“Postęp technologiczny zachodzi bardzo szybko” – wywiad z firmą Blachy Pruszyński

BLachy Pruszyński

DomoEkspert: Blachy Pruszyński działa na rynku od 1985 roku. Jak przez ten czas zmieniały się trendy rynkowe w zakresie pokryć dachowych?

Początki to były przede wszystkim klasyczne wzory faliste. Chodziło przede wszystkim o uzyskanie tego samego efektu co w przypadku typowej dachówki, ale ze znacznie lżejszym i tańszym materiałem. Z czasem, im konkurencja stawała się większa, tym więcej pomysłów musiało się pojawić. Tak powstała blachodachówka KRON – obecnie już wycofana. Była to jednak innowacja, która zdecydowanie zdominowała rynek pokryć dachowych na pewien czas. Współczesne domy mają być przede wszystkim efektowne wizualnie, funkcjonalne oraz energooszczędne. Dlatego zazwyczaj Polacy budują domy o zwartej bryle przekryte dachami dwuspadowymi. Jeśli mielibyśmy poradzić coś przyszłym inwestorom, to zdecydowanie warto pamiętać, aby być w zgodzie z trendami nie tylko dzisiaj, ale również przez najbliższych kilkadziesiąt lat – stonowane i ponadczasowe wzory zawsze są w modzie.

Czy dynamicznie zmieniające się uwarunkowania gospodarcze mocno wpływają na preferencje Klientów? Czy zamówień jest mniej lub klienci wybierają tańsze produkty czy może wprost przeciwnie?

Przez ostatnie 2 lata – pomimo epidemii covid-19 – branża budowlana zanotowała bardzo duże zyski. Klienci inwestowali w kolejne budowy, popyt na materiały budowlane wzrósł do tego stopnia, że zaczęło brakować surowców i okresy oczekiwania wydłużały się. Obecnie rynek zwolnił znacznie – inwestycje zostały wstrzymane, a więc sprzedaż spadła. Mimo tego, zlecenia na kolejne wyroby wciąż wpływają, więc nie zwalniamy tempa. Preferencje klientów są oczywiście zróżnicowane, natomiast wszystko ostatecznie sprowadza się do wyznaczonego budżetu indywidualnego inwestora. Ceny dobrej jakościowo blachodachówki obecnie często sięgają tego samego pułapu co dachówki ceramiczne. Należy jednak dodać do ceny materiałów koszty robocizny. Ta będzie znacznie wyższa w przypadku montażu pokrycia ceramicznego. Materiały stalowe są znacznie lżejsze, nie wymagają wzmocnionej podkonstrukcji, a montaż przebiega szybciej.

Obecnie mówi się o rynku pracownika. Co Państwa firma robi, aby przekonać do siebie najlepszych specjalistów? Jak zachęcić ludzi do pracy w Blachy Pruszyński?

Blachy Pruszyński to przede wszystkim firma rodzinna. Można by pomyśleć, że tak duża firma wprowadziła struktury charakterystyczne dla typowych korporacji zagranicznych. Jednak u nas nie patrzy się na pracownika tylko przez pryzmat liczb. Oczywiście, wyniki są istotne, natomiast bierzemy również pod uwagę zaangażowanie oraz okoliczności. Oznacza to przede wszystkim, że zatrudnienie u nas to w większości przypadków stanowisko na lata – mamy obecnie pracowników z ponad 20-letnim stażem. Myślę, że świadczy to właśnie o stabilności, która jest w obecnych czasach ceniona. Poza tym nasi pracownicy, jeśli tylko są chętni, mają możliwość w ramach swojego stanowiska odbyć dodatkowe szkolenia na koszt pracodawcy. Jesteśmy bowiem świadomi, że rozwój to teraz nowa waluta na rynku pracy.

Czym wyróżniają się produkty Blachy Pruszyński na tle konkurencji?

Asortyment przez nas oferowany jest niezwykle różnorodny. Oprócz blachodachówek są to blachy trapezowe, kasety, panele oraz kasetony ścienne, rynny stalowe, płyty warstwowe z rdzeniem styropianowym, wełnianym, poliuretanowym typu PIR, profile stalowe konstrukcyjne, a także profile do suchej zabudowy. Poza tym, dzięki bardzo rozbudowanemu parkowi maszynowemu, firma na indywidualne zamówienie produkuje niestandardowe wyroby. W systematycznie unowocześnianej fabryce firmy Pruszyński linie produkcyjne, w przeważającej części, są wyposażone w sterowanie numeryczne, gwarantujące precyzję wykonania. Wyposażyliśmy się także w nowoczesne laboratorium, w którym testujemy nasze wyroby. W ten sposób możemy być pewni, że na rynek trafiają produkty najlepszej jakości.

Jakie są największe wyzwania, z jakimi musisz się zmierzyć w branży pokryć dachowych?

Największym wyzwaniem obecnie jest właściwie walka o klienta. Inwestowanie w nieruchomości stało się zjawiskiem powszechnym, stąd duża aktywność deweloperów czy też osób prywatnych decydujących się na budowę domu. Do tego należy dodać również zmieniające się trendy w architekturze. Projektanci z roku na rok rozszerzają swoje horyzonty, proponując ciekawe rozwiązania. Wyjście naprzeciw oczekiwaniom często wymaga od firmy dużej elastyczności. Kluczowym aspektem jest tu oczywiście ścisła kooperacja między działem technicznym a architektami. Należy dostosowywać materiały do brył oraz proponować własne rozwiązania. Firma Blachy Pruszyński dostosowuje linie produkcyjne do wymagań inwestycyjnych, ale również wychodzi naprzeciw klientowi indywidualnemu. Świadczy o tym między innymi tak szeroka oferta blachodachówek, a także standardowe obróbki blacharskie, które można u nas zamówić przycięte na odpowiednią długość z dopasowanym kolorem i rodzajem powłoki do pokrycia dachowego.

Czego można oczekiwać w najbliższej przyszłości w zakresie rozwoju i innowacji w tej branży?

Postęp technologiczny zachodzi bardzo szybko, przez co często trudno jest nadążyć za kolejnymi nowościami. Obecnie rynek budowlany (ale nie tylko) skupia się na energii odnawialnej, przywiązując dużo uwagi do bezinwazyjnych dla środowiska rozwiązań produkcyjnych. Już teraz produkowane są blachodachówki z powłoką fotowoltaiczną. Prawdopodobnie coraz częściej do budowy będą wykorzystywane również materiały poddane recyklingowi. Ale to wszystko jest na tę chwilę jeszcze na początku drogi. Firma Blachy Pruszyński stara się natomiast zniwelować swój ślad węglowy m.in. poprzez przekierowanie choć części swoich wyrobów do sektora ekowydajnego budownictwa. Przykładem jest chociaż linia produkcyjna jednej ze spółek z Grupy Pruszyński, która wytwarza konstrukcje pod panele fotowoltaiczne, najczęściej stosowane na farmach fotowoltaicznych. Ponadto do produkcji płyt warstwowych PIRTECH z rdzeniem poliuretanowym typu PIR jako czynnik spieniający stosujemy  pentan. W związku z tym proces produkcyjny jest przyjazny dla środowiska tzn. nieniszczący warstwy ozonowej i nie powodujący efektu cieplarnianego.

Dziękuję za rozmowę!

Dodaj komentarz