“Od 2023 roku widzimy ewidentne odbicie” – wywiad z prezesem Extradom.pl

DomoEkspert: Oferta EXTRADOM w dużej mierze składa się z gotowych projektów domów. Czy to w obecnej chwili główna część Państwa działalności? Co odróżnia Was od innych firm oferujących gotowe projekty?

Krzysztof Mosur, CEO Extradom.pl: Gotowe projekty domów to produkt, którym zajmujemy się od 23 lat. To w tym się specjalizujemy i nadal jest to główna część naszej działalności. Choć nie jedyna. Od jakiegoś czasu pomagamy naszym użytkownikom nie tylko wybrać projekt, ale również wybudować go. Aby móc dostarczać profesjonalną obsługę w tym segmencie – wyszukujemy i nawiązujemy współprace z zaufanymi podwykonawcami, którzy realizują nasze zlecenia w różnych technologiach na terenie całej Polski. Naszą rolą jest zbadanie potrzeb użytkownika i dobranie odpowiedniej technologii (oraz rekomendacja wykonawcy) do zapotrzebowania. To pierwsza z różnic.

Kolejną jest to, że odwiedzając Extradom.pl użytkownik ma możliwość zapoznania się z niemal pełną ofertą projektów gotowych dostępnych na polskim rynku. W naszym portfolio znajduje się ponad 100 pracowni, dzięki czemu użytkownik nie musi przeklikiwać się od strony do strony, ponieważ w jednym miejscu przejrzy bardzo szeroką ofertę.

Dzięki naszym doradcom z centrum obsługi klienta użytkownik może otrzymać obiektywną poradę który projekt wybrać, a nie być zdanym tylko na węższe portfolio i subiektywne zdanie jednej pracowni.
Ponadto, nasi użytkownicy otrzymują pakiet dodatków (takich, jak dziennik budowy, tablica budowy, etc.) oraz bardzo atrakcyjnych zniżek na zakupy w wielu partnerskich sklepach, z których część dostępna jest wyłącznie dla klientów Extradom.pl np. rabat na zakupy w sklepach sieci Leroy Merlin.

Jakie są największe korzyści wynikające z wyboru projektu gotowego w porównaniu do projektu indywidualnego?

Po pierwsze – dom z projektu gotowego to przede wszystkim przemyślana i zoptymalizowana pod kątem użyteczności i energooszczędności konstrukcja. Wiele projektów zostało już wybudowanych dziesiątki razy w Polsce, dzięki czemu ograniczamy ryzyko wystąpienia jakiekolwiek problemu podczas budowy, a dodatkowo klient może na żywo zobaczyć efekt jakim jest gotowy dom, zrealizowany przez kogoś innego.

Po drugie – czas, ponieważ dziś wybierasz projekt i już dzisiaj –  jest on Twój. Przy projekcie indywidualnym, czyli tym tworzonym od podstaw przez architekta, cały proces potrafi trwać miesiącami. Na sam koniec nie mamy pewności, że będziemy zadowoleni z efektu. To poniekąd droga w ciemno i oczywiście na koniec może zakończyć się spełnieniem wszelkich marzeń i zachcianek, ale ryzyko niedosytu jest bardzo wysokie. Przy projekcie gotowym od razu dokładnie wiemy jak nasz dom będzie wyglądał na działce, już pierwszego dnia możemy planować, jak go urządzimy i wyobrażać sobie w nim nasze życie.

Po trzecie cena – nasze projekty, ze względu na to że mogą być wykorzystane przez więcej osób, kosztują kilka tysięcy złotych. Zwykle nasi użytkownicy wybierają takie pomiędzy 2500 zł a 7000 zł. Tymczasem projekt indywidualny to koszt zwykle kilkunastu, a u bardziej rozchwytywanych architektów – kilkudziesięciu tysięcy złoty.

Jakie kryteria powinno się brać pod uwagę przy wyborze projektu gotowego domu? Na jakie zagrożenia powinniśmy jako konsumenci zwracać uwagę?

Przede wszystkim powinniśmy myśleć o sobie i o swojej rodzinie. Nie o opinii rodziców, wujka, szwagierki czy sąsiadów. To Wy będziecie tam wracali po ciężkim dniu pracy i to Wasze potrzeby ma spełniać wybudowany dom. Pierwszym krokiem jest więc zastanowienie się, jak chcemy w tym domu żyć, jak chcemy spędzać czas, ile osób dziś (i jutro) będzie liczyła nasza rodzina oraz jaki mamy budżet. Drugim krokiem jest dowiedzenie się jakie możliwości mamy na naszej działce. Niektóre bowiem mają swoje ograniczenia i musimy to uwzględnić. Prawdę mówiąc jednak nasi doradcy potrzebują odpowiedzi na pierwsze pytanie oraz numeru działki, a analizą dostępnych możliwości z dużym zaangażowaniem się zajmiemy.

Jakie są najważniejsze etapy współpracy z firmą EXTRADOM przy zakupie projektu gotowego?

Najlepiej spisać wszystkie potrzeby oraz określić budżet, a następnie zadzwonić do Extradom.pl – my zajmiemy się resztą. Jednocześnie ogromnie zachęcam do przeglądania projektów dostępnych na stronie i inspirowania się. Mamy obecnie ponad 10 tysięcy projektów i jestem przekonany, że każdy znajdzie tam dom swoich marzeń lub przynajmniej kierunek.

Jakie są dostępne opcje modyfikacji projektu gotowego i jak wpływają one na koszt i czas budowy? Czy w ogóle istnieje możliwość modyfikacji gotowego projektu?

Do każdego projektu gotowego można otrzymać bezpłatną zgodę na zmiany, które wprowadza architekt adaptujący. Są dwa rodzaje zmian. Dzielimy je na: nieistotne i istotne. Te pierwsze są drobnymi poprawkami, które nie mają impaktu na bryłę. Te drugie – mają wpływ na konstrukcję domu, dlatego ich wprowadzenie wymaga dodatkowej opłaty. Natomiast w zależności od rodzaju wprowadzonych zmian mamy różny koszt adaptacji, który sięga od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy.

W temacie czasu budowy – zmiany nanoszone jeszcze na etapie adaptacji mogą, ale nie muszą, wpłynąć na czas budowy i raczej nie wpływają ona na niego w sposób istotny. Natomiast wprowadzanie zmian w projekcie już po uzyskaniu zgody na budowę może skutkować opóźnieniem planowanych prac.

 

Czy EXTRADOM pomaga w wyborze wykonawców i koordynuje budowę?

Extradom.pl posiada również wykwalifikowany zespół, który zajmuje się tylko i wyłącznie wsparciem naszych klientów w wyborze wykonawcy i koordynacji budowy. Badamy potrzeby użytkownika, a następnie pomagamy na kilku etapach. Po pierwsze – w wyborze technologii. W naszej ofercie znajduje się dzisiaj budowa metodą tradycyjną, a także alternatywne metody, będące już bardzo popularnymi w zachodniej Europie, jak: prefabrykat drewniany, betonowy czy keramzytobetonowy oraz domy z bali, z perlitu, czy konstrukcje szkieletowe. Dla wyjaśnienia – domy z prefabrykatu to takie, których elementy są produkowane w fabryce, w sterylnych warunkach i przy użyciu nowoczesnych maszyn, a następnie przewożone są, jako gotowe elementy, na plac budowy klienta i tam dosłownie “składane”. Takie prace na budowie trwają wtedy zdecydowanie krócej – zwykle w mniej niż 3 miesiące buduje się dom do stanu deweloperskiego.

Wiele słyszy się o tym, że zwolniła liczba nowych budów w Polsce ze względu na trudną sytuację gospodarczą. Czy ma to również odbicie w liczbie zamówień projektów u Państwa?

Sytuacja polityczno-gospodarcza, która panuje na świecie ma wpływ i na nas. Obecnie widzimy odbicie w liczbie zamówień. Jesteśmy największą tego typu firmą w Polsce i praw rynkowych nie oszukamy. Odczuliśmy w 2022 roku istotny spadek, jeśli chodzi o liczbę kupionych projektów. Co jednak pozytywne to to, że od początku 2023 roku widzimy ewidentne odbicie. Nasi klienci dużo odważniej podejmują decyzje, chętniej rozpoczynają poszukiwania projektów i częściej je kupują. Obserwujemy także duże zainteresowanie naszym produktem, jakim jest Projekt z budową – z miesiąca na miesiąc rośnie liczba podpisanych umów o roboty budowlane z naszymi partnerami. Wszystko głównie dlatego, że tempo wzrostu cen budowy ustabilizowało się i klienci są bardziej zdecydowani. Nie chcą dłużej odkładać decyzji o budowie domu.

Dziękujemy za rozmowę!

Dodaj komentarz