Firmy montujące panele fotowoltaiczne w dolnośląskim – którą wybrać?

fotowoltaika

Gigantyczny wzrost zainteresowania instalacjami OZE spowodował, że na rynku pojawiło się mnóstwo nowych firm oferujących montaż fotowoltaiki. Trzeba mieć jednak świadomość, iż część z nich została założona tylko w związku z boomem na takie instalacje. Niektóre firmy po prostu rozszerzyły działalność i z dnia na dzień zaczęły oferować swoje usługi w zakresie elektrowni fotowoltaicznych, nie do końca spełniając oczekiwania jakościowe klientów. Jak więc nie popełnić błędu przy wyborze firmy montującej panele fotowoltaiczne w województwie dolnośląskim? Sprawdź, jakimi kryteriami warto się tutaj kierować.

Doświadczenie

Chcąc mieć pewność, że powierzamy montaż paneli fotowoltaicznych prawdziwym fachowcom dobrze jest zacząć od zweryfikowania faktycznego doświadczenia danej firmy. Musisz wiedzieć, że dziś w tej branży działa mnóstwo przedsiębiorców, którzy jeszcze chwilę temu specjalizowali się np. w remontach elewacji czy brukarstwie. I choć może się wydawać, że montaż fotowoltaiki nie jest niczym skomplikowanym, to rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej.

Aby prawidłowo zamontować panele fotowoltaiczne, podłączyć inwerter, a następnie uruchomić cały system, trzeba mieć specjalistyczną wiedzę z zakresu elektryki. Niezbędne jest również doświadczenie, które pozwala uniknąć podstawowych błędów odbijających się później na efektywności pracy elektrowni fotowoltaicznej.

Sam montaż to jednak nie wszystko. Wybrana firma musi umieć prawidłowo wykonać projekt fotowoltaiki, a wcześniej dobrać odpowiednią moc instalacji do potrzeb klienta, charakterystyki budynku, a nawet konkretnej lokalizacji. To wszystko wymaga wiedzy, umiejętności oraz wspomnianego już doświadczenia.

Dlatego dobrze radzimy: wybierz firmę montującą panele fotowoltaiczne, która zajmuje się tym od długiego czasu i nie została założona tylko na fali mody na instalacje OZE. W województwie dolnośląskim szczególnie godnym polecenia wykonawcą jest firma Sun For You z Wrocławia, która ma aż 12 lat doświadczenia w branży (zdobytego m.in. we Francji), do tej pory wykonała instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 400 MW oraz zamontowała ponad 1 000 000 ogniw fotowoltaicznych.

Z kompetencjami zespołu Sun For You możesz się zapoznać na oficjalnej stronie internetowej firmy – https://sunforyou.pl/.

Własna ekipa montażowa

Rozmawiając z poszczególnymi wykonawcami, którzy złożyli Ci ofertę na montaż fotowoltaiki, zawsze zapytaj o to, czy dana firma rzeczywiście będzie odpowiedzialna za wykonanie instalacji. Co mamy na myśli? Na polskim rynku niestety trwa proceder wyręczania się podwykonawcami.

Mnóstwo firm ma tyle zamówień, że nie są w stanie ich realizować w uzgodnionych z klientami terminach, dlatego wynajmują różne ekipy, nie zawsze złożone z fachowców, które wykonują zlecenie w ich imieniu. To bardzo problematyczna sytuacja dla inwestora, która grozi popełnieniem szeregu błędów.

Pamiętaj

Faktyczny wykonawca instalacji fotowoltaicznej musi zatrudniać instalatorów posiadających uprawnienia SEP oraz UDT.

Kompleksowość świadczonych usług

Chodzi tutaj o to, czy wstępnie wybrana lub upatrzona firma fotowoltaiczna jest w stanie przejąć na siebie wszystkie obowiązki związane nie tylko z wykonawstwem, ale też formalnościami. Zaliczymy do nich m.in. zgłoszenie projektu instalacji do Zakładu Energetycznego, przygotowanie dokumentacji niezbędnej do zalegalizowania elektrowni fotowoltaicznej oraz uzyskania dotacji w ramach programu „Mój Prąd”. Idealnie będzie, jeśli właściciel instalacji nie musi nic robić, poza podpisaniem kilku dokumentów – to oszczędza mnóstwo czasu i energii.

Jakość używanych komponentów

Firmy oferujące panele z montażem w dolnośląskim ostro rywalizują między sobą na gruncie cenowym, co często odbija się na jakości samej instalacji. Oszczędności najłatwiej jest poszukać właśnie na komponentach, np. proponując klientowi ogniwa nieznanego producenta czy falownik jednofazowy zamiast trójfazowego.

Dlatego bardzo ważne jest, aby zweryfikować nie tylko firmę, ale też złożoną przez nią ofertę i poświęcić trochę czasu na sprawdzenie, czy jakość zaproponowanych komponentów jest adekwatna do ceny.

Na koniec dobrze będzie jeszcze sprawdzić warunki gwarancyjne. Pod tym względem bardzo korzystnie wypada firma Sun For You, która oferuje systemy fotowoltaiczne objęte aż 25-letnią gwarancją. Firma zapewnia profesjonalne usługi zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm we Wrocławiu i całym województwie dolnośląskim – https://sunforyou.pl/fotowoltaika-dla-firm-we-wroclawiu/.