Zgodnie z nowoczesną sztuką budownictwa, w większości nieruchomości mieszkalnych kuchnia zaaranżowana jest jako aneks w salonie. Oznacza to, że stanowi integralną część z reprezentacyjną częścią mieszkania. Okazuje się, że to właśnie kuchnia jest “sercem” każdego domu i to w tym pomieszczeniu spędzamy najwięcej czasu. Projektanci mieszkalnych przestrzeni zadbali więc o to, aby codzienne kulinaria mogły odbywać się w pełnym komforcie. Świetnym pomysłem na oddzielenie salonu od kuchni jest tzw. wyspa. Poznaj jej zalety już teraz.
Wyspa w ramach podziału przestrzeni
Tzw. wyspa kuchenna jest najlepszym sposobem na to, aby odgrodzić kuchnię od salonu, ale jednocześnie zachować optymalnie dużą i spójną przestrzeń. Wyspa wyznacza granicę, ale jednak nie zamyka całkowicie kuchni, dzięki czemu ta nadal tworzy całość z pokojem dziennym. Wszystko to sprawia, że osoba, która zajmuje się kulinariami, może uczestniczyć w domowej codzienności, spędzać czas wspólnie z innymi członkami rodziny, jednocześnie przygotowując posiłek. Świetnie sprawdza się to w przypadku, kiedy w gospodarstwie domowym są małe dzieci. Dzięki temu mama może mieć je zawsze “na oku”.
Wyspa zgodnie z estetycznym designem najnowszych trendów mody
Dzisiaj niezwykle modne jest wspólne gotowanie czy organizowanie imprez właśnie w przestrzeni kuchennej. Wyspa może służyć jako praktyczny stół, przy którym znajdą miejsce wszyscy domownicy albo zaproszeni goście.
- Tapety roślinne i tropikalne ‒ najlepsze wzory
- Nowoczesne tapety do kuchni – jakie wybrać?
- Jak wybrać nowoczesną porcelanę do kawy?
Trzeba przyznać, że jeśli doda się do niej stołki barowe, wyspa kuchenna może służyć jako jadalnia i świetnie zastąpi główny stół do spożywania rodzinnych obiadów.
Nie ma też wątpliwości, że wyspa jest po prostu modna. Idealnie sprawdzi się w mieszkaniach urządzonych w stylu nowoczesnym.
Wyspa jako praktyczny element kuchni
Nie da się ukryć, że kuchnia nie jest najczęściej duża, natomiast wyspa daje dodatkowe miejsce do przechowywania niezbędnych akcesoriów. W niskich szafkach można trzymać garnki czy zastawę stołową, a blat wyspy służy nierzadko jako blat roboczy. Na wyspie można zamontować też zlew z baterią, piekarnik albo płytę indukcyjną. Wszystko zależy od indywidualnego projektu kuchni.
Sama wyspa może być też funkcjonalna od strony salonu. W niskich partiach można zorganizować w niej estetyczny barek albo półki na małą biblioteczkę. Bez problemu może służyć jako witryna czy kredens, pełniąc jednocześnie swoją podstawową rolę.
Pamiętaj, że jeśli chcesz mieć wyspę kuchenną w kuchni połączonej z salonem, koniecznie zaprojektuj ją jeszcze przed remontem. Zwróć uwagę, aby była wykonana z tych samych materiałów, co szafki kuchenne. Koniecznie wybierz jakościowy materiał na blat wyspy. Dzisiaj ogromną popularnością cieszą się blaty z kamienia naturalnego, na przykład odpornego granitu.
Decydując się na kuchnię otwartą na salon, uwzględnij, że w takiej przestrzeni musisz zachować zawsze względną czystość, ponieważ całe wyposażenie kuchenne będzie na widoku. Wyspa nie zastąpi ściany, wydzieli jedynie granice pomieszczeń.
fot. materiały prasowe