Jak prawidłowo oświetlić pomieszczenie bez dostępu do światła naturalnego?

Prawidłowe oświetlenie pomieszczeń znacznie wpływa na nasz komfort i wygodę. Nie da się również ukryć, że ma ono pozytywny wpływ na bezpieczeństwo i nasze zdrowie, gdyż pomaga nam nieco odciążyć narząd wzroku. Funkcjonowanie w pomieszczeniach, które są doświetlone i jasne, również jest o wiele łatwiejsze. Niemniej jednak jeśli mieszkamy w bloku, to z pewnością może zdarzyć się tak, że jedno z pomieszczeń będzie pozbawione dostępu do światła naturalnego. W blokach bowiem najczęściej kuchnia czy też łazienka nie posiadają okien, a co za tym idzie, mieszkańcy we własnym zakresie będą musieli zadbać o to, by pomieszczenie zostało odpowiednio doświetlone. Jak więc można zrobić to poprawnie?

żarówki

Wybór oświetlenia głównego do pomieszczeń bez dostępu do naturalnego światła

W przypadku kiedy naszym problemem stało się pomieszczenie bez dostępu do naturalnego światła, wówczas musimy samodzielnie zadbać o to, by zapanowały w nim odpowiednie warunki. Oczywiście nie obejdzie się bez odpowiednio dobranego oświetlenia. W pierwszej kolejności trzeba będzie dobrać oświetlenie główne, czyli klasyczny żyrandol, który ma znaleźć się na środku sufitu. W tym momencie jednak najważniejsze staje się to, by:

  • dobrać wielkość żyrandola do rozmiaru pomieszczenia;
  • dobrać konfigurację żarówek, również uwzględniając przy tym rozmiar pomieszczenia.

Zwykle najlepiej sprawdzają się płaskie, sufitowe żyrandole, które oferują co najmniej dwa miejsca na żarówki. Wówczas można je odpowiednio ustawić tak, by rzucały one światło na całe pomieszczenie, a nie jedynie skupiały oświetlenie na samym środku. Warto również wziąć pod uwagę to, by można było w żyrandolu zamocować żarówki o odpowiedniej mocy. Do pomieszczeń bez dostępu do naturalnego światła, najlepiej sprawdzają się mocne świetlówki, które jednocześnie świecą ciepłym światłem, które nie jest szkodliwe dla oczu. Koniecznie postawmy również na modele energooszczędne, gdyż z całą pewnością te żarówki będą świecić się przez długi czas.

Oświetlenie punktowe również się przyda!

Kolejną kwestią doboru odpowiedniego oświetlenia do pomieszczenia bez dostępu do naturalnego światła, jest także oświetlenie punktowe. Mowa tu np. o korytarzu świetlówek LED, który znajdzie się nad najciemniejszym punktem pomieszczenia. Może również- w przypadku łazienek- zdecydować się na zamontowanie oświetlenia nad lustrami oraz szafkami, gdzie zwykle dociera najmniej światła od oświetlenia głównego. W przypadku jeśli to nasza kuchnia pozbawiona jest dostępu do naturalnego światła, wówczas koniecznie zamontujmy szereg świetlówek pod szafkami wiszącymi, by odpowiednio doświetlić także blaty robocze. Możemy również zdecydować się na punktowe oświetlenie w formie lamp stojących lub nablatowych. W ten sposób zapewnimy sobie idealne doświetlenie nawet najbardziej ciemnego kąta i uda się nam tym samym zagwarantować sobie komfortowe warunki. Pamiętajmy również, że żarówki LED są zwykle tańsze w eksploatacji, a także są wstanie świecić o wiele dłużej, więc z pewnością to właśnie na nie warto postawić. Jednocześnie nie starajmy się korzystać z taśm LED. Zwykle mają one bardziej charakter dekoracyjny i nie są wstanie wyemitować ciepłego światła, które w takich pomieszczeniach jest jak najbardziej pożądane. Nie starajmy się także oszczędzać na takim oświetleniu. Skoro nie ma w pomieszczeniu dostępu do naturalnego światła, powinniśmy wykreować sobie jak najbardziej zbliżone warunki, by zapewnić sobie komfort, a także nie męczyć zbytnio naszego narządu wzroku. Pamiętajmy więc o tych zasadach.

Dodaj komentarz