Boazeria to raczej znak minionych czasów. Dziś mało kto decyduje się na takie wykończenie ścian, a przez większość osób jest ono uważane za staromodne i mało ciekawe. Malowanie boazerii może jednak pomóc nadać jej nowe życie i sprawić, że będzie się świetnie prezentować w stylowym, nowoczesnym wnętrzu. Sprawdź, jak i czym malować boazerię!
Spis treści:
Farba do malowania boazerii – czym malować boazerię?
Boazeria na ścianach była szczególnie popularna w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Nie oznacza to jednak, że chcąc poddać wnętrze metamorfozie, trzeba się jej pozbywać. W istocie deskowanie na ścianach świetnie pasuje do popularnego w naszym kraju już od wielu lat skandynawskiego wykończenia wnętrz. Malowanie boazerii na biało czy szaro jest więc znakomitym sposobem na tanie odświeżenie pomieszczenia i nadanie mu jednocześnie ciepła oraz elegancji.
Właściwa farba do malowania boazerii to w zasadzie połowa sukcesu. Większość osób chętnie sięga po produkty kryjące, które pozwalają szybko ukryć ciemny, przytłaczający kolor większości rodzajów boazerii znajdujących się w polskich domach. Farba do malowania boazerii musi być przystosowana do powierzchni drewnianych oraz bezpieczna do stosowania w pomieszczeniach. Dlatego najlepiej sprawdzają się:
- akrylowa farba do drewna i metalu – wodorozcieńczalna, dobrze kryjąca, szybkoschnąca i łatwa w aplikacji; nie wydziela szkodliwych substancji ani przykrego zapachu;
- farba kredowa – szybkoschnąca i bardzo dobrze kryjąca; pozwala przykryć naturalny rysunek słojów i nadaje się do nakładania na powierzchnię bez jej specjalnego przygotowania, ale jest droższa od farby akrylowej;
- kolorowa bejca – półprzezroczysty produkt pozwalający nadać deskom określony kolor, a jednocześnie podkreślić rysunek słojów.
Co wybrać? Wiele zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać, a także ilości pracy, jaką jesteś w stanie włożyć w malowanie starej boazerii.
Boazeria wcale nie musi się prezentować staromodnie. Czasami wystarczy ją przemalować na jaśniejszy kolor, by nabrała znacznie nowocześniejszego charakteru i pomogła odświeżyć wnętrze.
Jak malować boazerię?
Malowanie boazerii nie jest trudne, ale bywa pracochłonne. Wymaga bowiem zazwyczaj starannego przygotowania powierzchni. Jeśli deski są lakierowane, trzeba najpierw je zeszlifować, najlepiej usuwając całą warstwę lakieru. To zaś wiąże się ze sporym nakładem pracy i pyłem. Do dużych powierzchni najlepiej wykorzystać szlifierkę. Mniejsze można wyszlifować ręcznie – z użyciem papieru ściernego. Deski trzeba również dwukrotnie umyć – przed rozpoczęciem szlifowania wodą z dodatkiem detergentu i po jego zakończeniu, tym razem samą wodą. Dopiero tak przygotowane są gotowe do malowania farbą akrylową. Przed położeniem jej pierwszej warstwy można zastosować farbę podkładową, która pomoże wyrównać powierzchnię i zmniejszyć chłonność drewna, a wraz z nim zużycie farby.
- Z firmą remontową czy samemu?
- Gdzie przechowywać ubrania na czas przeprowadzki?
- Jak przebiega renowacja elewacji?
Szlifowanie jest niezbędne, aby zapewnić odpowiednią przyczepność farbie akrylowej. Możliwe jest jednak również malowanie boazerii bez szlifowania. To znacznie prostszy i szybszy proces, który pozwala zaobserwować efekty w zaledwie kilka godzin. Wymaga to jednak odpowiedniego doboru farby. Na nieoszlifowane powierzchnie nadaje się tylko farba kredowa, która jest bardzo prosta w użyciu i błyskawicznie schnie. Trzeba jednak pamiętać, że jest ona droższa, dlatego koszt metamorfozy wnętrza wyraźnie wzrośnie, szczególnie przy dużej powierzchni malowania.
Jakimi narzędziami przeprowadzić malowanie boazerii? Farba może być nakładana zarówno pędzlem, jak i wałkiem. Wałek lepiej sprawdza się przy większych i gładkich powierzchniach. Pędzel natomiast ułatwia dotarcie z farbą do różnych zakamarków i nierówności drewna. Dlatego najlepiej przygotować sobie kilka narzędzi w różnych rozmiarach.
Cześć, nazywam się Andrzej Głogowski. Jestem pasjonatem budownictwa, remontów oraz pracy w ogrodzie. Od zawsze fascynowały mnie projekty, które pozwalają mi tworzyć coś nowego i pięknego. Jako „złota rączka” lubię dzielić się swoimi doświadczeniami i poradami, które mogą pomóc innym w realizacji ich domowych i ogrodniczych marzeń. Wierzę, że każdy może stworzyć wyjątkowe miejsce, które będzie odzwierciedleniem jego osobowości. Zapraszam do wspólnej podróży po świecie DIY!