Jak naprawić cieknącą spłuczkę: poradnik krok po kroku

Cieknięcie spłuczki wiąże się nie tylko ze stałym irytującym dźwiękiem, ale także dodatkowymi kosztami w rachunku za wodę. W 2022 roku jedna kropla na sekundę to straty rzędu 10 litrów wody dziennie, co w skali roku daje aż 3650 litrów!

Wprowadzenie: problem cieknącej spłuczki

Cieknięcie spłuczki wiąże się nie tylko ze stałym irytującym dźwiękiem, ale także dodatkowymi kosztami w rachunku za wodę. W 2022 roku jedna kropla na sekundę to straty rzędu 10 litrów wody dziennie, co w skali roku daje aż 3650 litrów! Zatem czas na konkretne działanie. Dlaczego spłuczka zaczyna cieknąć? Czy możliwa jest naprawa spłuczek? Gdzie znaleźć fachowców, którym można powierzyć spłuczka naprawa?

Typowe przyczyny cieknącej spłuczki

Przyczyn cieknącej spłuczki może być wiele. Najczęściej jest to zużycie lub uszkodzenie elementów takich jak:

 • uszczelka,
 • zawór spustowy,
 • pływak,
 • armatura spłuczki.

Warto zwrócić uwagę, czy problem nie leży po stronie złego dostosowania elementów do siebie.

Jak zidentyfikować problem?

Zidentyfikowanie problemu zazwyczaj nie jest trudne. Często wystarczy zwrócić uwagę na dźwięki wydawane przez spłuczkę, obserwować przepływ wody oraz zlokalizować ewentualne przecieki. Nie możesz samodzielnie ustalić, jaka konkretnie spłuczka do wc naprawa jest potrzebna? To zdecydowanie znak, że przyszedł czas, aby zwrócić się po fachową pomoc.

Diagnostyka problemu

O tym, czy spłuczka wc naprawa zostanie zrealizowana pomyślnie zadecyduje właściwa diagnostyka problemu. Skupmy się więc na tym, w jaki sposób dokładniej ona przebiega.

Jak zlokalizować przeciek?

Zlokalizowanie przecieku zazwyczaj nie jest trudne. Często wystarczy zwrócić uwagę na dźwięki wydawane przez spłuczkę oraz obserwować przepływ wody. W niektórych przypadkach można także po prostu zobaczyć miejsca przecieku, gdyż będzie wydostawała się przez nie woda. Pamiętaj jednak, że jeśli posiadasz spłuczkę podtynkową, dostęp do niej może być utrudniony. Wówczas przemyślaną decyzją będzie sięgnięcie się po pomoc fachowca.

Czy jest to problem z zaworem czy uszczelką?

Często problem leży po stronie zaworu czy uszczelki. Jeśli woda ciągle przepływa do muszli klozetowej nawet po spłukaniu, prawdopodobnie problem dotyczy zaworu. Jeżeli natomiast woda wycieka spod zbiornika, przyczyną może być nieszczelna uszczelka.

Krok po kroku: naprawa cieknącej spłuczki

Na pewno czekałeś na te informacje! Oto, jak przebiega naprawa spłuczki wc krok po kroku!

Wymiana uszczelki spłuczki

Jeśli spłuczka została uszkodzona, najczęściej należy zrealizować jej wymianę. Oto, co powinno się zrobić w tym celu:

 • Wyłącz dopływ wody i opróżnij zbiornik spłuczki.
 • Odkręć zbiornik spłuczki od muszli klozetowej.
 • Usuń starą uszczelkę i zainstaluj nową.
 • Ponownie zamontuj zbiornik.

Regulacja lub wymiana zaworu spłuczki

Po tym, jak nowa spłuczka została zainstalowana, należy ją wyregulować:

 • Wyłącz dopływ wody.
 • Zdemontuj zawór spustowy i sprawdź jego stan.
 • Jeśli jest zużyty, zainstaluj nowy. Jeśli jest w dobrym stanie, możesz spróbować go wyregulować.
 • Zamontuj zawór z powrotem.

Sprawdzenie i naprawa łączeń wodnych

Teraz można przejść do ostatniego etapu pracy, a mianowicie sprawdzenia szczelności wszystkich połączeń. Jeśli zostaną zauważone jakiekolwiek przecieki, trzeba dokręcić połączenia lub wymienić uszczelki.

Testowanie i sprawdzanie efektów

Po tym, jak dolnopłuk naprawa została zrealizowana, obowiązkowo należy sprawdzić jakość prac i to, czy zaistniały problem rzeczywiście został rozwiązany.

Jak prawidłowo przetestować spłuczkę po naprawie?

Po zakończeniu prac powinno się uruchomić spłuczkę kilka razy, obserwując czy woda przepływa prawidłowo i czy nie ma żadnych nieszczelności. Jeśli zamówisz fachową realizację usług naprawy cieknącej spłuczki, weryfikację jakości jej naprawy przeprowadzi fachowiec.

Na co zwracać uwagę po naprawie?

Naprawa spłuczki została pomyślnie zakończona? Zwróć uwagę na to, jak działa mechanizm – czy przestaje ciec po spłukaniu, czy nie ma wycieków na zewnątrz i czy samo spłukanie przebiega płynnie. Jeżeli wszystko działa poprawnie – gratulacje, problem rozwiązany! W przeciwnym wypadku warto skonsultować się z profesjonalistą. Naprawa spłuczki cena w naszych czasach jest bardzo przystępna, a w Internecie łatwo można wyszukać doświadczonych fachowców ze swojej miejscowości, którzy szybko i poprawnie ustalą problem i pomogą go wyeliminować.

Materiał partnera

Dodaj komentarz