Jaką rolę we wnętrzu odgrywają dodatki?

Metamorfoza wnętrza jest możliwa nie tylko podczas generalnego remontu i zakupu nowych mebli. Już zmiana samych dodatków potrafi zdziałać cuda i zupełnie odmienić wygląd pomieszczenia, nadając mu nowy styl. Co więcej, dzięki takim elementom wystroju, jak firanki, czy zasłony można poprawić także funkcjonalność wnętrza i sprawić, ze domownicy poczują się lepiej we własnym domu.

Sprawdźcie, jak aranżować przestrzeń mieszkalną za pomocą dodatków, aby nadać jej szczególny klimat, a także zwiększyć jej walory użytkowe.

Jak za pomocą dodatków dodać wnętrzu określonego stylu?

Chcąc zmienić styl wnętrza na inny, nie zawsze konieczne jest kupowanie nowych mebli. Czasami wystarczy wymiana dodatków i wprowadzenie nowych kolorów. Przed zmianą aranżacji kluczową kwestią jest poznanie cech charakterystycznych danego stylu, który chce się zaaranżować. 

Jeśli zamierzamy nadać wnętrzu klimat wakacyjny, inspirując się stylem śródziemnomorskim, musimy pomyśleć o zmianie kolorystyki ścian i dodatków wprowadzając błękity, zieleń obecną najczęściej w żywych roślinach, elementy żółtego, piaskowego. W pomieszczeniu takim mogą pojawić się ozdoby związane z morzem. Firanki w oknach powinny być lekkie, bez wzorów i sutych marszczeń, które przy otwartym oknie będzie mogła delikatnie poruszać wiejąca od morza bryza. Mile widziane są też odpowiednio dobrane kolorystycznie lniane zasłonki. Meble mogą mieć kolor naturalnego drewna w różnych jego odcieniach lub biały. 

Na co zwracać uwagę przy zakupie dodatków do domu?

Odpowiednie dobrane dodatki mogą nie tylko wprowadzić do wnętrza określony klimat, ale też optycznie je powiększać, czy spełniać konkretne funkcje użytkowe. Przykładowo, planując zakup nowych firan, warto zastanowić się nie tylko nad ich długością, sposobem upinania, kolorem, ale też tym, czy powinny być gładkie, czy wzorzyste. Te ostatnie polecane są szczególne do dużych przestronnych salonów, a także w mieszkaniach na niskich kondygnacjach, kiedy chce się zapewnić sobie większą prywatność. 

Podobnie jest w przypadku firan suto marszczonych, które doskonale ograniczą możliwość zaglądania do wnętrza osobom postronnym. Trzeba jednak pamiętać, że takie firanki, o ile świetnie sprawdzą się w stylu glamour, to już w stylu minimalistycznym będą razić swoją objętością. Jeśli chcemy poszerzyć pokój, warto kupić firany zawierające wzorki ułożone w poziome pasy. W celu optycznego podwyższenia wnętrz natomiast poleca się firany długie. Sprawdzą się one także wtedy, gdy w domu nie ma moskitiery i to firanka ma pełnić jej funkcję. 

Jak widać, dobór dodatków do wnętrza nie powinien być przypadkowy, lecz dokładnie przemyślany. Nieodpowiednio dobrane nie tylko będą szpecić, ale także nie spełnią swojego zadania użytkowego. Świadomy wybór, uwzględniający wielkość i kształt pomieszczenia oraz cech stylu, jaki chce się osiągnąć, sprawi natomiast, że staną się one funkcjonalną ozdobą. 

Dodaj komentarz