Coraz więcej osób na stałe wykonuje swoje zawodowe obowiązki z biura w domu. Są tacy, którzy bardzo cenią ten tryb pracy i nie wyobrażają sobie powrotu do biura na stałe. Aby jednak efektywnie pracować online, konieczny jest gabinet w domu, kącik biurowy lub chociażby oddzielna strefa do pracy. Jaki pomysł na biuro w domu będzie najlepszy?
- Komfortowy gabinet w domu to najwygodniejsze miejsce do wykonywania pracy zdalnej.
- Przytulne biuro w domu można urządzić na poddaszu lub małym pokoju – wystarczy zaledwie kilka mebli, aby zaaranżować funkcjonalną przestrzeń, sprzyjającą kreatywności.
- Kącik do pracy możesz też urządzić w sypialni lub w salonie. Biuro w salonie wymaga nieco więcej tricków aranżacyjnych, ale wszystko da się zrobić!
- A jeśli nie masz miejsca na wygodny gabinet w domu, pomyśl o rozkładanym biurku, które po skończonej pracy łatwo przekształcisz w niedużą komodę.
Małe biuro w domu
Nawet małe biuro jest lepsze niż żadne. Jeśli masz do dyspozycji mały pokój możesz z powodzeniem urządzić w nim przytulne biuro. Tak naprawdę wystarczy Ci wygodne biurko, fotel i jakieś meble do przechowywania dokumentów, książek i biurowych drobiazgów. Może to być szafa, regał, komody lub szafki – wszystko zależy od przestrzeni. Świetnie też wyglądają wiszące półki, umieszczone jedna nad drugą. Oczywiście, w domowym biurze nie może zabraknąć dekoracji – zdjęcia w ramkach, kojące oczy obrazy i rośliny – będą pięknie wyglądać, ale też pobudzą Twój mózg do pomysłowości. A jeśli w Twoim gabinecie w domu jest na to miejsce, pomyśl o ustawieniu w nim szezlonga, leżanki lub chociaż fotela z podnóżkiem. W końcu nie od wczoraj wiadomo, że najlepsze pomyły przychodzą do głowy na leżąco.
Biuro domu na poddaszu
Poddasze w domu jednorodzinnym to znakomite miejsce do urządzenia biura w domu. Nada się do tego zarówno jeden z pokoi pod skosami, jak i otwarta przestrzeń na najwyższej kondygnacji. Ale pod jednym warunkiem – że będzie to biuro, w którym nie będą przyjmowani klienci. W przeciwnym wypadku wizyty obcych ludzi w prywatnej przestrzeni w głębi domu mogą być niekomfortowe – zarówno dla odwiedzających, jak i domowników.
- Jaki dywan wybrać? Czym się kierować?
- Dekoracja nowoczesnego domu poprzez panele drewniane – inspiracje
W biurze na poddaszu najważniejsza jest przemyślana aranżacja przestrzeni. Biurko powinno znajdować się w pobliżu okna, tak aby umożliwić doświetlenie naturalnym światłem. Biurko zawsze ustawiamy bokiem lub przodem do okna. Najlepiej jest jeśli biurko dla praworęcznych będzie stało lewym bokiem do okna, a dla leworęcznych prawym bokiem do okna. Unikajmy umieszczania biurka w taki sposób, aby osoba siedząca przy biurku miała okno za plecami, bo taki układ całkowicie zasłania światło. Biurko na poddaszu powinno ponadto zostać tak ustawione, aby osoba przy nim pracująca mogła swobodnie wstać. Jeżeli w domowym biurze mają znajdować się wysokie meble, np. szafy na dokumenty księgowe lub regały na książki warto takie meble ustawić przy najwyższych ścianach. Powierzchnię pod samymi skosami najlepiej wykorzystać do ustawienia niskich szafek lub komód.
Kącik biurowy w salonie czy sypialni?
Kącik do pracy w domu można zaplanować zarówno w salonie, jak i w sypialni – wszystko zależy od tego, gdzie jest więcej miejsca. Sypialnia jest z reguły spokojniejszym i bardziej wyciszonym miejscem. Jeśli więc zdarza nam się pracować popołudniami, gdy w salonie i w kuchni toczy się intensywne, rodzinne życie, biuro w domu lepiej urządzić w sypialni. Warto jednak zadbać o to, aby sypialniany klimat zanadto nie odbijał się na jakości pracy i w okolicy biurka ustawić obrazy lub przedmioty pobudzające kreatywność. Mogą to być planery na ścianę lub ciekawe obrazy. Świetnie sprawdzi się też zieleń (jako naturalne rośliny lub duże grafiki w ramkach), która pozwoli oczom odpocząć.
Biuro w salonie wymaga nieco więcej zabiegów aranżacyjnych. Salon to przecież strefa reprezentacyjna naszego domu, więc cały jego wystrój powinien być spójny. Z tego względu warto wybrać biurko i fotel o kolorystyce i designie zbliżonym do pozostałym mebli w salonie. Poza samym biurkiem, biuro w salonie powinno być wyposażone w kontenerki, szafki pod lub około biurkowe z szufladami i wnękami na dokumenty. Przydadzą się też wiszące półki oraz tablica korkowa lub magnetyczna nad biurkiem. A sam kącik biurowy w salonie warto chociaż symbolicznie oddzielić od reszty pomieszczenia. Czym? Np. wysokim (od podłogi do sufitu) regałem, na którym ustawimy dokumenty, kwiaty i dekoracje. Świetnie sprawdzą się w tym miejscu przesłony, np. ażurowe lub wykonane z modnych lameli.
A co jeśli w Twoim domu nie ma nawet kawałka miejsca na stworzenie oddzielnej strefy do pracy? Wtedy z pomocą przychodzi rozkładane biurko, które otwiera się tylko wtedy, gdy jest potrzebne. Lekko się składa, a po zamknięciu wygląda jak zwykła komoda i zajmuje naprawdę mało miejsca. Co więcej, rozkładane biurko posiada wewnętrze półki, tak zaprojektowane, aby nie trzeba było wyjmować umieszczonych na nich przedmiotów przed złożeniem.
Podsumujmy – najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest oddzielny gabinet w domu, urządzony w jednym z pokoi lub na poddaszu. Jeśli nie masz na to miejsca, musisz zadowolić się biurem w salonie, kącikiem biurowym w sypialni albo rozkładanym biurkiem. Aranżacja oddzielnej strefy do pracy w innym pomieszczeniu może wydawać się problematyczna, ale wystarczy kilka tricków, aby cieszyć się komfortową przestrzenią, w której w spokoju oddasz się pracy zawodowej.