Czarna kuchnia – jak ją zaaranżować?

czarna kuchnia

Czarna kuchnia to ponadczasowy pomysł na wnętrze i nigdy niewychodzący z trendów. Często jednak uznaje się takową za zbyt odważną albo przytłaczającą czy pomniejszającą niewielkie wnętrza. Istnieje jednakże wiele sposobów na to, aby zapobiec takiemu wrażeniu.

Czarna kuchnia – czy to odpowiedni kolor?

Zacznijmy od samego koloru czarnego w kuchni. Przez wiele wieków kolor ten kojarzył się z nieciekawymi i smutnymi symbolami. Dziś jednak, więcej mówi się o zaletach czerni, co zawdzięczamy w szczególności legendarnej Coco Chanel. Jeśli chodzi o urządzanie wnętrz, możemy o czerni mówić nie tylko ze względu na wykorzystywanie jej jako kolor ścian, ale także mebli, wykończeniowych materiałów czy różnorakich dodatków. Czarna ściana w kuchni oznacza wnętrze eleganckie, choć jednocześnie ekstrawaganckie. Jeśli ktoś ceni sobie przestronne wnętrza, lepiej stosować ten kolor w większych, dobrze oświetlonych wnętrzach.

czarna kuchnia

Czarna farba w kuchni – alternatywy

Jest wiele alternatyw dla zwykłej czarnej farby do kuchni, na przykład farba tablicowa, co w przypadku kuchni jest praktycznym rozwiązaniem, kiedy chcemy zapisać jakieś ważne informacje czy listę zakupów do zrobienia. Kolejną opcją jest wykorzystanie paneli 3D, w wybranym przez nas wzorze. Tworzą one gwarantowany efekt “wow” i są niebanalne.

Czarne meble do kuchni

Kuchnia czarna to nie tylko zabawa kolorem ścian, ale też postawienie na meble w tym kolorze. Tego typu meble kuchenne oferuje sklep Edinos.pl, w którym znaleźć można szafki kuchenne z ciemnymi frontami. Zaznaczyć trzeba jednak, iż nie jest to opcja dla każdego i warto przemyśleć ten wybór. Świetnym pomysłem jest kuchnia biało czarna, która będzie pewnym wypośrodkowaniem tych dwóch odcieni i w taki sposób na pewno nie przytłoczy wnętrza. Można pokusić się o czarne meble do kuchni, jasne ściany czy też białe blaty. Biało czarna kuchnia świetnie wygląda w połączeniu ze wszelkiego rodzaju czarnymi sprzętami AGD. Jeśli jednak nie czujemy tego stylu, można postawić na ogólnie jaśniejsze wnętrze, gdzie czerń stanowi dodatki – uchwyty do szafek, wyróżniona ściana, czy wspomniane wcześniej sprzęty AGD.

czarnakuchnia

Czarne dodatki do kuchni

Kuchnia w czarnej kolorystyce to wielkie pole do eksperymentów z dodatkami. Niezastąpione będą w niej czarne baterie kuchenne i czarne zlewozmywaki lub przeciwnie, dodające lekkości baterie i zlewy w kolorze stali nierdzewnej czy złota – to też świetna opcja! Stal nierdzewna, a także drewno, złoto, srebro i miedź to znakomite barwy na akcenty kolorystyczne w czarnej kuchni. Można je wykorzystywać w oświetleniu, żaluzjach okiennych, naczyniach, uchwytach meblowych. Stworzą interesujące, ożywcze, barwne plamy we wnętrzu. Warto zaznaczyć, że kolor czarny wygląda wspaniale w połączeniu nie tylko z bielą, ale też na przykład drewnem, marmurem, cegłą, nowoczesnym betonem, czy pokaźnymi wielkościowo zielonymi kwiatami doniczkowymi – to z pewnością ożywi ciemną kuchnię. Takie zestawienia dodatkowo uwypuklają czerń, zmiękczając jej pozorną surowość i zbyt odważny charakter.

Jak uniknąć zabrudzeń w czarnej kuchni?

Choć czarna kuchnia prezentuje się efektownie, nie da się zaprzeczyć, że na frontach w tym kolorze lub na kafelkach łatwo o zabrudzenia. W tym celu można jednak postawić na materiały, na których plamy aż tak bardzo się nie osadzają – moda pędzi dziś do przodu z prędkością światła, więc o takie rozwiązania z pewnością nie będzie ciężko. Oczywiście również należy postawić na regularne, systematyczne i dokładne sprzątanie, a wtedy na pewno ten kolor nie będzie dla nas zmorą. Warto postawić na kuchnię z wykorzystaniem tego koloru w szczególności z uwagi na jego elegancję oraz nutkę pewnej tajemnicy. Kolor czarny w kuchni na pewno przyciągnie wzrok każdego, kto nas odwiedza. Ma unikatowy charakter i kojarzy się z luksusem. Za sprawa niektórych połączeń, kolor czarny potrafi zaskoczyć swoją przytulnością czy elektrycznym bądź industrialnym charakterem.

W dzisiejszych czasach stawia się na niestandardowość wnętrz, a czarna kuchnia z pewnością do takich się wpisuje. Choć dla niektórych czerń we wnętrzach jakichkolwiek jest zbyt mroczna i odważna, warto się do niej przekonać, gdyż potrafi wyglądać naprawdę zjawiskowo. Zdecydowanie jest to wnętrze o wielu obliczach, w którym można bawić się kreatywnością i poczuć w sobie duszę artysty i projektanta.