Jak urządzić małą łazienkę?

jak urządzić małą łazienkę

Małe łazienki, często spotykane w blokach mogą zostać urządzone w bardzo piękny i praktyczny sposób. Wszyscy dbamy o to, aby nasze mieszkania były urządzone jak najlepiej. Pomieszczenia takie jak kuchnia, salon lub sypialnia, urządzić i zaprojektować nie jest ciężko, ponieważ przeważnie posiadają one duże i praktyczne metraże. Co jednak zrobić z łazienką?. Przeważnie łazienka posiada niewielki metraż, co powoduje, że nie jest łatwo ją urządzić, tak by była ona praktyczna i funkcjonalna. Jak więc urządzić małą łazienkę?

Jak zaprojektować małą łazienkę?

Posiadając mały metraż łazienki, nie będzie łatwo ją zaprojektować. Jak jednak to zrobić? Przy projektowaniu tego pomieszczenia, trzeba pamiętać o ważnych szczegółach, takich jak np. to gdzie znajduje się ogrzewanie, miejsce podłączenia wody do umywalki, oraz gdzie znajduje się krata wentylacyjna. Trzeba więc wybrać położenie mebli do miejsc podłączenia wody. Z powodu iż pomieszczenie to jest małe, należy dobrać kolory ścian i mebli tak by optycznie powiększały przestrzeń. Takie meble jak wanna, prysznic, umywalka, toaleta i pralka, idealnie będą pasować w kolorze białym. Dzięki temu będą wyglądały bardzo estetycznie i schludnie, w bardzo małej łazience. Jeżeli chodzi o podłogę, najlepszym wyborem będą płytki, najlepiej w jasnych kolorach. Płytki idealnie nadają się do takiego pomieszczenia, ponieważ w razie rozlania dużej ilości wody, sprzątanie ich nie będzie trudne.

Jak urządzić małą łazienkę?

Z powodu małego metrażu, poszukiwanie odpowiednich mebli nie będzie takie proste. Trzeba szukać tak, aby były one funkcjonalne i praktyczne. Jak jednak to zrobić? Jeżeli chodzi o szafkę pod zlew, najlepiej jest wybrać nie wielką, wąską i posiadającą jak najwięcej szafek lub szuflad. Dzięki temu, nie zajmiemy nią całego pomieszczenia i dzięki temu, że posiada różnego rodzaju półki, można tam schować rzeczy, które na zewnątrz zajmowałyby niepotrzebnie miejsce. Wiszące szafki, również będą dobrą alternatywą dla małej łazienki. Dzięki temu zyskamy więcej miejsca, ponieważ meble te będą wisiały na ścianie. Co wybrać jeżeli chodzi o wannę lub prysznic?

Zobacz też: Zlecenia budowlane

Prysznic do małej łazienki

Najlepszym wyborem do małej łazienki będzie prysznic, który nie zajmuje tyle miejsca. Co jednak, gdy wolimy wannę? Bardzo często ludzie wybierają wannę, zamiast prysznica, ponieważ jest ona wygodna i można się w niej zrelaksować. Jeżeli chcemy posiadać wannę, musimy dobierać resztę mebli do niej, ponieważ to ona zajmie najwięcej przestrzeni. Idealną pralką do małego pomieszczenia, będzie taka, którą otwiera się od góry. Dzięki temu, można umieścić ją w każdym kącie, nie powodując przy tym problemów z używaniem jej. Jeżeli jednak nie posiadamy wystarczająco miejsca na pralkę, można umieścić ją np. w kuchni w zabudowanym komplecie szafek. W małym pomieszczeniu, jakim jest łazienka, najlepiej sprawdzą się jasne meble. Różnego rodzaju biele, szarości i beże na ścianach, będą dobrą alternatywą. Zastosowanie takich kolorów w łazience, sprawi, że pomieszczenie będzie prezentować się estetycznie i będzie wydawało się optycznie większe dla oka.

Jak urządzić małą łazienkę z prysznicem?

Jeżeli posiadamy małą łazienkę z prysznicem, urządzenie jej nie będzie takie ciężkie. Dzięki temu, że prysznic nie zajmuje tak dużo miejsca jak wanna, można pozwolić sobie na większe meble lub większą ilość małych mebli. Idealnie sprawdzi się tu duża szafka pod umywalkę, która będzie bardzo funkcjonalna i praktyczna.

Zobacz też: Kalkulator budowlany

Pralkę można wybrać z otworem z przodu, ponieważ nie musimy się obawiać tego, że nie będziemy w stanie z niej korzystać. Jak każde małe wnętrze, najlepiej jest je urządzić w jasnych odcieniach, czyli najbardziej powszechnych kolorach takich jak np. beże, szarości lub biele.

Mała łazienka w bloku

Podsumowując, łazienka jest to jedno z ciężej do zagospodarowania pomieszczeń. Jeśli jest mała to zadanie to jest podwójnie trudne! Przez swój niewielki metraż, nie jest łatwo sprawić, aby była ona funkcjonalna i aby dobrze się prezentowała. W takim wypadku najlepiej jest się skonsultować ze specjalistą, który doradzi nam jak najlepiej, tak abyśmy byli zadowoleni. Dobrym pomysłem będzie również zaczerpnięcie wielu ważnych informacji na ten temat z różnych stron pomocniczych. Dzięki temu unikniemy różnych, nieprzyjemnych sytuacji związanych z zaprojektowaniem i urządzeniem naszej łazienki.