​Jak urządzić łazienkę w stylu skandynawskim?

Witaj w krainie lagom – spokoju, harmonii, umiarkowania i równowagi! To szwedzkie słowo doskonale opisuje styl skandynawski. Jest to szerokie pojęcie, w którym zamyka się między innymi życie w zgodzie z naturą, unikanie skrajności, docenianie prostych, codziennych przyjemności i rezygnacja z nieustannej pogoni za sukcesem. Chcesz stworzyć łazienkę inspirowaną skandynawskim designem? Podpowiadamy, jak te wartości przekładają się na aranżację wnętrza.

​Styl skandynawski – główne cechy

W łazience scandi liczy się przede wszystkim minimalizm i funkcjonalność. Zrezygnuj z niepotrzebnych ozdób i dekoracji. Postaw na oszczędny, ale ergonomiczny design, który ułatwia codzienne funkcjonowanie. Styl skandynawski nie oznacza to jednak totalnej ascezy! Liczy się rozsądny umiar we wszystkim.

Kluczowe są też naturalne materiały jak drewno i kamień lub ich dobrej jakości imitacje. Kolorystyka w stylu skandynawskim to przede wszystkim stonowane, jasne barwy z akcentami drewna i niewielkimi elementami w ciemnych kolorach.

Łazienka urządzona w tym stylu kojarzy się ze szwedzką filozofią umiaru. W jej aranżacji kieruj się prostotą, oszczędnością środków i dbałością o każdy detal. Stawiaj na wygodę użytkowania i prostą estetykę.

​Jakie kolory wykorzystać w skandynawskiej łazience?

We wnętrzach w stylu scandi królują jasne barwy, które optycznie powiększają pomieszczenie i budują w nim harmonijną, sprzyjającą relaksowi atmosferę. Świetnie sprawdzą się więc biel i jasne odcienie koloru szarego. Takie tło jest dla Ciebie zbyt monotonne? Do bieli i szarości dodaj błękity, zielenie oraz delikatne ceglaste akcenty. Jasne tło skandynawskiej łazienki ożywi także kilka elementów w kolorze czarnym. W roli takiego ciemnego kontrapunktu dla jasnego tła występują często czarne baterie łazienkowe.

Postaw na 2-3 barwy, które będziesz konsekwentnie powtarzać w całej łazience. Nie mieszaj intensywnych kolorów podstawowych z wyrazistymi wzorami. Zamiast dekoracji i zbędnych bibelotów postaw na żywe rośliny doniczkowe.

​Jakie meble i armaturę wybrać do łazienki w stylu skandynawskim?

W skandynawskich łazienkach królują meble w kolorze jasnego drewna – na przykład w kolorze dębu, w odcieniu miodu lub jasnej sosny. Alternatywą dla mebli w kolorze jasnego drewna są także białe meble łazienkowe. Szafki pod umywalkę idealnie dopasowane do skandynawskich aranżacji wnętrz znajdziesz na przykład tutaj: https://komfort.pl/k/meble-lazienkowe?typ_produktu_meble_laz=szafki-podumywalkowe.

Funkcjonalne rozwiązania to podstawa! Świetnie sprawdzą się proste meble na nóżkach, białe lub w kolorze jasnego drewna. Wybierz praktyczne, pojemne szafki bez zbędnych dekoracji i zdobień. Blat imitujący naturalne drewno lub model z konglomeratu przypominającego szary kamień doda wnętrzu organicznego charakteru. Jeśli planujesz łazienkę scandi w stylu nowoczesnym zamiast mebli stojących, pomyśl o szafkach podwieszanych.

Armatura? Tu także stawiaj na proste, funkcjonalne rozwiązania. Charakterystyczne dla łazienek skandynawskich są umywalki nablatowe. Przede wszystkim modele o owalnym kształcie. Duży wybór umywalek, w tym także wiele modeli dopasowanych do aranżacji skandynawskich czeka na Ciebie na stronie: https://komfort.pl/k/umywalki.

A baterie? Tu postaw na modele w kolorze czarnym lub białym. Modnym dodatkiem do łazienki scandi są także baterie antracytowe. Wybierz proste i funkcjonalne modele o minimalistycznym designie.

​Płytki do łazienki w stylu skandynawskim – sprawdzone rozwiązania

Nie wiesz, jakie płytki do łazienki skandynawskiej wybrać? Poniżej przedstawiamy kilka opcji, które warto wziąć pod uwagę przy projektowaniu łazienki inspirowanej klimatami scandi.

  • Płytki drewnopodobne – szczególnie modele w jasnych odcieniach drewna. Wizualnie ocieplają łazienkę i kreują w niej przyjazną atmosferę.
  • Płytki imitujące szary kamień – taka imitacja naturalnego materiału sprawdzi się na podłodze w łazience scandi.
  • Białe płytki metro – niewielki prostokątne płytki, często o delikatnie błyszczącej powierzchni.
  • Płytki patchwork – doskonały sposób na ożywienie łazienki scandi. Wykorzystaj je na niewielkiej przestrzeni.

To oczywiście tylko kilka z wielu opcji. Przy odrobinie aranżacyjnego wyczucia w łazience w stylu skandynawskim z powodzeniem wykorzystasz także płytki imitujące beton, starą cegłę czy nawet jasny marmur. Pamiętaj jednak, że kluczem do udanej łazienki scandi jest umiar i równowaga.


Materiał partnera
Zdjęcia: Komfort.pl

Dodaj komentarz