Czy kocioł na pellet jest uciążliwy w obsłudze? Rozwiewamy wątpliwości!

W Polsce rośnie zainteresowanie ekologicznymi kotłami na biomasę, przede wszystkim na pellet. W głównej mierze jest to spowodowane koniecznością wymiany przestarzałych „śmieciuchów” (ich właściciele mają na to czas do końca 2024 roku). Wielu inwestorów rozważających zakup kotła na pellet obawia się jednak uciążliwej obsługi, zwłaszcza w porównaniu z kotłem gazowym, olejowym lub pompą ciepła. Czy te wątpliwości rzeczywiście są uzasadnione?

Kocioł na pellet kontra kocioł węglowy

Z punktu widzenia osoby, która do tej pory ogrzewała dom czy firmę przestarzałym kotłem zasypowym, zmiana pieca na ten przystosowany do spalania pelletu oznacza ogromny wzrost komfortu. Dlaczego?

Praca takiego kotła jest już w dużej mierze zautomatyzowana, a dzięki zasobnikowi nie ma potrzeby ciągłego uzupełniania paliwa. W zależności od pojemności zasobnika mieści się w nim taka ilość pelletu, która nawet w sezonie zimowym powinna zapewnić od 7 do 10 dni ciągłej pracy urządzenia.

Osoby przyzwyczajone do tego, że muszą kilka razy dziennie dokładać węgiel do komory spalania kotła zasypowego, po wymianie urządzenia na kocioł pelletowy zyskają mnóstwo czasu. Jest to szczególnie ważne dla osób zapracowanych, ale też starszych, które mają coraz mniej sił do dźwigania węgla.

Komfortowa automatyka

Nowoczesne kotły na pellet są już w niemal 100% sterowane przez zaawansowaną elektronikę. Dzięki temu nie tylko nie ma potrzeby ręcznego załadunku paliwa (jest ono dozowane automatycznie i podawane bezpośrednio do kotła z zasobnika), ale także rozpalania czy wygaszania kotła.

Mało tego: na rynku pojawiły się już kotły i piece na pellet, których pracą można sterować z poziomu smartfonu – tym samym są to urządzenia idealnie wpisujące się w ideę smart home. W momencie, gdy wszyscy domownicy wychodzą do pracy i do szkoły można obniżyć temperaturę w budynku lub całkowicie wyłączyć kocioł, a następnie uruchomić go zdalnie na około 1-2 godziny przed powrotem. Jest to bardzo wygodne i jednocześnie gwarantuje spore oszczędności na ogrzewaniu.

Znacznie mniej popiołu

Usuwanie popiołu jest jedną z najbardziej uciążliwych czynności, jakie trzeba wykonywać przy kotle węglowym. Wynika to z faktu, że węgiel kamienny – szczególnie ten najtańszy – zawiera w sobie mnóstwo popiołu (nawet 10-15 proc.). Pisząc inaczej: z tony spalonego węgla może powstać 100-150 kilogramów popiołu! Trzeba go nie tylko regularnie wybierać, ale również utylizować.

Jak pod tym względem wypadają kotły na pellet? Nieporównanie lepiej. Dobry pellet zawiera przeciętnie między 0,25 a 1 proc. popiołu. Czyli spalając tonę tego paliwa uzyskamy maksymalnie 10 kilogramów odpadu, który w dodatku można bez obaw wysypać prosto na trawnik czy pod rośliny (to cenny nawóz).

Jakich jeszcze czynności serwisowych wymaga kocioł na pellet? Tego dowiesz się z artykułu na stronie https://biooze.pl/aktualnosci/serwis-kotlow-na-pellet-poznaj-najwazniejsze-zasady.html.

Czysta kotłownia

Zmorą właścicieli kotłów węglowych, zarówno zasypowych, jak i na tzw. ekogroszek, jest wszechobecny pył unoszący się w kotłowni. Z tego powodu nie ma praktycznie możliwości, aby zaplanować w tym samym pomieszczeniu np. pralnię czy suszarnię – tracimy więc cenną powierzchnię.

Ten problem jest obcy właścicielom nowoczesnych kotłów na pellet. Szczelna komora spalania, brak konieczności częstego uzupełniania paliwa, czystość samego pelletu w porównaniu z węglem – to wszystko bardzo ułatwia utrzymanie kotłowni w czystości, dzięki czemu śmiało można w niej wygospodarować miejsce na pralkę, suszarkę, deskę do prasowania itp.

Odpowiadając zatem na postawione w tytule pytanie: nie, kocioł na pellet nie jest uciążliwy w obsłudze. Pod względem komfortu użytkowania znacznie bliżej jest mu do kotła gazowego niż węglowego. To powinien być mocny argument dla osób, które przymierzają się do wymiany starego kotła lub wybierają system grzewczy do nowobudowanego domu.

Kotły na pellet renomowanych producentów dostarcza firma Biooze, która zaopatruje w nie zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Z pełną ofertą Biooze zapoznasz się na stronie internetowej https://biooze.pl/.