Urządzenie małego salonu na poddaszu to nie lada wyzwanie. Warto jednak podjąć próbę takiej aranżacji, gdyż efekty mogą nas zachwycić. Skosy na sufitach, słupy podtrzymujące czy okna dachowe mogą się wydawać skomplikowanym materiałem do dekoracji, ale tak naprawdę mają ogromny potencjał, który po prostu trzeba wykorzystać. Jak dobrać odpowiednie meble, czy kolor ścian ma znaczenie i jak zaplanować remont małego salonu na poddaszu? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.
Spis treści:
Jak urządzić mały salon na poddaszu – aranżacje
Nowoczesne projekty domów bardzo często obejmują urządzenie salonu – głównego pomieszczenia w domu – na poddaszu. Często w takich wypadkach salon pełni funkcje nie tylko pomieszczenia reprezentacyjnego, ale też pokoju gościnnego. Są też przypadki, kiedy jeden budynek zamieszkuje kilka rodzin i zajmują one poszczególne kondygnacje. Wtedy jedna z rodzin zajmuje właśnie poddasze i wówczas pojawia się pytanie jak zaaranżować taką przestrzeń aby była praktyczna i wygodna.
Jednym z aspektów o których należy pamiętać urządzając salon na poddaszu ze skosami jest odpowiednia wysokość pomieszczenia. Musimy zadbać także od właściwą izolację dachu, czy podłączenie instalacji elektrycznej. Wybierajmy meble, które będą niskie i lekkie – nie tylko dlatego aby łatwiej było je wnieść na górne piętro, ale także lekkie optycznie meble (na przykład sofa na nóżkach) będą wyglądały mniej topornie i nie przytłoczą wnętrza. Spróbuj ograniczyć ilość mebli do minimum – im więcej wolnej przestrzeni tym pomieszczenie będzie wyglądało na większe. Oświetlenie w takim wnętrzu odgrywa niezwykle istotną rolę. Zwróć uwagę na to, aby źródła światła były rozmieszczone punktowo w różnych strefach salonu.
Jak wykorzystać niskie poddasze?
Niskie poddasze, jako że jest niestandardowym wnętrzem wymaga równie niestandardowych rozwiązań. W tego typu wnętrzach warto zdecydować się na jasne kolory ścian, gdyż odbijają one światło i rozjaśnią pomieszczenie dzięki czemu będzie ono wyglądało na większe. Jasne kolory są też doskonałą bazą dla różnego rodzaju dodatków i mebli. Jeśli planujemy umieścić w naszym salonie meble takie jak szafka rtv czy stolik kawowy, warto zlecić ich wykonanie stolarzowi, który zrobi je tak aby były idealnie dopasowane rozmiarem i stylem do naszego wnętrza. Wymiary poddaszy są często niestandardowe, dlatego takie rozwiązanie pozwoli na jak najbardziej optymalne wykorzystanie przestrzeni.
Jak wykorzystać słupy na poddaszu? Salon na poddaszu – inspiracje
Słupy na poddaszu mogą być irytującą przeszkodą na naszej drodze i problemem aranżacyjnym lub pięknym elementem dekoracyjnym. Budując dom lub wybierając projekt, zwróćmy szczególną uwagę aby takie słupy nie stały na środku pomieszczenia, gdyż może to utrudnić aranżację wnętrza na późniejszym etapie. Słupy na poddaszu mogą być doskonałym wyznacznikiem poszczególnych stref pomieszczenia, sprawdzą się one jako elementy porządkujące przestrzeń. Salon na poddaszu z belkami zyska na uroku jeśli zamiast próbując je za wszelką cenę ukryć i zamaskować, podkreślimy je i stworzymy z nich element dekoracyjny. Drewniane belki na jasnym tle ocieplą wnętrze i dodadzą mu przytulnego klimatu. Równie dobrze będą wyglądały belki pomalowane na zdecydowany kontrastujący kolor i doskonale podkreślą one charakter nowoczesnego wnętrza. Możemy też zawiesić na takich belkach na przykład krzesło wiszące, hamak czy nawet worek treningowy.
- Ocieplenie poddasza – jak je wykonać?
- Malowanie sufitu krok po kroku
- Programy do projektowania wnętrza
Jak zrobić pokój na strychu?
Aby strych zamienić na pokój, w którym będziemy mogli spędzać czas miło i wygodnie, należy zastosować się do kilku zasad, które pozwolą nam zamienić tą przestrzeń na cele mieszkalne. Musimy zadbać o odpowiednie wejście do pomieszczenia – konieczne w tym wypadku będą bezpieczne schody, które mogą znajdować się zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Warto też wzmocnić strop i całą jego konstrukcję oraz zadbać o jego odpowiednią izolację akustyczną i cieplną. Wybór właściwej posadzki to również istotna kwestia, do której należy się przyłożyć.
Cześć, nazywam się Andrzej Głogowski. Jestem pasjonatem budownictwa, remontów oraz pracy w ogrodzie. Od zawsze fascynowały mnie projekty, które pozwalają mi tworzyć coś nowego i pięknego. Jako „złota rączka” lubię dzielić się swoimi doświadczeniami i poradami, które mogą pomóc innym w realizacji ich domowych i ogrodniczych marzeń. Wierzę, że każdy może stworzyć wyjątkowe miejsce, które będzie odzwierciedleniem jego osobowości. Zapraszam do wspólnej podróży po świecie DIY!