Jak wybrać klucz pneumatyczny? Poznaj nasze wskazówki

koło

Żaden warsztat samochodowy i wulkanizacyjny nie może obejść się bez właściwego klucza pneumatycznego. To funkcjonalne narzędzie znacząco poprawia wydajność zakładu i sprawia, że zadania związane m.in. z odkręcaniem śrub w kołach, wykonuje się szybciej, skuteczniej i sprawniej. Jak wybrać odpowiedni klucz pneumatyczny? Z naszego artykułu dowiesz się, które parametry są najważniejsze.

Jak działa klucz pneumatyczny?

Klucz pneumatyczny służy przede wszystkim do odkręcania śrub, m.in. w kołach samochodowych, ale nie tylko – zakłady przemysłowe równie chętnie korzystają z tego sprzętu. Ręczne odkręcanie śrub jest czasochłonne i wymaga ogromnej siły. Zastosowanie odpowiednio dobranego klucza pozwala na szybkie i efektywne wykonanie tego zadania bez użycia siły. Dzięki temu w stosunkowo krótkim czasie można odkręcić znacznie więcej śrub niż przy użyciu manualnych narzędzi.

Klucz pneumatyczny działa dzięki wykorzystaniu sprężonego powietrza. W związku z tym, jeśli zamierzasz z niego korzystać, niezbędna jest sprężarka. Należy jednak dobrać odpowiednie parametry tego urządzenia. Co to oznacza? Wydajność sprężarki powinna być równa lub większa niż zapotrzebowanie klucza na powietrze.

Jakie parametry należy wziąć pod uwagę?

Wybór właściwego klucza pneumatycznego nie jest prostym zadaniem – rynek oferuje mnóstwo modeli. Jak każdy inny sprzęt, ten także należy dopasować do potrzeb zakładu i charakteru wykonywanej pracy. Zakupu dokonaj na podstawie dobrania odpowiednich dla siebie parametrów technicznych. Warto wziąć pod uwagę przede wszystkim następujące kryteria:

producent – renomowana marka to gwarancja jakości i skuteczności,

moment obrotowy – najważniejszy parametr, określający siłę, z jaką możliwe jest dokręcenie śruby,

wymagana ilość powietrza – umożliwia dopasowanie odpowiedniej sprężarki,

regulacja – profesjonalne modele mają funkcjonalność, która pozwala na wybranie stopnia maksymalnego momentu obrotowego,

poziom hałasu – mniej ważny wskaźnik, jednak istotny dla komfortu pracy.

Jaki klucz pneumatyczny najlepiej sprawdzi się w Twoim warsztacie?

Wyposażenie warsztatu samochodowego lub wulkanizacyjnego jest ważne dla zachowania płynności pracy i skutecznego działania. W związku z tym, tak podstawowy jego element, jak klucz pneumatyczny, musi być dopasowany do charakteru zadań. Jak dobrać odpowiednie urządzenie? Najważniejszym parametrem jest wartość momentu obrotowego, która w opisach technicznych wyrażana jest symbolem “Nm”. Jeśli szukasz sprzętu do obsługi samochodów osobowych, postaw na taki, którego moment obrotowy jest nie mniejszy niż 1400 Nm. Praca przy większych samochodach wymaga klucza pneumatycznego o wartości co najmniej 1900 Nm. Jeśli potrzebujesz narzędzia do obsługi wielkogabarytowych samochodów lub maszyn rolniczych, wybierz klucz pneumatyczny z momentem obrotowym o wartości przynajmniej 5000 Nm.

Wybierając profesjonalny sprzęt warsztatowy, postaw na urządzenie, którego cena jest proporcjonalna do jakości. Wybierz renomowanych producentów i dystrybutora, który w razie trudności pomoże Ci dobrać odpowiedni klucz pneumatyczny. Specjaliści, np. ci z e-sklepu RG Narzędzia, rozwieją Twoje wątpliwości i doradzą, jakiego sprzętu potrzebuje Twój warsztat!

Dodaj komentarz