Niezależnie od tego, czy mieszkamy w domu mobilnym lub modułowym całorocznie, czy tylko okazjonalnie albo sezonowo – nasza własność jest narażona na niespodziewane zdarzenia podobnie jak typowy, klasyczny dom. Takie rzeczy jak włamanie i kradzież majątku czy uszkodzenia spowodowane warunkami atmosferycznymi mogą zdarzyć się z podobnym prawdopodobieństwem. Rosnąca popularność domków mobilnych i holenderskich uwydatniła pewne problemy dotyczące doboru odpowiedniej oferty ubezpieczenia. Nieliczne większe towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowały oferty dedykowane dla domków mobilnych, które z racji swojej tymczasowej „unikalności” są stosunkowo drogie. Jednak znaleźliśmy sposób na to, by ubezpieczyć domek mobilny znacznie niższym kosztem.
Spis treści:
Pojęcie domku mobilnego
Większość niezorientowanych w temacie czytelników zapewne wyobraża sobie domki mobilne jedynie przez pryzmat ich wielkości – jako małe domki, w dodatku raczej do zamieszkania tymczasowego czy sezonowego. Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, domki te mogą być wykorzystywane także całorocznie – ku zdziwieniu wielu osób – oczywiście także w Polsce. Wszystko za sprawą nowych technologii i materiałów, które dają większe możliwości od tych znanych z lat 90-tych czy pierwszej dekady obecnego wieku. Obecnie pod względem utrzymania ciepła, izolacji termicznej nowobudowane domki mobilne są w stanie zagwarantować podobne warunki tak jak ich więksi, tradycyjni odpowiednicy – tradycyjne domy murowane czy szkieletowe. Koniecznie zobacz rzuty popularnych domków mobilnych na stronie https://mobildom.pl/rzuty/ .
Jest jednak coś istotnego, co diametralnie wyróżnia domki mobilne od wspomnianych odpowiedników – fundamenty. Domek mobilny nie jest trwale związany z gruntem, nie posiada fundamentów. Najczęściej posadowiony jest na płaskiej płycie betonowej, a rama opiera się na bloczkach betonowych lub wyporach regulowanych (jak na kolumnach), z pozostawieniem kół (stąd wzięła się nazwa „domek mobilny”) – co umożliwia jego przeniesienie w inne miejsce. Wspomniane fundamenty, a w zasadzie ich brak, są przyczyną występowania pewnych niedogodności z ubezpieczeniem – gdyż zgodnie z definicją Prawa Budowalnego „budynek” to „obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach” a użyta w definicja „obiektu budowlanego” oznacza „budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych”. Nie inaczej jest to także definiowane w większości Ogólnych Warunków Ubezpieczenia – nie można ich zaliczyć do kategorii „nieruchomości”.
Towarzystwa ubezpieczeniowe nie nadążają za rynkiem
Wielu właścicieli domków mobilnych dziwi się, że większość Towarzystw Ubezpieczeniowych nadal albo nie zauważa tej części rynku, albo celowo nie przygotowuje na niego oferty. Przypomnijmy – mówimy o rynku, którego popularność rok do roku w ostatnich latach rośnie w tempie kilkudziesięcioprocentowym. Aktualnie budowane domki mobilne coraz częściej pełnią funkcję mieszkalną całorocznie. Oznacza to, że wyposażamy je tak samo jak tradycyjne domy i mieszkania m.in. w sprzęt elektroniczny AGD i RTV, wygodne meble i elementy wyposażenia wnętrz. W związku z tym są podatne na podobne zagrożenia.
Z drugiej strony, gdy spojrzymy jednak na interes Ubezpieczalni, a w zasadzie na ryzyka, które wraz z podpisaną umową „biorą pod swe skrzydła” – sprawa nie wygląda tak kolorowo. Ubezpieczyciel musi ocenić bezpieczeństwo Twojego domku – czynniki takie jak rodzaj bramy czy ogrodzenia, drzwi wejściowe (zamki), czy choćby materiały użyte do budowy domku mobilnego (łatwopalność). Nie bez znaczenia jest również otaczający go teren – możliwości wystąpienia powodzi i podtopień, ocena skutków burz, upadków drzew czy lawin.
Domki mobilne jako domek letniskowy
Rozwiejmy w końcu zagadkę zawartą w tytule. Najtańszą opcją ubezpieczenia domku mobilnego jest potraktowanie go jako domku letniskowego, który w niskiej cenie można dodatkowo ubezpieczyć (np. wraz z innym posiadanym domem czy mieszkaniem, lub samodzielnie). To aktualnie najbardziej korzystna forma ubezpieczenia. W takim przypadku koszty ubezpieczenia domku mobilnego rozpoczynają się już nawet od 10zł miesięcznie (gdy jako bazę traktujemy nieruchomość „macierzystą”) dla domku L z oferty producenta Mobildom: https://mobildom.pl/cennik-domki-mobilne/ . Stawki samodzielnego ubezpieczenia będą trochę wyższe i jak przy umowach standardowych, także zależą od zadeklarowanej wartości szacunkowej domku letniskowego wraz z wyposażeniem oraz zastosowanych zabezpieczeń (np. rolety zewn., alarm, kamery, ogrodzenie posesji, czujniki ppoż itp). Należy pamiętać, aby sprawdzić wyceny tego typu polis w różnych Towarzystwach Ubezpieczeniowych.