Pompa ciepła czy kocioł elektryczny?

shizen pompy

W dobie rosnących cen energii, a przede wszystkim paliw stałych, coraz więcej osób kieruje swój wzrok w stronę ogrzewania za pomocą energii elektrycznej. Na rynku mamy do dyspozycji kilka wariantów takiego ogrzewania. Wśród najbardziej popularnych należy wyróżnić powietrzne pompy ciepła oraz kotły elektryczne. Ostatnie lata to zdecydowany wzrost zainteresowania właśnie pompami ciepła, które pod wieloma względami przewyższają kotły elektryczne. Dlaczego? W tym artykule postaramy się wyjaśnić główną różnicę między tymi dwoma źródłami ciepła, które tylko z pozoru są podobne do siebie.

Eksploatacja – jak działają pompy ciepła i kotły elektryczne?

Pod względem komfortu podczas użytkowania, zarówno powietrzne pompy ciepła, jak i kotły elektryczne są w pełni bezobsługowe. Parametrami ich pracy możemy sterować zdalnie, co staje się coraz częstszym kryterium wyboru systemu grzewczego. Sposób użytkowania oraz fakt, że obie technologie ogrzewają budynek, wykorzystując do tego energię elektryczną, to jedyne podobieństwa tych rozwiązań. Główną różnicę stanowi to, co najbardziej interesuje wszystkich – koszty.

Koszty eksploatacji i montażu powietrznej pompy ciepła oraz kotła elektrycznego

Porównanie obu technologii należy rozpocząć od kosztów samego urządzenia. W tym przypadku powietrzna pompa ciepła jest droższym rozwiązaniem. Cena powietrznej pompy ciepła, np. Shizen może być nawet o kilkadziesiąt procent wyższa niż koszt kotła elektrycznego. Z perspektywy kosztów eksploatacji nie ma to jednak większego znaczenia, ponieważ pompa ciepła ma dużo większe możliwości w kontekście generowania oszczędności.

Czym jest COP?

Dlaczego możemy zaoszczędzić więcej dzięki pompie ciepła powietrze-woda? Otóż główną rolę odgrywa tutaj współczynnik COP, który jest charakterystyczny dla każdej pompy ciepła. Jest to parametr, który mówi nam o tym, ile energii cieplnej jest w stanie wygenerować urządzenie, pobierając 1 kWh energii elektrycznej. W nowoczesnych pompach ciepła współczynnik ten utrzymuje się na poziomie między 4 a 6. Dla przykładu, uwzględniając tę dolną granicę, z każdej 1 kWh pobranej energii elektrycznej, dana pompa ciepła wytworzy 4 kWh energii cieplnej. W kotłach elektrycznych współczynnik ten wynosi 1:1 (czasem jest nawet mniej korzystny).

Co nam daje taka wydajność pompy ciepła? Zakładając, że jesteśmy użytkownikami domu o powierzchni 100 m2 o zapotrzebowaniu energetycznym 70 kWh/(m2.rok), w ciągu roku urządzenie grzewcze będzie musiało wygenerować 7000 kWh energii. Pompa ciepła o współczynniku COP na poziomie 4, wykorzysta do tego 1750 kWh energii elektrycznej, natomiast kocioł elektryczny 7000 kWh. W taki sposób za ogrzewanie pompą ciepła zapłacimy około 1225 zł, natomiast dla kotła elektrycznego ta wartość będzie wynosić 4900 zł (dla stawki 0,7 zł za 1 kWh energii elektrycznej).

Podsumowanie

Jak widać, dzięki pompie ciepła w standardowym domu możemy zaoszczędzić ponad 3000 zł. Jest to z pewnością wartość, która jest atrakcyjna, szczególnie w czasach kryzysu energetycznego. Ponadto trzeba zaznaczyć, że tak wysoka sprawność pompy ciepła sprawia, że jest to urządzenie w 100% proekologiczne. Co za tym idzie, na rynku ciągle występują różnego rodzaju dotacje i dofinansowania. W taki sposób jesteśmy w stanie obniżyć koszty inwestycyjne pompy ciepła do minimum, jednocześnie jeszcze bardziej skracając okres zwrotu takiego przedsięwzięcia.

Powietrzne pompy ciepła, np. Shizen to w dłuższej perspektywie znacznie bardziej opłacalna inwestycja niż kotły elektryczne. Jest to odnawialne źródło energii, które przez wiele kolejnych lat będzie spełniało zaostrzane normy emisyjne. W przypadku kotła elektrycznego nie mamy gwarancji, że za kilka lat, zgodnie z wprowadzonymi rozporządzeniami, nie będziemy musieli kolejny raz wymieniać źródła ciepła i nadwyrężać naszego budżetu.

Dodaj komentarz