Kiedy najlepiej zaplanować wymianę okna?

W trakcie realizacji inwestycji budowlanych zazwyczaj zwraca się szczególną uwagę na wybór odpowiedniej stolarki okiennej. Wielu właścicieli domów jednorodzinnych po kilku bądź kilkunastu latach od zamieszkania w tych obiektach decyduje się na wymianę okien.

Warto dowiedzieć się, kiedy trzeba koniecznie pomyśleć o wykonaniu wspomnianej czynności. Dobrze jest też sprawdzić, która pora roku najbardziej sprzyja tego typu przedsięwzięciom.

Kiedy należy wymienić okna?

Okna to przedmioty użytkowe, które z biegiem lat ulegają procesom niszczenia. Wpływa to niekorzystnie zarówno na ich wygląd, jak i funkcjonalność. Modele, które obniżają walory estetyczne budynku i nie spełniają swoich podstawowych zadań, trzeba możliwie jak najszybciej zastąpić nowymi konstrukcjami.

Może też zdarzyć się, że zamontowane okna zostały uszkodzone na skutek niekorzystnych warunków pogodowych. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie starej stolarki okiennej i zainstalowanie nowych konstrukcji w jej miejsce. Nowe okna warto zamontować także wówczas, gdy dotychczasowe modele:

  • są nieszczelne – takie konstrukcje nie są w stanie zatrzymać ciepła we wnętrzu budynku, co więcej ich poziom izolacyjności akustycznej także pozostawia wiele do życzenia. W takiej sytuacji najlepiej jest zainwestować w nowoczesne okna energooszczędne;
  • zostały przymocowane w niewłaściwy sposób – zwykle powoduje to poważne problemy z użytkowaniem danego okna;
  • przez długi czas nie były poddawane zabiegom konserwacyjnym – odbija się to niekorzystnie na użytkowaniu oraz wyglądzie konkretnych konstrukcji.

Dowiedz się więcej jak przebiega wymiana okna: https://www.oknamielczarek.pl/demontaz-starej-i-montaz-nowej-stolarki-okiennej-jak-przebiega/

W niektórych przypadkach wymiana okien może też być podyktowana względami bezpieczeństwa. Wysokiej jakości modele antywłamaniowe realnie zmniejszają ryzyko przedostania się przez okno do wnętrza domu. Na ogół są one bowiem wyposażone w specjalne, odporne na wyważenie okucia.

Okna najlepiej wymieniać w okresie wiosenno-letnim

Na ogół przyjmuje się, że wymiana okien to przedsięwzięcie, które należy realizować w miesiącach letnich lub wczesnojesiennych. Na ten stan rzeczy wpływa kilka czynników. Jednym z najważniejszych jest dbałość o komfort użytkowania pomieszczeń mieszkalnych. Montaż takich konstrukcji, jak energooszczędne okna aluminiowe, PCV w ciepłych miesiącach, zapobiega nadmiernemu wychłodzeniu wnętrza budynku.

Potrzebujesz nowych okien? Zajrzyj na stronę: https://www.oknamielczarek.pl/okna/

Trzeba też mieć świadomość, że w okresie letnim na ogół panuje sprzyjająca omawianej inwestycji aura. Warto śledzić prognozy pogody. Wymianę okien najlepiej jest zaplanować na pogodne dni. Dodatkowym atutem są dodatnie temperatury panujące podczas dnia, w nocy nie przekraczające 0 stopni Celcujsza.

Co istotne, dotyczy to stolarki okiennej wykonanej z różnych materiałów. Nie ma zatem znaczenia, czy do danego budynku wybrano nowe okna drewniane, aluminiowe czy PCV. Trzeba zadbać o ich montaż w optymalnej temperaturze.

Czy wymiana okien wymaga pozwolenia na budowę?

Zgodnie z obowiązującym prawem wymiana okien to inwestycja, którą w większości przypadków można zrealizować bez żadnych pozwoleń czy zgłoszeń. Z reguły zatem instalacja okien, np. z PCV w miejsce aluminiowych lub drewnianych, nie wiąże się z koniecznością dopełniania żadnych dodatkowych formalności.

Istnieją jednak pewne wyjątki od tej zasady. Jeśli bowiem dane przedsięwzięcie pociąga za sobą konieczność zmiany wielkości otworów okiennych, takie czynności kwalifikuje się jako remont. Prace remontowe zaś w zależności od ich zakresu zazwyczaj wymagają zgłoszenia. O planowanej inwestycji trzeba powiadomić stosowny organ co najmniej miesiąc przed rozpoczęciem robót.

O uzyskanie pozwolenia na budowę trzeba zawsze postarać się w przypadku remontu obiektów zabytkowych. Podobnie dzieje się także wówczas, gdy wymiana starych okien na nowe modele pociąga za sobą konieczność przebudowy istniejącego obiektu (choćby na skutek wykucia otworu okiennego).

Dodaj komentarz