Jaki agregat malarski wybrać do użytku przemysłowego?

mężczyzna malujący ścianę agregatem malarskim

W dzisiejszych czasach rynek różnorodnych narzędzi i urządzeń malarskich jest niezwykle szeroki. Dla osób, które zajmują się pracami malarskimi na większą skalę, wybór odpowiedniego agregatu malarskiego staje się nie lada wyzwaniem.

Co trzeba wiedzieć na temat agregatów malarskich? Dlaczego warto kupić agregat malarski? Jaki agregat malarski wybrać? Sprawdź!

Czym są agregaty malarskie?

Agregat malarski przeznaczony jest do wygodnego i efektywnego malowania dużych powierzchni, takich jak ściany, sufity czy elewacje. Umożliwia on równomierne i szybkie pokrycie powierzchni farbą. Dzięki takiemu nakładaniu farby można zaoszczędzić sporo czasu i energii. Wybierając malowanie natryskowe z łatwością dotrzemy do trudno dostępnych miejsc. Prawidłowe posługiwanie się agregatem malarskim zapewni nam także najwyższą jakość wykończenia. Powierzchnie malowane natryskowo są gładsze, a farba zużywa się wolniej.

Jak działa agregat malarski? Rodzaje agregatów malarskich

Jak działa agregat? Urządzenie pompuje i spręża farbę, a następnie pod wysokim ciśnieniem przekazuje ją do pistoletu natryskowego.

Ze względu na rodzaj zasilania agregaty malarskie można podzielić na modele wyposażone w sprężarki pneumatyczne, posiadające silnik elektryczny oraz agregaty malarskie spalinowe.

Agregaty mogą się między sobą różnić również sposobem nanoszenia farby. Wówczas mówimy o trzech podstawowych metodach natrysku: natrysku hydrodynamicznym, powietrznym niskociśnieniowym oraz pneumatycznym. Najbardziej powszechny i uniwersalny jest natrysk hydrodynamiczny. Agregat malarski hydrodynamiczny pozwala nanosić farbę bez użycia powietrza, a to zapewnia szybką pracę i bardzo dobre krycie.

Agregaty hydrodynamiczne można podzielić z kolei na agregaty membranowe i urządzenia tłokowe. Agregaty te będą różnić się między sobą zastosowaniem oraz ceną.

malowanie ścian agregatem

Agregat tłokowy czy membranowy – jaki wybrać do użytku przemysłowego?

Agregaty membranowe wybierane są przez mniejsze firmy. To opcja o wiele tańsza od agregatów tłokowych. Agregat membranowy to najczęściej sprzęt bardzo intuicyjny, a jego serwisowanie jest tańsze niż serwisowanie agregatów tłokowych. Z uwagi na to, że pracują pod mniejszym ciśnieniem niż agregaty tłokowe, nadają się na powierzchnie małej i średniej wielkości. Ich siła ssąca nie będzie odpowiednia do pracy z ciężkimi materiałami.

Agregat malarski tłokowy ma szersze zastosowanie. Znacznie częściej wybierają go średnie i duże firmy. Wydajność takiego sprzętu jest większa od wydajności agregatu malarskiego membranowego i ma on o wiele więcej zastosowań. Taki agregat może podawać dużo gęstsze farby, a wszystko dzięki odpowiedniej konstrukcji tłoka.

Agregaty malarskie tłokowe to sprzęt znacznie bardziej zautomatyzowany. Agregaty malarskie tłokowe wykorzystywane są w przemyśle metalowym i w szeroko pojętym budownictwie, w tym w branży budowlanej i wykończeniowej. Zakup agregatu tłokowego, jego serwisowanie i części zamienne to znacznie większy koszt niż w przypadku urządzeń membranowych. Pompy w tego rodzaju agregatach pracują wyłącznie wówczas, gdy wartość ciśnienia w układzie spada poniżej określonego poziomu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie agregatu malarskiego?

Przy wyborze agregatu malarskiego zwróćmy uwagę na moc urządzenia i jego wydajność. Im większa moc silnika, tym szybciej będzie można wykonać pracę. Decydując się na agregat do malowania, sprawdźmy też, jakie ciśnienie generuje dany model. Im wyższe ciśnienie, tym lepiej będzie rozpylana farba, co pozwoli uzyskać równomierne i gładkie wykończenie.

Ponadto agregat malarski powinien mieć odpowiednio pojemny zbiornik na farbę. To ważne szczególnie przy większych powierzchniach do malowania. Musimy też pamiętać, że nie każdy agregat malarski nadaje się do malowania różnymi rodzajami i gatunkami farb. Przed zakupem trzeba więc upewnić się, czy dany sprzęt będzie kompatybilny z preferowanym rodzajem farby.

Zorientujmy się także, czy agregat malarski posiada dodatkowe funkcje, które zabezpieczą i usprawnią naszą pracę.

Wydajność agregatu malarskiego – na co zwrócić uwagę?

Wydajność agregatu to parametr mający bezpośredni wpływ na to, jaki rodzaj farby może obsługiwać sprzęt. Do lekkich farb o konsystencji rzadkiej wystarczy agregat malarski o wydajności około 0,7 do 1,25 litra na minutę. Natomiast w przypadku, gdy chcemy nanosić nim farby lateksowe czy akrylowe, powinien mieć on wydajność w granicach od 1,25 do 1,8 litra na minutę. Do farb elewacyjnych będziemy natomiast potrzebować agregatów o wydajności przynajmniej 3 litrów na minutę.

Jeszcze większą wydajność powinien mieć sprzęt do ciężkich farb antykorozyjnych. Agregat malarski rozprowadzający farby przeciwpożarowe, szpachle akrylowe czy ciężkie farby antykorozyjne musi cechować się wydajnością na poziomie około 5 litrów na minutę.

Ciśnienie pracy agregatu malarskiego – co warto wiedzieć?

Lekkie farby do nakładania nie wymagają dużego ciśnienia, wystarczy około 100 do 200 barów, w zależności od ciężaru. Z farbami lateksowymi czy farbami akrylowymi poradzą sobie agregaty malarskie o ciśnieniu pracy sięgającym średnio od 200 do 230 barów. Natomiast wszelkie materiały o dużym ciężarze i gęstości będą potrzebować sprzętu osiągającego ciśnienie ponad 230 barów.

Kontrola ciśnienia pracy przekłada się na równomierny strumień farby. W nowoczesnych agregatach malarskich parametr ten jest regulowany elektronicznie.

pistolet malarski

Rozmiar dyszy i kąt natrysku – dlaczego to takie ważne?

Oprócz wydajności i ciśnienia uwagę należy zwrócić na średnicę dyszy. Rozmiar dyszy należy dobrać do rodzaju farby. Pierwsza cyfra opisująca dyszę razy 10 oznacza kąt natrysku, natomiast druga i trzecia cyfra opisuje otwór. Dla przykładu dysza 113 oznacza, że kąt natrysku wynosi 30 stopni, a otwór dyszy 0.013”.

Do farb poliuretanowych, chlorokauczukowych i poliwinylowych najlepiej wybrać dysze o rozmiarze około 0,009” do 0,013”. Do nakładania farb olejnych dobrze sprawdzi się sprzęt o rozmiarze 0,011” do 0,015”. Natomiast farby akrylowe i gruntowe wymagają dyszy w rozmiarze od 0,013” do 0,017”. Jeżeli chcemy wybrać sprzęt do nakładania farb lateksowych, postawmy na wielkość dyszy w granicach od 0,013” do 0,021”. Farby epoksydowe wymagają dyszy o parametrach od 0,025” wzwyż, a gładzie i szpachle od 0,035 ” wzwyż.

Dysze do agregatu powinny być stosowane zgodnie z przeznaczeniem oraz zaleceniami producenta. Średnica dyszy większa od obsługiwanej, sprawi, że sprzęt nie utrzyma odpowiedniego ciśnienia. Wybierając dysze, musimy mieć świadomość, że nie można ich dowolnie zmieniać w danym agregacie malarskim, ponieważ mogłoby to wpłynąć na uszkodzenie pompy urządzenia.

Niezwykle ważny jest także kąt natrysku. Jego wartość podawana jest dla 25 cm oddalenia od malowanej powierzchni. Na jego podstawie można określić wielkość pasa natrysku. Wystarczy pomnożyć jego wartość przez 5.

Jaki agregat malarski wybrać? Sprawdź nasze propozycje!

Odpowiednim wyborem dla profesjonalistów, którzy potrzebują do pracy urządzenia o dużej wydajności, może być agregat hydrodynamiczny Speeflo 6900 DI Plus. Umożliwia on pracę na kilku stanowiskach. Takie agregaty mają dużą moc, są trwałe i uniwersalne. Dzięki nim wykonamy malowanie natryskowe z zastosowaniem gęstych materiałów o wysokiej zawartości cząstek stałych.

Do malowania domów, do wykonywania prac w przemyśle czy prac komercyjnych dobrym rozwiązaniem może okazać się również wybór agregatu malarskiego Titan 1150e Performance. To sprzęt bezpowietrzny i niezawodny. Dzięki niemu operator agregatu może rozprowadzać emulsje, farby akrylowe, farby lateksowe, elewacyjne, poliuretanowe, epoksydowe, emalie, lakiery itp. Tego typu maszyny wyróżniają się dużą wydajnością. Pozwalają one na stworzenie dwóch stanowisk pracy, co znacznie przyspiesza wykonywanie zleceń.

Do zastosowań komercyjnych i konserwacyjnych można wybrać także agregat malarski Wagner PS 3.34. Idealnie sprawdzi się przy malowaniu ścian czy dachów. Tego typu agregaty malarskie sprawnie pokryją farbą duże powierzchnie. Wybierając taki sprzęt mamy również możliwość użycia dwóch pistoletów.

Jeżeli realizujemy duże projekty, możemy także postawić na agregat Titan 1040 Impact, który idealnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie szybkość, moc i wydajność sprzętu ma ogromne znaczenie.

Podsumowanie

Na rynku można znaleźć wiele różnych agregatów malarskich. Taki sprzęt może cechować się nieco inną wydajnością i zastosowaniem. Decydując się na zakup agregatu malarskiego, warto więc porównać sprzęt oferowany przez sprawdzonych producentów. Do najpopularniejszych marek agregatów malarskich należą m.in. Graco, Titan czy Wagner.

Materiał partnera

Dodaj komentarz