Jak ustawić meble w salonie? Zobacz kilka propozycji

Salon to pomieszczenie, które coraz częściej pełni rolę pokoju dziennego, w którym cała rodzina spędza najwięcej czasu. Musi to być przestrzeń, która będzie nie tylko estetyczna, ale także i w pełni funkcjonalna oraz ergonomiczna. Jak więc na stosunkowo niewielkiej przestrzeni stworzyć miejsce, które będzie odpowiednie zarówno na indywidualny wypoczynek czy rodzinne wieczory, jak i spotkania z przyjaciółmi czy rodzinne uroczystości? Oto kilka praktycznych podpowiedzi, które sprawdzą się w każdym przypadku.

Wszystko dokładnie rozplanowane

Ustawienie mebli w salonie w dużej mierze zależeć będzie od możliwości technicznych pomieszczenia, nie da się bowiem zrobić wszystkiego na niewielkiej przestrzeni, stąd też przed wyposażeniem wnętrza salonu należy dokładnie przeanalizować jego metraż, położenie okien i drzwi oraz innych elementów infrastruktury. Ponadto przed zakupem mebli warto przemyśleć, jak chcemy wykorzystać nasz salon i jakie są nasze potrzeby – czy ma to być przestrzeń do relaksu, zabawy z dziećmi, czy też ma się w nim znaleźć miejsce do pracy? Odpowiedzi na te pytania pozwolą nam lepiej dobrać meble i odpowiednio ustawić je w salonie.

Salon podzielony na strefy

Każdy salon może być nie tylko piękny, ale również funkcjonalny. Aby zwiększyć jego praktyczność, warto zastosować wspomniany wcześniej podział na strefy. Jest to jedna z najlepszych propozycji, ponieważ umożliwia wyznaczenie różnych obszarów, z których każdy ma swoje unikalne zastosowanie. Jedną z tych stref powinno być oczywiście miejsce do wypoczynku, które wymaga odpowiednich mebli do siedzenia i relaksu. Kolejną częścią salonu powinna być strefa rozrywki, gdzie można umieścić telewizor, konsolę do gier lub wieżę stereo. Ostatnią strefą powinna być przestrzeń przeznaczona do podejmowania gości, w której znajdzie się stół i wygodne krzesła, a w przypadku braku miejsca, stolik kawowy bądź ława.

Jak ustawić kanapę, sofę lub narożnik w salonie?

Kanapa, sofa lub narożnik stanowi zwykle najważniejszy element wyposażenia salonu, dlatego powinna znaleźć miejsce w centralnym jego punkcie tak, aby była łatwo dostępna z każdej strony. Jeśli salon jest wystarczająco duży, warto rozważyć ustawienie kanapy w taki sposób, aby oddzielała strefę wypoczynkową od innych funkcji pomieszczenia. Z kolei jeśli zależy nam na tym, aby salon służył jako przestrzeń do rozmów, warto ułożyć meble w sposób umożliwiający swobodną komunikację – kanapę i fotele ustawiamy wówczas naprzeciw siebie, aby osoby siedzące mogły ze sobą swobodnie rozmawiać.

Jak ustawić meble w małym salonie?

Ustawienie mebli w małym salonie może być trudne, ale istnieje kilka trików, które mogą pomóc w wykorzystaniu przestrzeni w optymalny sposób. Przede wszystkim należy wybierać meble wielofunkcyjne, które pozwolą na zaoszczędzenie miejsca, jak chociażby fotel z funkcją spania czy rozkładany stół. Ponadto trzeba wybrać meble proporcjonalne do rozmiaru pomieszczenia, a także te o prostych formach i minimalistycznych wzorach. Na małych przestrzeniach lepiej też sprawdzą się meble w jasnych kolorach, które optycznie powiększą pokój, jak również unikanie licznych dekoracji i akcesoriów – w tym przypadku zdecydowanie lepszy będzie minimalizm.

Jak ustawić meble w salonie otwartym?

Salon otwarty, a więc połączenie salonu z kuchnią lub jadalnią to popularne rozwiązanie, które sprawdza się z wielu względów. Mimo tego, że całość powinna stanowić spójną całość, dobrze, gdy istnieje pewne rozgraniczenie poszczególnych funkcjonalności. By było to możliwe, pierwszym krokiem jest określenie przestrzeni, którą mamy do zagospodarowania oraz zastanowienie się nad tym, jaką część przestrzeni chcemy przeznaczyć na salon, a jaką na jadalnię. Następnie należy ustawić kanapę i fotele w taki sposób, aby tworzyły strefę wypoczynkową w salonie, a stół i krzesła strefę drugą – jadalni. Całość musi być odpowiednio dobrana do posiadanego miejsca – jeśli jest ono ograniczone, może warto wybrać stół rozkładany, bądź całkowicie z niego zrezygnować, a w zamian zostawić blat i hokery.

Najlepsze meble do salonu

Wybór mebli do salonu to nie byle jakie zadanie, bowiem podjęte decyzje rzutować będą zarówno na jego estetykę, jak i funkcjonalność. Ponadto meble to elementy wyposażenia, których nie zmieniamy co sezon, dlatego chcemy, by były trwałe i dzięki temu służyły nam dłuższy czas. Dlatego decydując się na meble salonowe, warto rozważyć ofertę ItalMeble. To marka współpracująca z najlepszymi światowymi producentami – zwłaszcza markami produkującymi meble włoskie, uznawane za najlepsze na świecie. Meble znajdujące się w ich ofercie charakteryzują się najwyższą jakością, nowoczesnym designem, użyciem najlepszych materiałów, dbałością o każdy szczegół, rzemieślniczym kunsztem i precyzją. To dzięki temu klienci korzystający z usług ItalMeble liczyć mogą na ekskluzywne, piękne, oryginalne i trwałe meble do każdego salonu – niezależnie od jego wielkości oraz stylu, w którym pragniemy go urządzić.

Ustawienie mebli w salonie jest ważnym elementem aranżacji wnętrza, który wpływa na funkcjonalność, estetykę i komfort użytkowania pomieszczenia. Przy wyborze sposobu ustawienia mebli należy kierować się przede wszystkim swoimi potrzebami i preferencjami, a także rozmiarem i kształtem salonu. Dzięki temu stanie się on miejscem, które w pełni spełni nasze oczekiwania.

Materiał partnera

Dodaj komentarz