Jak i gdzie wykorzystać płytki patchwork?

Płytki patchwork to dla wielu osób dość tajemniczo brzmiące pojęcie. Nie da się jednak ukryć tego, że w pewnych kręgach są one niesamowicie popularne. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, czym właściwie charakteryzują się tego rodzaju płytki. Wówczas będziemy mogli zdecydować o tym, czy chcemy ułożyć je w swoim domu, czy też nie. Warto także mieć świadomość tego, do jakich konkretnie wnętrz będzie pasował ten wyjątkowy rodzaj płytek.

Płytki patchwork – najważniejsze informacje

Wiele osób nie wie, czym dokładnie są płytki patchwork i jakie są ich cechy charakterystyczne. Trzeba od razu zaznaczyć, że na pewno mocno różnią się one od klasycznych, przeważnie jednobarwnych płytek ceramicznych, do których przywykła większość z nas. Płytki patchwork posiadają najczęściej kształt kwadratu i są bogato zdobione. Wydawać się może, że kompozycja z tego rodzaju płytek nie tworzy spójnej całości. I wcale nie musi! Nie o to bowiem tutaj chodzi. Płytki patchworkowe są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą nadać swojemu wnętrzu niebanalny charakter. Każdy z nas może przy ich pomocy tworzyć na swojej ścianie unikalne, często zagadkowe wzory. Aby jednak płytki typu patchwork prezentowały się korzystnie, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Płytki patchwork w łazience i kuchni

Płytki patchwork naprawdę świetnie sprawdzą się w łazience i kuchni. Są w stanie dodać charakteru przede wszystkim sterylnym, jasno urządzonym wnętrzom. Jeśli więc posiadamy białą łazienkę i chcemy ją ożywić, patchworkowe płytki będą prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Warto pamiętać o tym, że wielobarwne płytki wcale nie muszą, a nawet nie powinny być ułożone na wszystkich ścianach. W przeciwnym razie, pomieszczenie może sprawiać dość przytłaczające wrażenie. Wydaje się, że najbezpieczniej udekorować płytkami patchwork jedynie jakiś fragment ściany. Wystrzegajmy się jednak wzorzystych płytek w bardzo ciasnych pomieszczeniach.

Jakie są atuty płytek patchwork?

Jeżeli nie jesteśmy pewni tego, czy chcemy wykorzystać je w aranżacji wnętrz, warto przyjrzeć się ich zaletom. Pierwszą z nich jest na pewno niebanalny i oryginalny wygląd. Drugim atutem patchworkowych płytek jest uniwersalność. Można wykorzystać je zarówno w łazienkach i kuchniach, jak i w salonach. Dzięki płytkom typu patchwork do większości pomieszczeń udaje się wprowadzić przytulną atmosferę. Poza tym, są one naprawdę łatwe do utrzymania w czystości. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wszelkie drobne zabrudzenia na wzorzystych płytkach nie będą zbyt szybko zauważalne. Nie można powiedzieć tego niestety o płytkach w jasnych odcieniach. Zanim wybierzemy konkretne płytki, dobrze byłoby przejrzeć kilkanaście różnych ofert. Wówczas będziemy mogli ocenić, która z nich jest atrakcyjna zarówno pod względem cenowym, jak i jakościowym. Niestety, trzeba liczyć się z tym, że płytki typu patchwork są dosyć kosztowne. Jeżeli jednak dobrze poszukamy, być może uda nam się znaleźć ładne płytki w całkiem korzystnej dla nas cenie. Na pewno warto zwracać uwagę na zniżki oraz sezonowe promocje.

Dodaj komentarz