Lampy w kuchni to niezbędny element, aby móc wygodnie przygotowywać posiłki, spędzać czas z całą rodziną, a także przyjmować gości podczas imprez. Coraz częściej w projektach domów i mieszkań znajdujemy kuchnie bezpośrednio połączone z salonem tzw. aneksy. Z jednej strony dają one więcej przestrzeni, z drugiej zaś wymagają, aby oba pomieszczenia harmonijnie ze sobą współgrały. Jednym z elementów, który wymaga wówczas ujednolicenia są lampy, które można zaadaptować zarówno w kuchni jak i salonie. Warto zadbać o jak najlepsze oświetlenie w kuchni, aby doświetlić blat, stół czy całą przestrzeń, co pozwoli na komfortowe korzystanie ze wszystkich urządzeń. Styl oświetlenia warto wybrać do tego dominującego w kuchni, czasem jednak można umieścić lampy w kuchni przełamujące dany styl. Na początku jednak warto zastanowić się, gdzie umieścimy lampy, ile powinno ich być, jakie natężenie światła jest niezbędne w danym miejscu w kuchni i czy stawiamy na jedno główne czy kilka źródeł światła. Dzięki temu osiągniemy satysfakcjonujący efekt.
Spis treści:
Oświetlenie w kuchni
Oświetlenie w kuchni to podstawowa sprawa, aby móc wszystko wygodnie przygotować, a później cieszyć się posiłkiem z całą rodziną. Oświetlenie w małym aneksie może pochodzić z jednego głównego źródła światła np. wiszących lamp, a w przypadku większych kuchni można postawić na kilka punktów światła. Szczególnie doświetlony powinien być blat roboczy, stół i wyspa kuchenna. Zdecydowanie należy dopasować styl oświetlenia do kuchni. W tych, w których do tej pory dominował jeden kolor, można postawić na urozmaicenie i zamontować lampy do kuchni w innym kolorze. We wnętrzu w loftowym stylu dobrze sprawdzą się lampy do kuchni bez zbędnych ozdobników za to wykonane np. z metalu. Warto również zastanowić się, jaką postać ma mieć lampa wisząca, czy ma to być tradycyjny żyrandol, wisząca lampa z kloszem, same żarówki czy może plafon mocowany bezpośrednio do sufitu. Każde z tych rozwiązana ma swoje wady i zalety.
Lampy do kuchni – na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na długość lampy. W pomieszczeniach o niskim suficie warto wybierać niewielkie oświetlenie, które dodatkowo nie zabierze przestrzeni. W przypadku lamp wiszących warto najpierw przyłożyć je i dopasować długość poszczególnych kabli. Na etapie projektowania oświetlenia w kuchni warto również zwrócić uwagę czy dociera do niej dzienne światło, czy w pomieszczeniu jest okno, czy jest to kuchnia ślepa lub kuchnia otwarta na salon, w której źródło dziennego światła jest nieco oddalone. Jeśli zdecydujemy, że w kuchni jest za ciemno to zawsze można dołożyć dodatkowe oświetlenie, jednak warto wziąć to wszystko pod uwagę na wczesnym etapie remontowania czy wykańczania nowego lokum. W podjęciu decyzji pomoże Ci artykuł zawarty na stronie https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/16-lampy-do-kuchni.
Jak wybrać odpowiednią lampę do kuchni?
Odpowiednia lampa do kuchni powinna mieć właściwe rozmiary np. w przypadku plafonu LED, jak i dysponować odpowiednim natężeniem światła i liczbą możliwych do instalacji żarówek. Oprócz tego odpowiednia lampa powinna dobrze dopasowywać się do aktualnego wystroju. Jako główne źródło światła warto wybrać mocniejsze lampy, dodatkowo można postawić na dyskretne kinkiety. Lampy stojące lepiej pasują do salonu, w kuchni są zazwyczaj mało praktyczne. Lampy wiszące w kuchni mają zazwyczaj konkretne zadania np. aby punktowo doświetlić wyspę kuchenną lub stół. W ich przypadku często kompletuje się kilka lamp wiszących, co nie tylko daje lepszy efekt wizualny, ale także skutecznie doświetla wybrane miejsca. Nad stołem można zawiesić 2 lampy, nad wyspą np. 3 – wszystko zależy od ilości miejsca i pożądanego efektu.