Modna jadalnia – trendy na 2023 rok

jadalnia

Trendy meblarskie nie zmieniają się w tak szybkim tempie, jak moda, jednak co roku we wzornictwie i aranżacji wnętrz zauważyć można nowe rozwiązania reprezentujące różne style, połączenia wielu faktur, materiałów, dekorów czy kolorów. Modne wnętrza 2023 to ukłon w stronę natury, funkcjonalności i komfortu. Jak na tym tle kształtują się tendencje związane z urządzaniem jadalni, czy utrzymują się trendy zapoczątkowane w latach poprzednich i jak wybrać meble do jadalni? Odpowiedzi znajdziesz w niniejszym tekście – zapraszamy do lektury!

Multifunkcjonalność – gdy pomieszczenia pełnią więcej niż jedną funkcję

Współczesnym trendem w aranżacji wnętrz jest łączenie kilku funkcji w jednym pomieszczeniu. Izolacja związana z pandemią sprawiła, że coraz mocniej dążymy do tego, by tworzyć w swoim domu jak najbardziej funkcjonalne i komfortowe przestrzenie, przez co jadalnia rzadko kiedy funkcjonuje obecnie jako osobne pomieszczenie. Coraz częściej łączy się ją z kuchnią lub salonem, tworząc multifunkcjonalną i otwartą strefę. Dzięki temu osoba przygotowująca posiłki może przebywać w niewielkiej odległości od domowników czy gości znajdujących się w jadalni, uprzyjemniając wspólny czas i umożliwiając znacznie większą integrację. Takie rozwiązanie spisuje się doskonale w przypadku mniejszych domów i mieszkań, gdyż otwarta przestrzeń sprawia wrażenie dużej i przestronnej.

Minimalistyczne wzornictwo i naturalne materiały

Rok 2023 kontynuuje tendencję z lat poprzednich, a więc nacisk na naturalne materiały, ekologiczne rozwiązania i minimalizm. Drewniane meble do jadalni lub te wykonane z rattanu, delikatne tkaniny i obłe kształty to tylko część z elementów, które są popularne w obecnym roku. Neutralne kolory ziemi, takie jak beże czy brązy, proste linie i wykorzystanie naturalnych surowców  wprowadzą ład i harmonię, tworząc jednocześnie przytulne wnętrze, które zachęca do spędzania czasu przy wspólnym stole.

jadalnia

Jeśli już o stole mowa, to model wyposażony w okrągły, pozbawiony ostrych krawędzi blat będzie strzałem w dziesiątkę. Świetne wpasuje się niemal w każdą aranżację, doskonale spisze się w kompaktowej jadalni, a przy tym jest bezpiecznym rozwiązaniem przy posiadaniu małych dzieci.

Jeśli chodzi o dodatki do jadalni, nieprzerwanie prym wiodą tutaj tekstylia i wszelkiego rodzaju tkaniny. Obrusy i bieżniki wykonane z weluru, wełny czy nawet materiały jedwabne coraz częściej wdzierać będą się do aranżacji jadalni w 2023 roku. Ich połączenie, wraz z odpowiednimi zasłonami, pozwoli stworzyć ciepłe i przytulne wnętrze, w którym chce się przebywać.

Jakie meble do jadalni wybrać?

Podstawowym elementem wyposażenia jadalni, niezależnie od tego, czy jest to osobne pomieszczenie, czy otwarta przestrzeń wpisująca się w trend „open space”, jest stół i wygodne krzesła. Wielkość stołu oraz liczbę krzeseł należy dopasować do potrzeb domowników, przy czym dobrą praktyką jest inwestycja w stół rozkładany, który w razie potrzeby można powiększyć o dodatkowy blat.

Jeśli dysponujemy dużą powierzchnią, możemy pokusić się o dodatkowe meble do jadalni, takie jak kredens, przeszklona witryna czy komoda, które posłużą zarówno jako miejsce do przechowywania, jak i wyeksponowania stylowej zastawy stołowej czy innych drogocennych przedmiotów. Wybrany przez nas mebel korespondować powinien z wystrojem jadalni, nie zakłócając estetyki pomieszczenia.

Dodaj komentarz