Program do projektowania domu i wnętrz – jaki wybrać?

projektowanie domu

Na rynku istnieje wiele programów do projektowania domów i wnętrz, co sprawia, że specjaliści zajmujący się projektowaniem, jak również amatorzy chcący spróbować w tej dziedzinie swoich sił, mają bardzo duży wybór. W obecnych czasach coraz więcej uwagi poświęcamy naszym domom i mieszkaniom. Nic w tym dziwnego – w końcu spędzamy w nich większość naszego życia. Programy do projektowania mogą być wykorzystywane zarówno na etapie planowania budowy domu, jego kształtu, wielkości, rodzaju, jak również podczas przygotowywania do prac wykończeniowych, kiedy podejmujemy decyzje odnośnie użytych materiałów, kolorów ścian, rodzaju płytek czy mebli. Sprawdźmy jakie programy do projektowania wybrać.

Programy do projektowania domów oraz aranżacji wnętrz – TOP 5

Przytulne, komfortowe i odpowiednio udekorowane pomieszczania sprawiają, że czujemy się dobrze i bezpiecznie. Część z nas podczas projektowania domów i ich wnętrz wybiera pomoc profesjonalistów, ale coraz więcej osób decyduje się na samodzielne sporządzenie projektów. Tworzenie własnego projektu może być traktowane również jako pewnego rodzaju inspiracja, sposób na przedstawienie architektowi naszego pomysłu na dom do dalszej jego interpretacji. Korzystanie z programów do projektowania domów to nie jest łatwe zadanie, ponieważ w procesie projektowania należy uwzględnić wiele różnego typu czynników.

Z pomocą mogą nam przyjść odpowiednie programy, w których możemy w prosty i czytelny dla laika sposób, rozplanować bryłę naszych czterech kątów, czy zaplanować wyposażenie wnętrz. Wszystkie wymienione programy do projektowania są bezpłatne i łatwo dostępne.

Darmowe programy do projektowania wnętrz

Sprawdźmy więc, które z programów dostępnych w Internecie warto zastosować podczas projektowania naszego domu lub urządzania wnętrza mieszkania.

pCon.planner

pCon.planner to jeden z najlepszych programów na rynku. Jest jednym z łatwiejszych i najszybciej rozwijających się planerów, dodatkowo jest w 100% darmowy. Prosty i przyjemny interfejs to jeden z największych plusów programu. Nikt nie powinien mieć najmniejszych problemów podczas użytkowania. Jest to przede wszystkim program do projektowania wnętrz, ale dostępne narzędzia pozwalają nam na stworzenie prostych rysunków technicznych brył. Ponadto możliwa jest edycja drzwi, okien oraz ścian. W programie mamy do wyboru bardzo wiele mebli w formie grafik 3D, a ich baza nieustannie się powiększa. Dzięki pCon.planner możemy stworzyć wymarzone wnętrza przy naprawdę małym wysiłku, bowiem nie ma drugiego tak rozbudowanego i darmowego programu!

Autodesk Homestyler

Autodesk Homestyler to bardzo przydatny program do aranżacji wnętrz, działający z poziomu przeglądarki internetowej. Praca online jest niewątpliwym ułatwianiem – brak konieczności pobierania programu na komputer, jest sporą zachętą dla użytkowników. Narzędzie jest niezwykle proste w obsłudze, a przy tym pozwala na aranżacje pomieszczeń, całych domów, a nawet ogrodu. W procesie projektowania do wyboru mamy wiele modeli mebli, sprzętu elektronicznego czy nawet elementów armatury. To wszystko czyni je jednym z najczęściej wybieranych programów przez konsumentów.

Zobacz też: Jak zaplanować ścieżkę w ogrodzie?

Roomtodo

Roomtodo to jedna z nowszych aplikacji służących do projektów wnętrz. Jej innowacyjność polega na możliwości wgrania planu pomieszczenia i projektowania na jego bazie. W systemie mamy do wybory bardzo wiele ciekawych rozwiązań wykończeniowych – dotyczących umeblowania oraz udekorowania pomieszczeń. Program jest bezpłatny, a w zasadzie jedyną jego wadą jest brak możliwości projektowania mebli. Jednak jest to naprawdę niewielkie uniedogodnienie zważywszy na plusy aplikacji.

Kazaplan

Kazaplan to narzędzie służące głównie do projektowania brył. Umożliwia tworzenie budynków jedno – lub wielopiętrowych oraz daje sposobność wyboru wykończeń budynku np. dachów i schodów. Do wyboru mamy zarówno plan w wersji 2D oraz 3D. Ponadto istnieje też możliwość umeblowania wnętrz, która często jest niedoceniania – zupełnie niepotrzebnie. Kazaplan działu z poziomu przeglądarki, więc staje się bardzo przydatnym narzędziem dla przeciętnego użytkownika.

Sketchup

Sketchup to popularny program do projektowania domu. Doskonały dla początkujących ze względu na prosty interfejs oraz bibliotekę gotowych modeli. Narzędzie jest bezpłatne dla zwykłych użytkowników, do celów komercyjnych wymagana jest wersja płatna. To idealny program do wizualizacji nawet najbardziej szalonych pomysłów. Bardzo lubiany także przez profesjonalistów.

Projektowanie domu program

Programy do projektowania – dlaczego warto?

Narzędzia projektowe cieszą się coraz większą popularnością. Klienci rezygnują z pracy fachowców z różnych przyczyn, czy to ekonomicznych czy ze względu na możliwość dowolnej aranżacji bez narzucania stylistyki autora. Program do projektowania powinien cechować przede wszystkim prosty w obsłudze interfejs, mnogość opcji wyboru oraz różnorodna biblioteka modeli brył. To kluczowe kwestie dla początkujących użytkowników, chcących zaprojektować wymarzony dom lub wykonać wizualizację wnętrz.

W jakim programie najlepiej projektować?

Wybór programu do projektowania domu i wnętrz nie jest prostą sprawą i na pewno wymagać będzie od nas zastanowienia się nad naszymi potrzebami. Musimy przemyśleć i dobrze zapoznać się z ofertą poszczególnych programów do projektowania, aby podjąć decyzję czy wystarczy nam darmowa wersja czy też potrzebujemy wersji rozszerzonej, płatnej, która będzie mieć więcej ciekawych i potrzebnych nam opcji. Natomiast redakcja DomoEkspert poleca wybrany z programów przedstawionych w tym artykule.

Ile kosztuje projekt mieszkania?

Kiedy szukamy odpowiedniego programu do projektowania domu i mieszkania robimy to często z powodu szukania oszczędności. Wszystko ze względu na wysokie i wciąż rosnące koszty projektowania mieszkania u profesjonalnego projektanta czy też studia projektowego. Ile kosztuje projekt wnętrza mieszkania? Będzie to kwota około 200 zł za metr kwadratowy, czyli przykładowo za projekt mieszkania 50 m2 będzie to 10 tysięcy złotych, a za mieszkanie 70 m2 będzie to 14 tysięcy złotych. Jeśli więc chcemy samemu wykonać projekt to oczywiście będzie to niemała oszczędność, ale nikt nie wykona dla nas tak dobrego projektu jak doświadczony specjalista, dlatego warto rozważyć jednak zatrudnienie profesjonalnego projektanta do zaprojektowania wnętrza mieszkania lub domu.

Jak samemu zrobić wizualizację domu?

Aby zaoszczędzić na projekcie wnętrza domu można wykonać samemu wizualizację za pomocą wymienionych w naszym artykule programów do projektowania. Są to m.in: Autodesk Homestyler, Roomtodo oraz Kazaplan. Niektóre z tych programów działają online z poziomu przeglądarki internetowej, inne należy zainstalować na komputerze lub urządzeniu mobilnym. Dostępne są zarówno darmowe programy do projektowania i wizualizacji wnętrz jak i płatne wersje rozszerzone.

Dodaj komentarz