Jak wyczyścić kostkę brukową?

Jak wyczyścić kostkę brukową?

Właściwe zabezpieczenie ścieżek, chodników oraz podjazdów na posesji jest bardzo ważne gdyż przekłada się na wygodę, szczególnie w czasie silnych opadów deszczu. Warto wykorzystywać do tego kostkę brukową. Dowiedz się jak ją odpowiednio wyczyścić z takich zabrudzeń jak olej, cement, chwasty czy farba.

Kostka brukowa – dlaczego warto?

Kostka brukowa ma szereg różnego rodzaju zalet. Przede wszystkim, jest ona bardzo wytrzymała, co przekłada się pozytywnie na estetykę tego rozwiązania. Dodatkowo, kostkę taką bardzo łatwo jest ułożyć, również samodzielnie. Warto jednak wiedzieć, jak powinno wyglądać czyszczenie kostki brukowej.

Czyszczenie kostki brukowej impregnowanej i nieimpregnowanej

Aby chodnik na posesji prywatnej prezentował się atrakcyjnie przez długi okres czasu, należy o niego w odpowiedni sposób dbać. Wiele osób zastanawia się więc, czym umyć kostkę brukową, żeby przywrócić jej atrakcyjny wygląd, w szczególności po okresie zimowym. Jeżeli posiadamy kostkę, która była impregnowana, proces czyszczenia będzie znacznie łatwiejszy. Nie oznacza to jednak, że osoby wybierające modele nieimpregnowane nie są w stanie dobrze oczyszczać takiej kostki. W przypadku zabrudzeń, które wniknęły bardzo głęboko w strukturę kostki, konieczne może być skorzystanie z pomocy fachowców.

Jeżeli posiadamy kostkę, która była impregnowana, proces czyszczenia będzie znacznie łatwiejszy!

Czyszczenie kostki brukowej granitowej

Kostka granitowa jest ceniona przede wszystkim za fakt, że nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji, a utrzymanie jej w dobrej kondycji jest stosunkowo proste. Głównym problem z nią związanym jest roślinność która może wyrastać szczelinach pomiędzy poszczególnymi kostkami.

Wiele osób zastanawia się w takiej sytuacji, jak i czym wyczyścić kostkę brukową, a domowe sposoby okazują się być w takiej sytuacji zdecydowanie najskuteczniejsze. Wystarczy zakupić specjalne szczotki, dzięki którym bez większych problemów można pozbyć się roślinności, czy też mchu, gromadzących się w szczelinach pomiędzy kostkami. Skuteczny może się także okazać roztwór wody z solą, którym świetnie poradzimy sobie z brudem na kostce granitowej.

Czyszczenie ze śladów tłuszczu i oleju

Bardzo poważnym zagrożeniem dla atrakcyjności kostki brukowej są plamy z tłuszczu czy też oleju. W tym przypadku bardzo ważne jest natychmiastowe działanie i użycie wody z płynem do mycia naczyń. Jest to bardzo prosty sposób na usuniecie takich trudnych zabrudzeń. Oczywiście należy pamiętać o tym, aby przystąpić do jak najszybszego usunięcia takich plam. Tylko to pozwoli na uniknięcie bardziej inwazyjnych rozwiązań.

Czyszczenie ze śladów cementu

W wyniku prowadzonego remontu, na chodniku z kostki brukowej mogą powstać nieestetyczne plamy z cementu. Dlatego tak ważne jest, aby przed wykonaniem remontu zabezpieczyć powierzchnię chodnika, aby czyszczenie kostki brukowej z cementu nie było konieczne. Kiedy jednak dojdzie już do powstania zabrudzeniem, warto wiedzieć, jak najszybciej i czym wyczyścić kostkę granitową z cementu. Jak się okazuje, najlepsze efekty można uzyskać wykorzystując piaskowanie, co pozwoli pozbyć się nawet zaschniętych zabrudzeń.

Czyszczenie z mchu

Ze względu na stałe narażenie kostki brukowej na kontakt z wilgocią, może rozwijać się na jej powierzchni mech. Na szczęście jednak, oczyszczenie kostki z tego typu zabrudzeń, jest stosunkowo proste. W tym konkretnym wypadku, najlepsze efekty można uzyskać, stosując metody mechaniczne, a także roztwór wody z mydłem.

Czyszczenie kostki brukowej z farby

Plamy powstałe z różnego rodzaju farb na kostce chodnikowej, najłatwiej jest usnąć używając myjki ciśnieniowej. Warto jednak pamiętać o tym, aby postarać się usnąć tego typu zabrudzenia jak najszybciej od momentu ich powstanie. Czym umyć kostkę brukową gdy nie posiadamy myjki ciśnieniowej? W tym przypadku sprawdzi się roztwór wody z detergentem, a także zwykła gąbka.

Czyszczenie z chwastów

Pomiędzy poszczególnymi kostkami, które tworzą chodnik, mogą rozwijać się chwasty. Dlatego też tak ważne jest ich regularne wyrywanie, aby nie dopuścić od ich zbytniego rozrastania się. Dobrym pomysłem, aby problem ze wzrostem chwastów się nie powtarzał, jest uzupełnienie wolnych przestrzeni pomiędzy kostką za pomocą odpowiedniego materiału do fugowania.

Jak zabezpieczyć kostkę przed ponownym zabrudzeniem?

Najlepszym sposobem na walkę z zabrudzeniami kostki brukowej jest zapobieganie im. Bardzo ważne jest spoinowanie wolnych przestrzeni miedzy kostkami, a także ewentualnych pęknięć w kostce. Oprócz tego sama kostka powinna być impregnowana. Dzięki temu, wszelkie zabrudzania, będą znacznie łatwiejsze od usunięcia, również domowymi sposobami.