​Wybieramy drzwi wewnętrzne do industrialnych aranżacji – 4 modne propozycje

Industrialna stylistyka wnętrz bazuje na surowych materiałach i eksponowaniu elementów konstrukcyjnych budynku. Kluczowe w niej są takie materiały jak drewno, stal, cegła i beton. Mimo swojej surowości ten architektoniczny trend zdobył wielu zwolenników. Industrialne wnętrze wymaga niebanalnego wyboru drzwi wewnętrznych. Jakie modele komponują się idealnie z aranżacją w tym stylu?

​Cechy charakterystyczne stylu industrialnego

Aranżacja w duchu industrialnym nawiązuje do wyglądu starych fabryk i magazynów. Wykorzystuje się w niej surowe, solidne materiały budowlane takie jak cegła, beton, nieobrobione drewno czy metal. W industrialnych wnętrzach często spotkać można odsłonięte instalacje, rury i konstrukcje stalowe. Znamienne dla tego stylu są także wysokie okna ze szprosami.

Dominuje ascetyczna kolorystyka oparta na odcieniach drewna, szarości, czerni i bieli. Charakterystyczne są też surowe meble i dodatki imitujące wyposażenie fabryczne. Całość ma być minimalistyczna, surowa i funkcjonalna.

​Drzwi w kolorze jasnego drewna – klasyka przemysłowej stylistyki

Drzwi wewnętrzne w kolorze jasnego drewna idealnie wpasowują się w klimat industrialny. Jest jednak jeden warunek. Musisz zadbać o odpowiednie dodatki, aby nadać drzwiom industrialny charakter. Mamy tu na myśli przede wszystkim czarne lub antracytowe klamki i zawiasy. To właśnie połączenie jasnego drewna i prostych czarnych dodatków jest charakterystyczne dla tego stylu. Doskonale komponuje się z surowym betonem, cegłą i metalem i podkreśla industrialny charakter wnętrza.

W industrialnych aranżacjach stosuje się zazwyczaj drzwi z widocznym usłojeniem i sękami, bez dodatkowych zdobień czy frezów. Do takich drzwi pasują proste, metalowe klamki w kolorze czarnym, antracytowym lub grafitowym. Drzwi drewniane wnoszą do wnętrza naturalną ciepłą barwę i łagodzą surowy styl industrialny.

​Drzwi z bulajem szklanym

Oryginalnym pomysłem są też drzwi wewnętrzne przeszklone z okrągłą szybką imitująca bulaj. Bulaje, czyli niewielkie okrągłe okienka, są charakterystycznym motywem w drzwiach starych fabryk. Ich zastosowanie we współczesnych drzwiach w interesujący sposób nawiązuje do przemysłowych klimatów. Drzwi z bulajem na pewno przykuwają uwagę i podkreślają wyjątkowy charakter aranżacji.

Jeśli jedno małe okienko to dla ciebie za mało, postaw na drzwi wewnętrzne szklane czarne lub ciemnoszare. Taki model sprawdzi się szczególnie we wnętrzu, do którego chcesz wprowadzić więcej naturalnego światła.

​Drzwi bezprzylgowe – nowoczesność w czystej formie

Do industrialnych i loftowych aranżacji świetnie pasują także nowoczesne drzwi bezprzylgowe. Co to takiego? Są to drzwi pozbawione przylgi, czyli tak zwanego felcu. W standardowych drzwiach jest to element, który nachodzi na ościeżnicę. Drzwi bezprzylgowe tworzą jednolitą powierzchnię z futryną i ścianą. Uzyskasz dzięki nim niezwykle elegancki i minimalistyczny efekt.

W industrialnych wnętrzach najlepiej prezentują się modele bezprzylgowe w odcieniach szarości lub drzwi wewnętrzne czarne. Ciekawą propozycją są też matowe drzwi białe, kontrastujące z ciemnym tłem. Do drzwi bezprzylgowych pasują metalowe klamki o prostych, geometrycznych kształtach.

​Drzwi imitujące beton – industrialny akcent

Interesującą propozycją są także drzwi stylizowane na surowy, niepomalowany beton. Efekt ten daje specjalna okleina, która imituje fakturę szarego betonu. Taki efekt świetnie współgra z nieotynkowanymi ścianami, betonową posadzką i metalowymi akcesoriami.

Drzwi „betonowe” połączysz z odsłoniętą cegłą, granitowym blatem kuchennym i metalowymi rurami instalacji. Pasują do nich proste, czarne lub metaliczne klamki. To ciekawy sposób na industrialny akcent we wnętrzu w duchu loftowym.

Dobór odpowiednich drzwi to kluczowe zadanie we wnętrzu industrialnym. Solidne materiały – drewno, metal, beton – i surowe wykończenie pozwolą uzyskać charakterystyczny, fabryczny klimat. Drzwi o nietypowych wzorach i fakturach dodatkowo podkreślą unikatowy styl takiej aranżacji.

Zdjęcia: komfort.pl

Materiał partnera

Dodaj komentarz