Sztuczne kwiaty idealne na cmentarz – które wybrać?

róże

Cmentarz to niezwykle ważne miejsce dla wszystkich, którzy stracili swoich najbliższych przyjaciół czy członków rodziny. To tam pochowani są bliscy, którzy zakończyli swoją podróż na ziemi. To także przestrzeń, w której możemy wyciszyć myśli, powspominać, porozmawiać z tymi, których już nie ma. To miejsce zadumy i oddawania pamięci z niezwykle bogatą tradycją i symbolicznym wręcz znaczeniem. Nic więc dziwnego, że niemalże za każdym razem, gdy odwiedzamy grób naszych bliskich, przynosimy ze sobą nie tylko znicze, ale także kwiaty – zarówno sztuczne, jak i żywe. O tych pierwszych przeczytasz nieco więcej w poniższym artykule.

Kwiaty na cmentarz – skąd pochodzi ten zwyczaj?

Ponad 12 tysięcy lat temu, w jaskini Reqefet, chowano przedstawicieli kultury natufijskiej. Oprócz szkieletów, współcześni archeolodzy, znaleźli tam zasuszone kwiaty i drobne dekoracje, które wkładano do grobu. Elementy te miały być symbolem pamięci i szacunku do zmarłych, którym w ten sposób oddawano cześć. Odkrycie to pozwoliło więc postawić wniosek, że zwyczaj dekorowania cmentarzy ma niezwykle długą historię, a nasi najdalsi przodkowie zapoczątkowali tradycję upiększania płyt nagrobnych przy pomocy zniczy, figurek, drewnianych płotków, skrzyneczek, doniczek i oczywiście – kwiatów.

Jakie kwiaty na cmentarz wybrać?

Zdecydowanie najpopularniejszą formą kwiecistych dekoracji jest bukiet, wiązanka, stroik lub wianek. To dzięki nim przepięknie przyozdobisz dużą płytę nagrobną lub doniczki, rozstawione nieopodal drewnianego płotka. Oprócz ciętych kwiatów – które nie przetrwają trudnych warunków pogodowych i szybko uschną – przepięknie sprawdzą się kwiaty sztuczne. Współczesny sposób ich wykonania sprawia, że te wyglądają niezwykle naturalnie – zwłaszcza, jeśli postawisz na klasyczne chryzantemy, róże, wrzos czy lilie. Aby zwiększyć wrażenie naturalności – warto rezygnować z szalonych kolorów na poczet minimalistycznej bieli, czerwieni, żółci czy purpury.

Sztuczne kwiaty na grób powinny wyróżniać się jakością. Tani plastik czy niestaranne wykonanie sprawi, że tak bukiety nie tylko przestaną być estetyczne, ale także – zniszczą się pod wpływem intensywniejszych opadów deszczu.

Gatunki kwiatów

Sztuczne kwiaty na cmentarz przepięknie oddają urok kwiatów świeżych. Ich wartością dodaną jest trwałość, bezproblemowa pielęgnacja i przy tym – urokliwe wykonanie, które doskonale imituje polne kwiaty czy rośliny wprost z ogrodu. Najpopularniejszymi kwiatami na cmentarz są:

  • Chryzantemy – symbolizują przyjaźń, ale także siłę i trwałość uczuć,
  • Róże – symbol czystej miłości i najsilniejszych emocji,
  • Begonie – symbol wyjątkowości, indywidualności, ale także pokoju i sprawiedliwości,
  • Wrzos – symbol wierności, przyjaźni i dobroci,
  • Aksamitki – symbol niewinności i delikatności,
  • Niezapominajki – symbol pamięci i nieśmiertelnych wspomnień,
  • Lilie – symbol czystości, niewinności, ale także chwały i niebiańskiej szczęśliwości.

Wybierając kwiaty skorzystaj z hurtowni, kwiaciarni lub profesjonalnych sklepów online, które stawiają na doskonałe wykonanie, trwałość materiałów i szeroki wybór różnych kolorów i form. Nie zapomnij, aby oprócz kwiatów wybrać także sztuczne gałązki, liście, czy trawy, które nadadzą bukietowi naturalności.

Dodaj komentarz