Jak zaaranżować przestrzeń do pracy dla grafika komputerowego?

Praca grafika komputerowego już przez wybuchem pandemii bardzo często odbywała się zdalnie. Dotyczyło to w szczególności osób pracujących na własny rachunek, czyli tzw. freelancerów. Podnajmowali oni przestrzeń coworkingową lub aranżowali miejsce do pracy w domu czy mieszkaniu.

Zawód grafika komputerowego jednak jest na tyle specyficzny, że również przestrzeń odpowiednia do pracy powinna posiadać określone cechy i realizować konkretne cele. Z jednej strony, grafik będzie potrzebował sporo miejsca, jeśli korzysta z dodatkowego sprzętu.

Przygotuj się na więcej urządzeń

Większość grafików używa w codziennej pracy dwóch lub więcej monitorów czy tabletów. Musi się znaleźć na nie miejsce w ich domowym biurze. Ponadto, jest to praca siedząca. Warto zadbać więc o odpowiedni poziom ergonomii mebli.

Należy również podkreślić, że zawód grafika jest profesją wymagającą dużej pomysłowości i kreatywności. Warto byłoby uwzględnić to podczas aranżacji miejsca, w którym powstawać będą kolejne projekty.

Ten aspekt jest jednak mocno indywidualny, ponieważ niektórym lepiej tworzy się w harmonijnym otoczeniu, bez dodatkowych rozpraszaczy odciągających uwagę. Inni natomiast lepiej odnajdują się w chaosie i mnogość elementów pozytywnie wpływa na ich proces twórczy.

Wszystkie te aspekty omówione zostaną szerzej w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Meble dla grafika komputerowego

Jesteś początkującym grafikiem komputerowym, stawiasz swoje pierwsze kroki w zawodzenie, dopiero zaczynasz szkolenie z programów graficznych, a może jesteś już starym wyjadaczem, który wcześniej pracował tylko w biurze?

Niezależnie od tego, na jakim etapie jest Twoja kariera, stanąłeś przed trudnym wyzwaniem zaaranżowania przestrzeni do pracy. Chciałbyś połączyć wymiar praktyczny z wymiarem estetycznym. Zaczynasz więc od wyboru mebli.

Krzesło biurowe/fotel

W tym fotelu spędzisz zapewne wiele godzin. Musisz zadbać więc o to, aby był on wygodny oraz ergonomiczny. Im lepiej zadbasz o swój kręgosłup podczas pracy, tym mniej problemów z postawą i bólami kostno-stawowymi pojawi się w przyszłości.

Długie trwanie w pozycji siedzącej nie jest dla naszego organizmu komfortowe. Dlatego też zadbać musimy o jak największe obniżenie tego uczucia dyskomfortu. Na jakie parametry zatem powinieneś zwrócić uwagę?

Przede wszystkim nie bierz nawet pod uwagę foteli o nieregulowanym siedzisku. Wysokość fotel musi być dopasowana do Twojego wzrostu w taki sposób, aby Twoje nogi zgięte były w kolanach pod kątem 90 stopni, kiedy Twoje stopy leżą swobodnie na podłodze.

Oparcie z kolei powinno być odpowiednio wyprofilowane i dopasowujące się kształtem do Twojego kręgosłupa. Prawidłowa postawa naszego kręgosłupa oglądana z profilu przypominać powinna literę „S”, dlatego też oparcie fotela powinno posiadać odpowiedni wypukłości i zagłębienia. Jeśli latem doskwiera Ci gorąco i nie wyposażyłeś jeszcze swojego domowego biura w klimatyzację (o czym też warto z czasem pomyśleć), zastanów się nad modelami krzeseł i foteli, które oferują dobrze wentylowane oparcia wykonane z przewiewnych materiałów.

Biurko

Żeby jeszcze lepiej zadbać o swój kręgosłup, nawet przy najbardziej ergonomicznym krześle, powinieneś co jakiś czas wstać i przespacerować się po pokoju. Nie każdy jednak o tym pamięta i w ferworze pracy jeszcze bardziej obciąża swój kręgosłup. Idealnym rozwiązaniem problemu będzie zakup biurka z regulacją wysokości. Dzięki niemu będziemy mogli wymiennie pracować na siedząco oraz na stojąco. Tego rodzaju zmiana pozycji wpłynie pozytywnie na rozłożenie obciążeń w nogach oraz kręgosłupie. W szczególności warto w rozważyć biurka drewniane, które mają cały szereg zalet.

Oświetlenie

Dobrze dobrane oświetlenie to jeden z kluczowych elementów przestrzeni pracy grafika komputerowego. Jego oczy narażone są dość mocno przykre konsekwencje pracy z komputerem. Aby nie pogarszać dodatkowo ich stanu, warto zatroszczyć się o zakup odpowiedniej lampy.

Wysokiej jakości światło w biurze grafika komputerowego powinno cechować się również jednym bardzo ważnym parametrem, a mianowicie zdolnością oddawania barw. W tej pracy odpowiedni dobór kolorów, odcieni oraz tekstur jest zwykle kluczowy.

Dlatego też najlepiej sięgnąć po lampy LEDowe, które mogą pochwalić się najwyższymi wskaźnikami w tym zakresie.

Design w biurze grafika komputerowego

Dekoracja wnętrz jest kwestią mocno indywidualną. Projektując jednak kącik bądź pokój do pracy, warto przypomnieć sobie kilka podstawowych aspektów, które są uniwersalne dla aranżacji wnętrz.

Wydziel swoją strefę do pracy. W zależności od metrażu, którym dysponujesz, możesz mieć do zagospodarowania niewielki kąt lub całe biuro. Pamiętaj jednak, żeby wyraźnie oddzielić miejsce pracy, od innych części domu czy mieszkania.

Dzięki temu ograniczysz bodźcie związane z innymi sferami i życia oraz w pełni skupisz się na zadaniach zawodowych. W takiej wydzielonej przestrzeni będzie Ci też łatwiej zaprowadzić porządek oraz zyskasz gwarancję, że nikt z domowników nie będzie w Twoje miejsce pracy ingerował.

Pomyśl również o umieszczeniu w tej przestrzeni chociaż drobnych elementów dekoracyjnych, które umilą Ci czas spędzony na pracy. Dobrze sprawdzą się rośliny, których zielone liście pozytywnie wpływają na odprężenie oczu czy pejzaż bądź fotografia, przenoszące Cię w jakieś piękne okoliczności przyrody.