Farba do ścian – jak ją dopasować do konkretnego wnętrza?

Farba do ścian to doskonały sposób na szybką metamorfozę wnętrza. Szukając odpowiedniego produktu, zwróć uwagę nie tylko na kolor, lecz także właściwości. Rodzaj farby wpływa bowiem na jej trwałość. Sprawdź, czym kierować się podczas zakupu!

  • Farba o wysokim połysku optycznie powiększy wnętrze, ponieważ odbija światło.
  • Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z malowaniem, zdecyduj się na olejną farbę do ścian.
  • Zależy Ci na czasie? Wybierz lateksową farbę do ścian.

Satynowa farba do ścian – właściwości i zastosowanie

Farba satynowa nadaje ścianom aksamitny połysk, dodatkowo można ją łatwo wyczyścić. Doskonale sprawdzi się w miejscach o dużym natężeniu ruchu, w tym łazience, gabinecie, sypialni, kuchni i salonie. W ofercie obowiązkowo znalazły się farby półpołyskowe, które są niezwykle trwałe i odporne na pleśń. Możesz nimi pomalować kuchnię, pokój dziecięcy lub łazienkę.

Jeśli chcesz odświeżyć meble, drzwi lub akcesoria, zwróć uwagę na farby o wysokim połysku. Wspaniale podkreślą wystrój wnętrza, jednocześnie go nie przytłoczą. Wysoki połysk odbija światło, dzięki czemu optycznie powiększy pomieszczenie. Wydobywa głębię koloru, dodatkowo poradzi sobie z codziennym szorowaniem.

Czym kierować się przy wyborze farby?

Farby matowe zapewniają idealne krycie, jednocześnie wymagają mniejszej liczby warstw, by pokryć niedoskonałości. Skutecznie maskują dziury po gwoździach. Z drugiej strony matowa powłoka może zmienić kolor w miejscu czyszczenia. Proponowana farba do ścian sprawdzi się w pomieszczeniu o małym natężeniu ruchu, takim jak jadalnia, sypialnia dla gości. Można nią również pomalować powierzchnię, której zazwyczaj się nie dotyka, np. sufit.

Jeśli zależy Ci na czasie, wybierz lateksową farbę do ścian. Prezentowany preparat szybko schnie, dodatkowo nie szkodzi środowisku. Możesz go łatwo wyczyścić wodą z mydłem. Niektórzy producenci proponują farby winylowe, które zapewniają dobre krycie. Wspomniane produkty są trwałe i łatwe w aplikacji, poza tym szybko schną. Niestety należy też wspomnieć o słabej paroprzepuszczalności. Możesz je umyć, pod warunkiem, że zrobisz to ostrożnie. W przeciwnym razie możesz uszkodzić powłokę.

Farba olejna czy na wodna

Zastanawiasz się, czy wybrać olejną farbę do ścian czy wodną? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, rozważ ważny czynnik: możesz nakładać produkt wodny na olejny, ale nie odwrotnie. Powierzchnia, od której zaczynasz, ma znaczenie. Jeśli lubisz często zmieniać wystrój, postaw na farbę wodną. Zależy Ci na długotrwałym efekcie? Zdecyduj się na produkt na bazie oleju.

Jeśli jesteś początkującym malarzem, wybierz farbę olejną. Wspomniany produkt pozwoli Ci ukryć błędy aplikacji, takie jak ślady wałka lub pędzla. Z drugiej strony schnie dłużej, ma intensywny zapach i wymaga specjalnych narzędzi do czyszczenia. Jeśli masz wątpliwości, skorzystaj z pomocy fachowca.