Twardość materaca ma znaczenie — jak dobrać materac do wagi użytkownika?

materac

Jakość snu ma ogromny wpływ na zdrowie. Z tego też powodu jedną z ważniejszych decyzji jest wybór odpowiedniego materaca. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że przy wyborze należy się kierować nie tylko materiałem wykonania, ale również twardością dopasowując ją do wagi użytkownika.

Szeroki wybór materacy pozwala na przebieranie wśród różnych ich rodzajów. Jednak warto zwrócić uwagę również na ich twardość. Źle dobrany materac może powodować bóle kręgosłupa, drętwienie kończyn, osłabienie, a nawet zmęczenie. Dlatego nie może być ani za miękki, ani za twardy — tylko dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Dlaczego twardość materaca ma takie znaczenie?

Komfort podczas snu wpływa na cały organizm. Niewygodna pozycja może powodować wiele dolegliwości bólowych mogących doprowadzić nawet do trwałych deformacji kręgosłupa. Dlatego materac odgrywa ogromną rolę w życiu człowieka już od narodzin. Wybór produktu pod konkretnego użytkownika może poprawić jakość snu, zmniejszyć dolegliwości bólowe i zregenerować obciążone mięśnie. Może również wyeliminować takie objawy jak drętwienie i mrowienie kończyn, nadmierną sztywność czy też uczucie ogólnego złamania. Z tego powodu firmy takie jak Dr Materac stawiają na jakość wykonania i możliwość dopasowania do potrzeb każdego klienta.

Rodzaje twardości materacy

Każdy materac oznaczony jest literą H oznaczającą jego twardość. Stopień twardości materaca określa cyfra znajdująca się przy wcześniej wspomnianej literze. Pod względem twardości materace można podzielić w następujący sposób:

  • H1 — materac miękki,
  • H2 — materac średni,
  • H3 — materac twardy,
  • H4 — materac bardzo twardy.

Dostępne są także materace hybrydowe takie jak Materac SleepMed Hybrid SUPREME, który charakteryzuje się różnym stopniem twardości dostosowującym się do potrzeb konkretnych części ciała. W ten sposób zapewnia dobrą podporę dla kręgosłupa i odciążenie mięśni. Dla par o dużej różnicy wagowej modele hybrydowe również będą doskonałą alternatywą dla zwykłych materacy. Produkty takie jak Materac Curem.log zapewni wygodę i komfort każdemu użytkownikowi, dostosowując się do potrzeb nawet obojga jednocześnie.

Jak wybrać odpowiedni materac?

Jednymi z najbardziej popularnych modeli są materace uniwersalne o jednym stopniu twardości, które dostosowują się do konkretnego użytkownika. Nie zależnie od tego, czy się wybierze materac lateksowy np. Demeter Janpol, piankowytermoelastyczny czy też inny rodzaj z bardzo dużej oferty, koniecznie należy zwrócić uwagę na jego twardość. Nawet materace medyczne takie jak Materac Visco Fresh Mollyflex cechują się różnym stopniem miękkości. Ogólna zasada, jaką należy się kierować podczas wyboru twardości to waga użytkownika docelowego. Osoby drobne powinny wybierać materace miękkie, podczas gdy osoby o dużej wadze ciała powinny wybierać produkty twarde lub bardzo twarde, aby zapewnić jak najlepszą podporę dla kręgosłupa.

Osoby o wadze do 60 kg powinny wybierać materace H1. Materace średnie H2 będą odpowiednim wyborem dla osób w przedziale wagowym 60-80 kg. Użytkownicy osiągający wagę od 80 do 110 kg będą się komfortowo czuć na materacu twardym H3. Materace bardzo twarde H4 dedykowane są użytkownikom osiągającym wagę powyżej 110 kg i odznaczających się masywną budową ciała. Warto również pamiętać, aby wybierając materac kierować się indywidualnymi odczuciami. W przypadku osób znajdujących się na granicy wagi lepszym rozwiązaniem może się okazać materac o mniejszej twardości. Nie bez znaczenia jest także wzrost użytkownika, poprzez który inaczej rozkłada się masa ciała. Dlatego osoby wysokie mogą wybrać materac o mniejszym stopniu twardości niż osoby niskie o tej samej wadze. Mając problem z wyborem konkretnego rodzaju twardości warto zdecydować się na materac o średniej twardości będący jednym z bardziej uniwersalnych.

Dodaj komentarz