Karnisze nowoczesne, czyli jakie?

Wizualnie lekkie, smukłe, bardzo dekoracyjne – takie są nowoczesne karnisze. Doskonale prezentują się w dużych apartamentach, jak i pokojach dziecinnych. Wyróżnia je bogata kolorystyka i mnogość zakończeń. Nowoczesny karnisz to coś więcej niż przedmiot użytkowy. To stylowy dodatek do wnętrza. Poznaj karnisze nowoczesne i ich największe zalety.

Rodzaje nowoczesnych karniszy

Szynowe, apartamentowe, sufitowe, prostokątne, okrągłe – tak w skrócie można podzielić nowoczesne karnisze. Łączy je bardzo wyrafinowane wzornictwo, dzielą detale.

Karnisze szynowe mają haczyki (żabki) wbudowane w szynie zamkniętej w drążku karnisza, więc nie są potrzebne dodatkowe kółka. To bardzo dyskretne rozwiązanie, które idealnie pasuje do niedużych, minimalistycznie urządzonych wnętrz, w których położono duży nacisk na harmonię i równowagę. Okrągły drążek wprowadza do aranżacji okna odrobinę spokoju.

Karnisze apartamentowe konstrukcyjnie są podobne do szynowych. Tu także nie są potrzebne dodatkowe nakładki na drążek, tyle że on sam jest prostokątny i raczej płaski. To rozwiązanie dobrze sprawdza się w dużych wnętrzach.

Karnisze sufitowe pasują do wnętrz z przeszklonymi ścianami. Mocuje się je do sufitu, a nie jak tradycyjne karnisze, na ścianie nad oknem. Są raczej funkcjonalne niż dekoracyjne, ale ich atutem jest możliwość łukowatych wykończeń eliminujących prześwity. Inna ich nazwa to szyna sufitowa.

Karnisze prostokątne swoją nazwę zawdzięczają takiemu właśnie przekrojowi drążka. O ich ostatecznym charakterze decyduje wygląd mocowań i wykończeń, dlatego pasują do różnych typów wnętrz, zarówno nowoczesnych, jak i tych bardziej klasycznych. Często widywane we wnętrzach urządzonych przy wykorzystaniu motywów geometrycznych.

Karnisze okrągłe, jak łatwo zgadnąć, mają okrągły przekrój drążka. O ich nowoczesności decyduje między innymi rozmiar – o ile te w wersji retro są dość grube, to nowoczesne karnisze okrągłe mają wyraźnie mniejszą średnicę.

Wsporniki do nowoczesnych karniszy

Zgodnie z obowiązującymi trendami nowoczesność postrzegana jest jako minimalizm formy. Idąc tym tropem, nietrudno zgadnąć, że wsporniki do karniszy będą raczej dyskretne niż okazałe. I tak faktycznie jest. Nowoczesne karnisze mają praktycznie niewidoczne wsporniki, ich zadaniem jest jedynie utrzymanie drążka na miejscu. Proste, pojedyncze, bez żadnych ozdób i stylizowań na konkretną epokę, mają wnieść do wnętrza poczucie ładu i okrojenia z niepotrzebnych zdobień.

Zakończenia nowoczesnych karniszy

Zawsze doskonale widoczne, ale podobnie jak wsporniki, raczej dyskretne. Szybciej będzie to nieduża kulka lub stylizowany walec niż okazały kryształ, chociaż i tego rozwiązania możemy się spodziewać po karniszu zaplanowanym do powieszenia we wnętrzu glamour.

Jednak co do zasady istotą nowoczesnych karniszy jest dyskretne zdobienie bez niepotrzebnego epatowania wyglądem. Karnisz jest dodatkiem do wnętrza i jako taki musi być dobrze dopasowany, ale bardzo rzadko to on jest wyznacznikiem motywu przewodniego.

Kolorystyka nowoczesnych karniszy

Po raz kolejny trzeba wspomnieć o dyskretnej elegancji. Nowoczesne karnisze to nie tylko drewno lub materiał na drewno stylizowany. Bez trudu znajdziemy karnisz w kolorze złota, srebra, mosiądzu, kości słoniowej, chromowany, antracytowy. To ukłon w stronę wymagających klientów, dla których ważne są detale wykończenia wnętrz. Nowoczesne rozwiązania są projektowane w taki sposób, by każdy znalazł coś dla siebie, niezależnie od tego, w jakim stylu urządził swój dom lub mieszkanie.