Spis treści:
Ozonowanie – co to jest?
Zabieg ozonowania stał się bardzo popularny w ostatnim czasie. Swoją popularność ozonowanie zawdzięcza wysokiej skuteczności. Jest to zabieg, który ma na celu silną dezynfekcję pomieszczeń oraz usunięcie wszelkich nieprzyjemnych zapachów, a także insektów. Dzięki ozonowaniu można skutecznie pozbyć się wirusów i bakterii, obecnych w danych pomieszczeniach. Ozonowania dokonuje się z użyciem gazu, jakim jest ozon. Z uwagi na fakt, iż jest to substancja szkodliwa dla ludzi, ozonowanie powinny przeprowadzać osoby specjalnie do tego przeszkolone.
Na czym polega ozonowanie?
Ozonowanie wykonuje się w celu pozbycia się wszelkich drobnoustrojów chorobotwórczych, przykrych zapachów, alergenów, grzybów, pleśni oraz insektów. Wykonuje się je w różnego rodzaju pomieszczeniach, domach mieszkaniach miejscach pracy, a także w miejscach przestarzałych, zatęchłych, które chcemy przywrócić do stanu używalności. Do tego zabiegu wykorzystuje się ozon, który jest cząsteczką, zbudowaną z trzech atomów tlenu. Ozon jest bardzo reaktywny, dlatego posiada wysoką skuteczność w dezynfekcji, jednak duże stężenie tego gazu dla człowieka jest bardzo szkodliwe. Dlatego ważne jest, aby ozonowanie było przeprowadzane przez specjalistów, wyposażonych w odpowiednie ubranie robocze. Dezynfekcja ozonem jest niezwykle skuteczna, ponieważ ozon jako gaz dotrze w każdy zakamarek, całkowicie eliminując wszelkie drobnoustroje. Do ozonowania używa się specjalnych generatorów ozonu (ozonatorów), które wytwarzają ozon za pomocą sztucznych wyładowań atmosferycznych i promieni ultrafioletowych. Czas ozonowania zależy od wielkości pomieszczeń i wydajności ozonatora. Przeważnie zabieg ten trwa minimum kilka godzin, aby ozon miał czas na dotarcie do wszystkich, najmniejszych zakamarków.
Kiedy zdecydować się na ozonowanie?
Zabieg ozonowania powinien być przeprowadzany w określonych sytuacjach. W obecnym czasie ozonowania dokonuje się tam, gdzie przebywały osoby zakażone wirusem COVID-19, czyli w placówkach szpitalnych, ośrodkach, a także w domach i mieszkaniach. Ozonowanie jest zalecane również w starych, zaniedbanych pomieszczeniach, które przez długi czas nie były zamieszkiwane. Zabieg można przeprowadzać także w przypadku rotacji mieszkających osób w danym domu, czy mieszkaniu – po wyprowadzce pierwszych lokatorów, a przed zamieszkaniem drugich. Ozon skutecznie zdezynfekuje wszystkie powierzchnie, usunie przykre zapachy oraz insekty, dzięki czemu pomieszczenia będą mogły być spokojnie na nowo zamieszkane. Dezynfekcja ozonatorem zalecana jest również tam, gdzie panuje wilgoć i związana z nią pleśń i grzyb. Ozonowanie spełni swoją rolę również w przypadku czyszczenia zakupionego, używanego samochodu lub dezynfekcji obiektów użytku publicznego.
Jakie efekty daje ozonowanie?
Ozonowanie jest niezwykle skutecznym sposobem na dezynfekcję. Cieszy się ono niezwykłym powodzeniem, szczególnie od czasu panowania pandemii koronawirusa. Oprócz dezynfekcji ozonowanie posiada wiele innych zalet. Należą do nich:
- usuwanie nieprzyjemnych zapachów,
- likwidacja roztoczy i alergenów,
- pozbycie się bakterii i wirusów,,
- usunięcie pleśni, grzybów i zarazek,
- niwelowanie wszelkich drobnoustrojów,
- usuwanie insektów,
- odświeżenie powietrza w pomieszczeniach.
Ozonowanie – krok po kroku
- Przed przystąpieniem do ozonowania mieszkania, należy odpowiednio przygotować pomieszczenia. Wszystkie źródła przykrych zapachów powinny zostać usunięte, inaczej zabieg nie przyniesie pożądanego efektu.
- Przed ozonowaniem należy też wynieść cenne przedmioty, meble, kwiaty, aby nie ucierpiały pod wpływem ozonu oraz materiały łatwopalne.
- Wszystkie szpary, zakamarki, drzwi i okna powinny być zamknięte i uszczelnione, by ozon nie wydostawał się na zewnątrz.
- Ozonowanie powinna przeprowadzać fachowa ekipa, wyposażona w odpowiednie ubranie ochronne oraz specjalne maski, ponieważ duże stężenie ozonu jest szkodliwe dla człowieka.
- Domownicy/mieszkańcy powinni opuścić pomieszczenia przed ozonowaniem.
- Ozonatory powinny zostać ustawione na odpowiedniej wysokości – ok. 1m nad podłogą, a stężenie w trakcie ozonowania powinno być regularnie sprawdzane.
- Po zakończeniu ozonowania, pomieszczenia należy dobrze wywietrzyć przez minimum pół godziny.
- Do domu/mieszkania można wrócić po osiągnięciu bezpiecznego dla człowieka poziomu ozonu w powietrzu, tj. 0,1 ppm.
Jak widać, ozonowanie mieszkania to czynność, która może zapewnić nam czystość i wolność od bakterii i grzybów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Dlatego warto skorzystać z oferty takich firm jak DDD-Katowice czy Dezynfeusz.pl.