Czym charakteryzują się cebulki kwiatowe wysokiej jakości?

Powodzenie uprawy roślin cebulowych zależy głównie od jakości sadzonego materiału, czyli cebulek. Jakie cebulki wybierać i czym charakteryzują się cebulki kwiatowe wysokiej jakości? Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

Cebulki kwiatowe to swoisty magazyn, w którym gromadzone są niezbędne składniki odżywcze. To z nich rozwijające się rośliny czerpią substancje potrzebne do wzrostu i kwitnienia, dlatego tak ważne jest, by wybierać wyłącznie zdrowe okazy.

Cebulki kwiatowe – jak kupić cebulki wysokiej jakości

Zakup cebulek kwiatowych to pierwszy krok do własnej uprawy. Jest to jednocześnie kluczowy moment, ponieważ tylko dobry jakościowo materiał, jest w stanie wydać okazały i zdrowy plon.

W trakcie zakupów należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wielkość cebulek. Jak już wspomnieliśmy, pełnią one funkcje przetrwalnikową, dlatego im mniejsza cebulka, tym większe ryzyko niedostatecznego nagromadzenia w niej substancji pokarmowych. Niewielkie cebule będą potrzebowały więcej czasu na wzmocnienie się, a to może oznaczać, że na pierwsze kwiaty trzeba będzie poczekać nawet do kolejnego sezonu uprawy.

Cebulki kwiatowe powinny być również całe, bez widocznych uszkodzeń i braków, które zwiększają podatność materiału na groźne choroby. Ponadto, nie mogą być przesuszone, pozbawione jędrności, nie mogą również mieć żadnych przebarwień i plam, mogących sugerować rozwijającą się infekcję lub żerowanie szkodników, np. nicieni lub innych pasożytów glebowych. Wysuszona cebulka to również oznaka niewłaściwego przechowywania, co niestety zdarza się bardzo często, zwłaszcza jeśli kupujesz cebulki z niepewnych źródeł i w miejscach nieprzystosowanych do prawidłowego magazynowania sprzedawanego towaru.

Innym przykładem słabej jakości cebulek kwiatowych jest obecność widocznych fragmentów liści lub korzeni. Warto podkreślić, że kupowane egzemplarze powinny znajdować się w stanie spoczynku.

Kolejna kwestia, którą należy sprawdzić, to kraj pochodzenia wybranych cebulek. Większość dostępnych na polskim rynku cebulek kwiatowych pochodzi od europejskich producentów, najczęściej są to uprawy holenderskie. Wbrew pozorom jest to bardzo istotny szczegół, ponieważ daje pewność, że cebulki zostały wyprodukowane w zbliżonych do polskich warunkach klimatycznych, dzięki czemu mamy większą szansę na prawidłową aklimatyzację rośliny w miejscu uprawy. Informacja o kraju pochodzenia powinna być umieszczona na dołączonym do rośliny paszporcie. Obecność takiego dokumentu na opakowaniu dodatkowo upewnia nas, że cebule pochodzą ze sprawdzonego źródła i poddane były kontroli zdrowotności.

Choć na rynku ogrodniczym można kupić cebulki pochodzące z krajów egzotycznych, zalecamy ostrożność. Głównym powodem jest zdecydowanie odmienna temperatura i wilgotność powietrza. Ponadto, w przeciwieństwie do państw europejskich, produkcja cebulek oraz bulw kwiatowych w krajach azjatyckich oraz afrykańskich nie jest w żaden sposób normowana, co zwiększa ryzyko obecności w zakupionych cebulach dużych ilości pestycydów, sztucznych nawozów lub wręcz obcych patogenów.

Aby mieć pewność, że zakupiony towar będzie wysokiej jakości, najlepszym wyjściem jest zakup cebulek w sprawdzonych punktach ogrodniczych. W sklepie Florexpol znajdziesz bardzo duży wybór cebul kwiatowych, które przed wysyłką przechodzą szczegółową kontrolę. Możesz więc mieć pewność, że w Twoje ręce trafią cebulki zdrowe i w doskonałej kondycji, idealne do zasadzenia.