Jaką kostkę brukową wybrać?

Kostka brukowa to nawierzchnia, która zachwyca estetyką i zadziwia trwałością. Doskonale prezentuje się zarówno w przestrzeni publicznej, jak i prywatnej, jednak szczególnie chętnie wybiera się ją do aranżacji historycznych centrów miast oraz domów rodzinnych. Trudno się temu dziwić, ponieważ kostka ma dużo rustykalnego uroku.

Warto jednak wiedzieć, że istnieje wiele kolorów, rozmiarów i kształtów kostki brukowej. Jak wybrać pokrycie tak, żeby pasowało do Twoich potrzeb oraz wizji przestrzeni?

Kolor kostki brukowej

Kostki brukowe są dostępne w różnych kolorach. Jest to oczywiście ich ogromną zaletą, z drugiej jednak strony, czasem trudno zdecydować się na jeden! Jeśli masz problemy z wyborem, zacznij od znalezienia idealnego odcienia.

Jasne kolory rozjaśniają oraz powiększają optycznie przestrzeń. Świetnie sprawdzą się więc w przypadku niewielkiego, ciemnego podwórka czy zabudowanego dziedzińca. Ciemne kolory z kolei będą dobrze wyglądać na dużej powierzchni – są też łatwiejsze do utrzymania w czystości, co jest ważne na przykład w miejscu publicznym.

Poza tym dopasuj kolor do otoczenia i aranżacji – możesz na przykład dopasować go do elewacji budynku, ogrodzenia czy dachu. Kostka powinna również współgrać ze stylem architektonicznym – przykładowo na placach i rynkach starych miast często stosuje się pokrycie ceglaste lub w ciepłym odcieniu szarego, które pięknie współgra z zabytkowymi kamienicami.

Możesz również rozważyć położenie kilku kolorów kostki, tworząc modne i efektowne mozaiki.

Rozmiar kostki brukowej

Rozmiar kostki brukowej również powinien być uzależniony od miejsca, w którym planujesz ją ułożyć. Na dużych placach na ogół dobrze wygląda większa kostka, czy wręcz płyty. Z kolei mniejsza kostka świetnie prezentuje się na ograniczonej przestrzeni.

Warto dodać, że niewielka kostka to również popularny wybór w przypadku alejek oraz wąskich, krętych ścieżek – na przykład w parkach czy w ciasnych uliczkach.

Rozmiar kostki będzie istotny także wtedy, gdy planujesz zrobienie wzoru na powierzchni. W takiej sytuacji również warto postawić na mniejsze elementy, dzięki którym z łatwością stworzysz ciekawą aranżację.

Przeznaczenie kostki brukowej

Ostatnim, ale zdecydowanie nie najmniej ważnym aspektem wyboru kostki brukowej, na który należy zwrócić uwagę, jest jej przeznaczenie.

Kostkę trzeba dobrać do natężenia ruchu w miejscu, w którym ma się znaleźć. Jeśli szukasz pokrycia podjazdu lub planujesz aranżację drogi, po której będą poruszały się samochody, wybierz kostkę lub wręcz mniejszą płytę o grubości od 6 do 8 cm. Z kolei na tarasie czy na ścieżce, a także na parkowej alejce wystarczy kostka o grubości 4 cm lub płyta o grubości od 3 do 4 cm.

Podsumowanie

Wybór kostki powinien zależeć od jej przeznaczenia, miejsca, w którym planujesz ją zastosować oraz oczywiście od Twoich preferencji estetycznych. Zakup idealnego pokrycia wydaje się sporym wyzwaniem, ale bez obaw! Na rynku znajdziesz mnóstwo ciekawych propozycji.

Na szczególną uwagę zasługuje kostka brukowa od Fence-Tech – producent oferuje wysokiej jakości, estetyczne pokrycie w różnych rozmiarach, kolorach i kształtach. Jeśli planujesz zakup kostki brukowej, zachęcamy do sprawdzenia oferty Fence-Tech!

Materiał partnera

Dodaj komentarz