Wszystkie instalacje, z których korzystamy w naszym domu powinny być właściwie wykonane i zapewniać nam nie tylko komfort użytkowania, ale także bezpieczeństwo. Zasada ta tyczy się także systemu grzewczego. Osoby decydujące się na ogrzewanie kominkowe powinny pamiętać o tym, by budowa kominka została przeprowadzona profesjonalnie.
- Kominek nowoczesny w domu
- Budowa kominka
- Charakter obudowy kominka
W tekście podpowiadamy m.in. co warto wiedzieć o budowie kominka.
Spis treści:
Kominek nowoczesny w domu
Kominek w domu to element, który tworzy miły i przytulny nastrój równocześnie zapewniając domownikom ciepłe powietrze. Trzeba jednak pamiętać, że znacznie zwiększa ryzyko powstania pożaru. Czasem bywa, że od samego ognia groźniejszy będzie dym, który w wyniku niewłaściwie zrobionej instalacji może się ulatniać i w niekorzystnych warunkach spowodować zaczadzenie. Powinno być dla nas kwestią kluczową, by decydując się na projekty kominków równocześnie zminimalizować ryzyko doprowadzenia do groźnych dla nas i naszego dobytku sytuacji poprzez prawidłowe zbudowanie kominka.
Zasadą powinno być lokalizowanie kominka i wyczystek tak, aby obudowa kominka nie zasłaniała wyczystki komina – do wyczystki musi być zapewniony dostęp.
Budowa kominka
Budowa kominka, podobnie jak wykonywanie każdej instalacji, powinna być wykonywana przy szczególnym zwróceniu uwagi na pewne kwestie, czyli:
– odpowiednie płyty izolacyjne – zarówno przewodu kominowego, jak i obudowy kominka, oraz tej części podłogi, na której ma on stanąć. Jej niewłaściwe wykonanie może przynieść niebezpieczne skutki;
– umieścić kratki wentylacyjne na szczycie okapu chroniącej przed gromadzeniem się ciepła pod sufitem;
– zadbanie o wysoką szczelność rury, która łączy czopuch z wkładem kominkowym;
– zadbanie o odpowiednią posadzkę przed kominkiem; powinna zostać umieszczona przynajmniej pół metra przed nim i być w całości sporządzona z materiałów niepalnych. Pamiętajmy, by zabudowa kominka była odporna na wysokie temperatury.
Charakter obudowy kominka
Pomimo faktu, iż to wkład kominkowy jest sercem kominka , to właśnie obudowa kominka nadaje mu kształt i charakter. To z czego wykonuje się obudowę kominka zależy od naszych indywidualnych upodobań i gustu. Należy jednak pamiętać, by dobrać materiały, które są nie tylko eleganckie i praktyczne, ale również bezpieczne. Wpływa to na późniejszy komfort użytkowania i utrzymywania czystości wokół wkładu kominkowego.
Najczęściej używane materiały do ozdobnej obudowy kominkowej, to marmur, granit, trawertyn i piaskowiec. Coraz częściej używa się także stali nierdzewnej, szkła i metalowych blend wokół wkładu. Chociaż trendy kominkowe podążają w stronę nowoczesności i minimalizmu, to bardzo duża liczba klientów nadal nie wyobraża sobie innego kominka, niż klasycznego, w stylu rustykalnym.
Obudowy kominkowe charakteryzujące się najwyższą jakością wykonania (sprawdź m.in. kominki gdańsk i kominki warszawa) są gwarancją wizualnego i technicznego zachwytu.
Cześć, nazywam się Andrzej Głogowski. Jestem pasjonatem budownictwa, remontów oraz pracy w ogrodzie. Od zawsze fascynowały mnie projekty, które pozwalają mi tworzyć coś nowego i pięknego. Jako „złota rączka” lubię dzielić się swoimi doświadczeniami i poradami, które mogą pomóc innym w realizacji ich domowych i ogrodniczych marzeń. Wierzę, że każdy może stworzyć wyjątkowe miejsce, które będzie odzwierciedleniem jego osobowości. Zapraszam do wspólnej podróży po świecie DIY!