Ile trzeba zapłacić za pompę ciepła? Czy warto?

pompa ciepła

Pompy ciepła to nieunikniona przyszłość energetyki – w 2023 można praktycznie bez obaw pokusić się o takie stwierdzenie. Właśnie z tego powodu tak wielu właściciele budynków jednorodzinnych (lecz nie tylko) decyduje się na wymianę starego pieca – właśnie na pompę ciepła. Natomiast w przypadku nowego budownictwa, to urządzenie grzewcze stało się niemalże standardem.

Ile jednak kosztuje to urządzenie i jego montaż? Na pytanie postaramy się odpowiedzieć dogłębnie w dzisiejszym poradniku. Zapraszamy!

Od czego tak naprawdę zależy cena pomp ciepła?

Jeżeli już podjąłeś lub podjęłaś decyzję o zakupie pompy ciepła, zdecydowanie będziesz zastanawiać się nad ofertami urządzeń od różnych producentów. Pozwól, że powiemy Ci trochę na temat czynników wpływających na cenę pompy ciepła, a należy do nich:

  • Rodzaj pompy ciepła – pompy ciepła gruntowe są droższe. Warto też wiedzieć, że kompletne systemy typu All-in-one, gdzie jednostka wewnętrzna pompy ciepła posiada wbudowany zbiornik CWU, to również wyższy koszt.
  • Renoma marki – tak samo jak w przypadku samochodów, producenci pomp ciepła znajdują się na „różnych półkach”. Pompy ciepła premium posiadają najlepszą gwarancję, obsługę klienta i pracują na bardziej „zaufanych” komponentach. Trzeba zapłacić za nie jednak znacznie więcej, dlatego dużo osób decyduje się na budżetowe pompy ciepła, które jednak mogą być wciąż niezwykle opłacalne.

Są to główne czynniki wpływające na ceny pomp ciepła, które mieszczą się w przedziale od 20 000 do nawet 50 000 zł – zakładając, że mówimy o standardowym budynku mieszkalnym.

Trzeba wiedzieć, że cenę pompy ciepła (jak również montażu) możemy obniżyć za pomocą licznych programów dotacji z środków publicznych.

Ile kosztuje montaż pompy ciepła?

Kolejna istotna kwestia, którą należy wciąż pod uwagę to cena usługi montażu – nie możemy bowiem wykonać go samodzielnie, chyba że nie interesują nas gwarancja i mówimy o pompach ciepła monoblok. Wciąż jednak tego nie polecamy!

Doświadczeni specjaliści autoryzowani przez producenta danej marki inkasują od 5000 do 10 000 zł za usługę montażu – mowa o powietrznych pompach ciepła. Gruntowe to znacznie bardziej zaawansowane przedsięwzięcie wymagające wykonania odwiertów – nawet trzech, a każdy z nich kosztuje nawet 15 000 zł.

Gdzie szukać informacji na temat pomp ciepła?

Kolejna kwestia, która Cię zdecydowanie zainteresuje, to gdzie szukać rzetelnych ocen producentów pomp ciepła? Nie posiadasz bowiem prawdopodobnie dużego rozeznania w tym temacie. Nie obawiaj się! – portal pompycieplaonline przygotował ranking producentów pomp ciepła oraz recenzje każdego z nich. Dzięki temu możesz mieć większą pewność, że urządzenie grzewcze, które zasugerował Ci instalator, na pewno spełni swoją funkcję. Pamiętaj bowiem, że montażyści są często autoryzowani przez konkretne marki – nie zawsze jednak oferują one najbardziej opłacalne rozwiązanie. Wiedza to zatem coś, co Ci pomoże!

Adam Skrzyński, redaktor fotowoltaikaonline.pl

Materiał partnera

Dodaj komentarz