na konkurencyjność czy miejsce wykonywania praca. Koszty zazwyczaj wahają się w przedziale od 200 do 430 zł za metr kwadratowy.