Jak wygląda automatyzacja procesów produkcji? Sprawdź!

Chcesz poprawić wydajność procesów produkcyjnych w Twojej firmie? Automatyzacja to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej firm. Sprawdź, na czym dokładnie polega. Wszystkie niezbędne informacje na ten temat znajdziesz w naszym artykule. Gorąco zachęcamy do lektury.

Automatyzacja procesów produkcji – na czym polega?

Na czym dokładnie polega wdrażanie automatyzacji? Są to działania, które mają na celu zastąpienie pracy wykonywanej przez człowieka taką, która będzie wykonywana przez maszynę.

Tego typu działania znacząco przyczyniają się do polepszenia wydajności w przedsiębiorstwie. Automatyzacja procesów produkcji pozwala na szybsze wykonywanie wszystkich zadań, a na dodatek charakteryzuje się dużo większą precyzyjnością oraz powtarzalnością. Dzięki temu wszystkie produkty z danej linii są wytwarzane dokładnie w taki sam sposób, a liczba błędów produkcyjnych znacznie spada.

Automatyzacja linii produkcyjnych przyczynia się również do poprawienia bezpieczeństwa pracowników. Ci nie muszą wykonywać powtarzalnych czynności przez wiele godzin, co prowadzi do rozkojarzenia i popełniania pomyłek, które mogą być potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia. Zamiast tego zasoby ludzkie mogą być skierowane do innego rodzaju prac.

Automatyzacja i robotyzacja produkcji – jak wdrożyć?

Podjęcie decyzji o zautomatyzowaniu przedsiębiorstwa jest bardzo korzystne, ale nie należy podchodzić do tego zagadnienia z marszu. Najpierw należy zlecić fachowcom przeprowadzenie profesjonalnego audytu. Pozwoli on na opracowanie szczegółowego projektu zakładającego ulepszenie wszystkich procesów.

Jak przebiega robotyzacja produkcji, czyli wytypowanie i instalacja maszyn, które będą obsługiwać dane linie? Wykonawca inwestycji wybiera jakiego rodzaju roboty będą najlepiej sprawdzać się w danych zadaniach, uwzględniając przy tym indywidualne potrzeby danego przedsiębiorstwa. Dopiero wtedy przechodzi do kwestii montażowych.

Robotyzacja produkcji przeprowadzona w profesjonalny sposób zakłada także wykonanie całej dokumentacji projektowej i powykonawczej. Po przeprowadzeniu instalacji przeprowadza się natomiast rozruch systemu i próby technologiczne.

Paletyzacja robotem – zalety automatyzacji procesów

Automatyzacja może być wdrożona w niemal wszystkie procesy zachodzące w danym przedsiębiorstwie. Nie tylko te produkcyjne, ale także i te związane z magazynowaniem. Doskonałym przykładem tego typu rozwiązań jest paletyzacja.

Składowanie komponentów lub wytworzonych produktów na paletach w celu opróżnienia linii produkcyjnych oraz przygotowania ich do transportu jest bardzo ważne. Szybka i wydajna praca w tym zakresie pozwala na ograniczenie przestojów. Paletyzacja robotem pozwala na bardzo precyzyjne pakowanie towarów i układanie ich z dokładnością co do milimetra. Obejmuje także odpowiednie opakowanie i zabezpieczenie palety.

Wyżej wymienione czynności to tylko jeden z przykładów korzyści, które może przynieść automatyzacja linii produkcji. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, koniecznie zapoznaj się z pełną ofertą firmy inżynierskiej Nixal.

Dodaj komentarz