Wymiennik ciepła do centralnego ogrzewania — jaki wybrać?

Wymiennik ciepła to urządzenie, które jest niemal nieodzownym elementem centralnego ogrzewania. Jak sama nazwa wskazuje — pełni on funkcję wymiany ciepła. Rodzajów wymienników ciepła jest kilka, stąd też ostateczny wybór dla wielu osób wcale nie jest łatwy. W jakie urządzenie tego typu warto zainwestować i dlaczego jest to aż tak ważne?

Wymiennik płytowy — najpopularniejsza wersja

Wymiennik płytowy jest urządzeniem, które składa się z połączonych ze sobą cienkich płyt. Mają one za zadanie przeprowadzać ciepło i wymieniać je pomiędzy danymi mediami. Liczba płyt może się różnić w zależności od wybranego modelu. Najważniejsze jest jednak to, aby wymiennik prawidłowo rozprowadzał energię cieplną. Tego typu urządzenia wykorzystuje się powszechnie w systemach centralnego ogrzewania zarówno w przemyśle, jak i blokach i domach jednorodzinnych.

Wymiennik ciepła ułatwia rozprowadzenie ciepła całemu systemowi grzewczym. Jest to zarazem najpopularniejsze i najkorzystniejsze rozwiązanie w przeciwieństwie do innych urządzeń, które cechują się mniejszą efektywnością i znacznie gorszym przenikaniem ciepła. Co więcej, wykorzystanie wymienników płytowych jest łatwe w obsłudze i czyszczeniu — są one również odporne na korozję.

Wymiennik płytowy — jaki wybrać?

Cóż, przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że na rynku królują dwa rodzaje wymienników: wymiennik płytowy lutowany oraz wymiennik płytowy skręcany. Pierwszy z nich posiada niewielkie rozmiary i jest najczęściej wykorzystywany w systemach ogrzewania podłogowego lub solarnego, a także w systemach centralnego ogrzewania. Wymienniki płytowe skręcane to urządzenia, które wykorzystuje się w miejskich systemach grzewczych i chłodniczych. Ich cechą charakterystyczną jest to, że można go rozkręcić w celu wymiany płyt lub wyczyszczenia urządzenia.

Dużą popularnością cieszą się wymienniki ciepła Hexonic, które zapewniają wysoką wydajność wymiany ciepła, a jednocześnie zapobiegają spadkom ciśnienia w obiegu wtórnym. To wyjątkowe urządzenia, które z powodzeniem można zastosować w mieszkaniowych systemach grzewczych. Zaletami są tutaj przede wszystkim: kompaktowy rozmiar, niski ślad węglowy, wydajność o nawet 18% wyższa w porównaniu z innymi urządzeniami tego typu, maksymalna wydajność cieplna przy jednoczesnej oszczędności.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego wymiennika ciepła nie jest prosty. Przed zakupem zawsze należy sprawdzić, jakiego typu medium w naszym mieszkaniu odpowiada za generowanie ciepła. Jest to rzecz kluczowa, bo niektóre wymienniki płytowe mogą działać na podstawie wymiany samej cieczy lub gazu.

Należy również sprawdzić, czy dany wymiennik ciepła współpracuje z mediami w naszym mieszkaniu. Niektóre produkty znajdują bowiem konkretne zastosowanie, a inne są na tyle uniwersalne, że da się je zamontować praktycznie wszędzie. Warto również sprawdzić maksymalną temperaturę pracy wymiennika, jego moc, maksymalne ciśnienie, wymiary, liczbę płyt i materiał z jego został wykonany (musi być odporny na wilgoć i dobrze przewodzić prąd).

Dodaj komentarz