Biurka drewniane – dlaczego warto po nie sięgnąć?

Biurka i inne meble z drewna to właściwie ponadczasowe elementy wyposażenia wnętrz. Wbrew pozorom, nie są one zarezerwowane wyłącznie dla wąskiego grona odbiorców – nie są tak drogie, jak się powszechnie sądzi. W niniejszym tekście przedstawimy najważniejsze zalety biurek wykonanych z tego naturalnego surowca oraz podpowiemy, na co zwracać uwagę przy ich wyborze.

Biurka drewniane – zalety

Głównymi zaletami drewnianych mebli, o których powinniśmy zawsze pamiętać, są:

Naturalność

Drewno to w pełni naturalny materiał, który nie wpływa negatywnie na nasz organizm – nie musimy obawiać się o utleniające się z niego związki chemiczne. W połączeniu z ekologicznymi bejcami i lakierami będzie całkowicie bezpieczny – drewniane biurko i inne meble można spokojnie wstawiać do pokoi dziecięcych. Ponadto, w przeciwieństwie do innych popularnych materiałów meblowych, powierzchnia z drewna wykazuje właściwości antystatyczne, co znacznie ogranicza gromadzenie się kurzu i zawartych w nim alergenów.

Trwałość

Przy odpowiednim zabezpieczeniu drewno jest bardzo wytrzymałym materiałem, który może służyć nieprzerwanie przez długie lata. Nawet stosunkowo miękkie brzozy i sosny mogą spokojnie wytrzymać kilkadziesiąt lat, a meble z litego drewna bukowego mogą trwać nawet kilka stuleci i służyć wielu pokoleniom. Oczywiście pod warunkiem pamiętania o ich regularnej pielęgnacji i konserwacji.

Uniwersalność

Elementy wykonane z drewna dobrze współgrają właściwie z każdym innym materiałem, bez względu, czy są to półki, stoły, szuflady, czy całe meble. Konstrukcje z drewna mogą się wpasować zarówno do minimalistycznych wnętrz, jak i tych urządzonych z przepychem dawnych lat. Biurka drewniane o prostym designie stanowią świetną podstawę dla przeróżnych eksperymentów aranżacyjnych – pasują praktycznie do każdego stylu, a odpowiednio dobrane dodatki mogą je zmienić nie do poznania.

Unikalność

W związku z tym, że nie ma dwóch takich samych kawałków drewna, każdy mebel wykonany z tego materiału (zwłaszcza ten z litego drewna) jest unikatem – nawet jeśli kształtem i rozmiarami przypomina wszystkie inne z danej linii. Wyjątkowość rysunków drewna, tj. widocznego na nim przekroju przez słoje, niemal dorównuje liniom papilarnym.

Elegancja

Drewniane produkty są często postrzegane jako wyznacznik statusu. O ile nie jest to do końca prawda (meble z drewna nie są tak drogie, jak się powszechnie wydaje), bez wątpienia prezentują się niezwykle elegancko – zachowują świeży wygląd o wiele dłużej niż syntetyczne zamienniki. Przy odpowiedniej pielęgnacji będą długo wyglądać na nowe, a gdy się już zestarzeją, tylko zyskają na uroku.

Ile kosztuje biurko drewniane?

Zakres cen jest bardzo szeroki i uzależniony od parametrów danego biurka. Zwykłe biurko pod komputer z drewnianym blatem to koszt ok. kilkuset złotych. Biurko z drewna litego z dodatkiem szuflad/szafek będzie kosztować przynajmniej 1 000 zł. Duże biurka tworzone na specjalne zamówienie lub biurka drewniane nowoczesne z elektrycznym sterowaniem wysokością blatów są już większym wydatkiem – cena na ogół przekracza 2 500 zł.

Co brać pod uwagę przy wyborze biurka z drewna?

Na rynku jest obecnie dostępne całe mnóstwo najróżniejszych biurek z drewna. Wybierając produkt odpowiedni do danej aranżacji, warto mieć na uwadze następujące parametry:

  • Wymiary – biurko powinno być zawsze dostosowane do rozmiarów danego pomieszczenia – przykładowo, do biura wstawimy raczej większe niż w pokoju dziecięcym.
  • Styl – wybór odpowiedniego stylu pozwoli na idealne dopasowanie do ładu przestrzennego panującego w pomieszczeniu.
  • Jakość wykonania – jeśli tylko mamy taką możliwość, należy przeprowadzić praktyczne testy stabilności biurka. Jest to szczególnie ważne w przypadku modeli z szufladami – biurko nie powinno się chwiać, a zwłaszcza przewracać, także po ich wyjęciu.
  • Rodzaj drewna – materiał, z jakiego wykonano dane biurko, ma znaczenie nie tylko dla jego wyglądu, ale też funkcjonalności, wytrzymałości i ceny. Przykładowo, sosna jest dość estetyczna i tania, ale wyraźnie ustępuje trwałością bukowi czy dębowi.
  • Wyposażenie dodatkowe – czyli wspomniane już szuflady, szafki czy system zmiany wysokości. Wielofunkcyjność biurka jest szczególnie ważna, gdy dysponujemy bardzo ograniczoną przestrzenią, np. mieszkając w bloku.

Biurka drewniane – podsumowanie

Biurko drewniane to świetne uzupełnienie wyposażenia wnętrz, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na bardziej funkcjonalne modele z dodatkiem szuflad, szafek itp. Dzięki trwałości materiału zakup takiego mebla to inwestycja na lata – przy odpowiedniej pielęgnacji będzie służyć wielu pokoleniom.