Jak zabezpieczyć pompę ciepła monoblok przed zamarzaniem?

Niskie koszty eksploatacyjne i efektywność działania pompy ciepła niestety muszą mierzyć się z uciążliwym problemem, z jakim zmagają się użytkownicy i instalatorzy, czyli zamarzaniem tego typu urządzeń. Dowiedz się, jak zabezpieczyć pompę ciepła monoblok przed zamarzaniem?

Polska Organizacja Rozwoju Technologii (PORT PC) opublikowała raport nt. powszechności pomp ciepła na rynku w pierwszym kwartale 2023 roku. Porównując początek ubiegłego roku, odnotowano wzrost sprzedaży dla pomp ciepła monoblok wynoszący aż 41%. Na jego instalację decyduje się więc coraz większa liczba prywatnych inwestorów i przedsiębiorców. Według szacowanych danych jedynie w ciągu pierwszych trzech miesięcy w 2023 roku w Polsce sprzedano ok. 43-47 tyś. wszystkich urządzeń.

Trendy wzrostowe raczej prędko nie wyhamują – kryzys surowcowy i klimatyczny oraz świadomość konsumencka dotycząca ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań sprawiają, że coraz więcej użytkowników decyduje się na tego typu rozwiązaniach. Im więcej urządzeń, tym bardziej powszechne będą różnego rodzaju awarie i problemy. Jak uniknąć jednego z nich, czyli zamarzania?

Przyczyny zamarzania pomp ciepła

Większość prywatnych użytkowników nie wie, jak zabezpieczyć pompę monoblok przed zamarzaniem i równocześnie nie jest świadoma tego, jak bardzo proces ten wpływa na efektywność urządzenia. W przypadku układu chłodniczego pompy, to głównie warunki pogodowe wpływają na stan urządzenia.

Problem jednak zaczyna się wtedy, gdy we wnętrzu urządzenia znajduje się woda, która zwiększając swoją objętość, prowadzi do rozszczelnienia. Monoblokowa pompa ciepła w przypadku awarii zasilania i braku dostępu do urządzenia UPS, wymaga ochrony przed zamarzaniem. Co więcej, takiego środka zaradczego oczekuje również producent. Nieodpowiednio zabezpieczone przed zamarzaniem urządzenie może wiązać się z utratą gwarancji.

Jak zabezpieczyć pompę ciepła przed zamarzaniem?

Poznajmy rozwiązania, które pomogą nam uniknąć zamarzania systemu pompy ciepła typu monoblokwego.

  1. Pierwszym z nich jest wyposażenie gospodarstwa domowego w urządzenie UPS. Teoretycznie, zdecydowanie się na nie może wydawać się świetnym rozwiązaniem problemu, ale praktycznie – po wyczerpania, urządzenie UPS przestanie działać. To z kolei wiąże się z ryzykiem braku ochrony przed zamarzaniem.
  2. Drugim rozwiązaniem stosowanym w przypadku profilaktyki przeciwzamarzaniowej jest napełnianie układu roztworem glikolu, co wymaga użycia wymiennika pośredniego. Jednakże, jego działanie może wpłynąć negatywnie na działanie instalacji. Problematyczna jest także kontrola poziomu stężenia glikolu.
  3. Trzecim rozwiązaniem jest wyposażenie pompy ciepła w zawory antyzamarzaniowe. Rozwiązanie tego typu jest optymalne – wyklucza konieczność wykorzystywania glikolu w układzie instalacji czy kosztownego zabezpieczenia pompy przy użyciu dodatkowych źródeł energii.

Zawory antyzamarzaniowe z serii 108 – charakterystyka i specyfika działania

Słynąca z niezawodnych rozwiązań marka Caleffi opracowała dwa zawory z serii 108., które charakteryzuje wysoka skuteczność działania, prosty montaż i wygodna konserwacja. Oba zawory zapewniają pełną ochronę urządzenia, a różnią się między sobą na poziomie sposobu oceny temperatury (jeden z nich wyposażony został w czujnik powietrza)

Zawór antyzamarzaniowy umożliwia powolne skraplanie wody z instalacji, kiedy temperatura medium spadnie poniżej 3 °C. Zapobiega to tworzeniu się lodu w systemie, chroniąc jego wszystkie elementy przed uszkodzeniem. Wersja zaworu antyzamarzaniowego z czujnikiem powietrza rekomendowana jest szczególnie w przypadku pracy instalacji w trybie chłodzenia. Gdy temperatura na zewnątrz wzrośnie powyżej 5°C, zawór antyzamarzaniowy zamknie upust cieczy, zapobiegając jego otwarciu się podczas pracy instalacji w trybie chłodzenia w okresie letnim.

Aby zawory spełniały swoją rolę jak najlepiej, wymagane jest zamontowanie dwóch elementów – jeden na zasilaniu oraz jeden na powrocie. Zaworów nie można również w żaden sposób izolować.

Pompy ciepła, uwzględniając również te o typie monoblok cieszą się dużym zainteresowaniem. Zawory antyzamarzaniowe z serii 108. To podstawowe elementy, które zapewnią ochronę instalacji przed jej zamarznięciem w sytuacji wystąpienia awarii zasilania elektrycznego.

Materiał partnera

Dodaj komentarz