Moskitiera na okno – czy należy zdjąć ją na okres jesienno-zimowy? Sprawdzamy!

W okresie jesienno-zimowym moskitiery tracą swoją przydatność. Jednak czy to zawsze musi oznaczać konieczność demontażu? Sprawdź, czy możesz zachować moskitiery na oknach przez cały rok, czy lepiej przez zimę przechować je w domu.

Moskitiery na okno latem i zimą

W okresie letnim moskitiery w oknach mogą być prawdziwym wybawieniem. Czasem już pierwsze ciepłe tygodnie ściągają chmary owadów do naszych mieszkań. Szczególnie uciążliwe są dla osób mieszkających w domach z ogrodem lub w pobliżu miejsc zielonych. Niekończące się batalie przy użyciu coraz bardziej wymyślnych środków chemicznych można zakończyć w bardzo prosty sposób – właśnie moskitierą. Ale co zrobić, kiedy wraz z końcem sezonu moskitiera przestaje być potrzebna? Zdjąć czy zostawić na kolejny rok?

Profesjonalne ramkowe moskitiery na okno szczelnie zabezpieczają przed owadami i są odporne na wszelkie warunki atmosferyczne 

Czy kurtynową moskitierę na okno warto ściągać na zimę?

Wszystko zależy od rodzaju moskitiery, na jaką się zdecydujesz. Do wyboru masz zasadniczo dwa rodzaje – luźno wiszącą „kurtynę” oraz moskitierę na okno z ramką. Pierwsza to siatka bez nadanego jej przez ramkę kształtu. Powiewa luźno jak firana, a żeby mogła pełnić swoją ochronną funkcję, jest mocowana do ramy okiennej na rzepy lub magnesy. To model często wybierany do drzwi ogrodowych czy balkonowych – wówczas przeważnie środek jest rozcięty lub siatka ma formę kilku szerokich pionowych pasów z obciążeniem u dołu. Zalety takich moskitier to stosunkowo niska cena i łatwość przechowywania. Wadą jest z kolei zdecydowanie mniejsza skuteczność ochrony oraz podatność na zniszczenia. Te cechy sprawiają, że zachowywanie takich osłon na zimę nie ma sensu. Tymczasowe moskitiery na okna balkonowe zdecydowanie warto chować na zimę.

Czy ramkową moskitierę na okno warto chować na zimę?

Nieco inaczej przedstawia się kwestia bardziej zaawansowanych modeli z ramką. Moskitiery ramkowe są bardziej stabilne dzięki objęciu siatki sztywnym prostokątem i zwykle są one po prostu lepszej jakości. Luźne moskitiery to na ogół po prostu syntetyczna tkanina o gęstych oczkach. Najlepsze moskitiery ramkowe wykonywane są z włókna szklanego powleczonego otuliną PCV – przez taką barierę nie przedrze się żaden owad. Ale co dzieje się z tym tworzywem, kiedy robi się chłodniej? O reakcje na warunki atmosferyczne najlepiej dopytać producenta. Profesjonalne firmy dbają jednak o to, by zewnętrzne akcesoria były wystarczająco odporne na wszystkie możliwe warunki. Szczegółowe informacje na temat trwałości moskitier na okno producenta Clicky znajdziesz na ich stronie: https://clicky.pl/kategoria-produktu/moskitiery/okienne/. W opisie poszczególnych produktów wskazano, jakie są fabryczne zabezpieczenia zarówno przed kruszeniem pod wpływem słońca, jak i przed działaniem niesprzyjającej aury.

Montaż na ramie okiennej to jedyna opcja założenia moskitiery na okno dachowe

Jak wyglądają montaż i demontaż moskitier na okno?

Choć moskitiery ramkowe nie zawsze trzeba chować, to niektórzy preferują mimo wszystko ściągnąć je na okres owadziego uśpienia. Główne motywacje sezonowego demontażu to chęć zwiększenia dostępu światła podczas i tak ciemnych miesięcy oraz konieczność dokonania napraw i konserwacji. Niestety zdjęcie moskitiery ramkowej może być czasochłonne i uciążliwe. Dzieje się tak, jeśli nasze osłony zostały zamontowane na śrubkach lub wkrętach – wówczas każdą ramkę trzeba odkręcać osobno… Dlatego warto rozejrzeć się za producentem, który oferuje moskitiery z solidnym, bezinwazyjnym montażem, np. na zaczepy motylkowe. Zakładanie i zdejmowanie takich moskitier jest łatwe i błyskawiczne.

Materiał partnera

Dodaj komentarz