Granit w mieszkaniu – dlaczego warto go stosować?

Kamień naturalny jest coraz częściej stosowany jako materiał wykończeniowy mieszkalnych wnętrz. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ wykazuje doskonałe właściwości, jest odporny na intensywną eksploatację i z powodzeniem może stanowić główny dekor konkretnej aranżacji. Sprawdź, jaki kamień sprawdza się najlepiej oraz w jakim zakresie wykończenia się go stosuje.

Granit jako najtwardszy kamień naturalny 

To właśnie granit cieszy się największą popularnością, jeśli pod uwagę weźmiemy wykorzystywanie kamieni naturalnych w domowych wnętrzach. Jest nie tylko estetyczny i nadaje odpowiedni design poszczególnym wnętrzom. Jest uniwersalny i zawsze modny, przez co pasuje do każdego pomieszczenia i każdego stylu aranżacji. 

Należy jednak wspomnieć, że granit wyróżnia się najlepszymi cechami, biorąc pod uwagę jego aspekty praktyczne. Jest odporny na ciężar, działanie wody, wilgoci, brudu, tłuszczu. Jest odporny na ścieranie, odbarwienia czy zarysowania. Jako jeden z nielicznych może być stosowany na podłogę, również taką, w której zastosowano ogrzewanie podłogowe. Świetnie sprawdza się w kuchni oraz w łazience, warto dodać, że jest antybakteryjny, co akurat w tych wnętrzach ma kolosalne znaczenie. 

Ponadto naturalny granit jest odporny na wysokie i niskie temperatury, jest też antypoślizgowy. Z powodzeniem wykorzystuje się go nie tylko jako materiał wykończeniowy wnętrz, ale również na zewnątrz. Sprawdź, jakie elementy wyposażenia mogą być wykonane z granitu. Przekonaj się, że oprócz funkcji praktycznych wykazuje również liczne walory estetyczne jako dekor poszczególnych pomieszczeń. 

Elementy granitowe w przestrzeni domowej 

Chociaż granit nie jest tani, to jest inwestycją na długie lata. Nie pęka, nie ściera się ani nie rysuje. Wykazuje niską chłonność, dlatego bardzo łatwo utrzymać go w czystości, a ponieważ jest niezwykle twardy i trwały, przetrwa nawet kilkadziesiąt lat intensywnej eksploatacji w pełnej krasie swojej doskonałości. 

W domowym wnętrzu coraz częściej można znaleźć nie tylko podłogę granitową czy dekoracyjne elementy ścian z tego naturalnego kamienia. Doskonale sprawdza się również zlewozmywak granitowy w kuchni, blat roboczy wykonany z granitu, blat łazienkowy czy umywalka. Granitem można zabudować wannę, kominek, wykończyć parapety, schody lub ściany. Jest również niezastąpionym materiałem elewacyjnym. 

Co istotne, granit można wybierać z różnorodnej palety wzorów i kolorów. Dzisiaj największą popularnością cieszy się ten w tonacji brązów i beżów, natomiast gatunków tego kamienia naturalnego jest mnóstwo i za każdym razem jest wyjątkowy.

Trzeba też przyznać, że granit w domu jest najlepszym wyborem. Wykazuje znacznie lepsze właściwości, aniżeli elegancki marmur, który nie jest tak twardy ani odporny na zabrudzenia. O ile marmur może stanowić dekorację, to nie powinien być wykorzystywany w ramach funkcji praktycznych. Nie sprawdzi się na blat kuchenny czy do wykonania zlewu, ponieważ może chłonąć tłuszcz i inne zabrudzenia. Granit jest pod tym względem znacznie lepszym wyborem.

fot. materiały prasowe

Dodaj komentarz