Osoby niebędące na bieżąco z trendami zachodzącymi na polskim rynku nieruchomości mogą mieć z kupnem mieszkania wiele problemów. Nie jest to żadnym powodem do wstydu. Sytuacja na rynku mieszkaniowym, zwłaszcza w większych miastach będących niezwykle atrakcyjnymi miejscami inwestycyjnymi, zmienia się niezwykle dynamicznie. To nie ułatwia decyzji. W ostatnim czasie sytuację na polskim rynku mieszkaniowym można było uznać za trudną. Niesprzyjające wydają się być także warunki społeczne. Pandemia, wojna, inflacja – czynniki te nie ułatwiają podejmowania ważnych życiowych decyzji. Wszystko to nie zmienia jednak faktu, że wciąż wiele osób jest zainteresowanym kupnem nowego mieszkania. Trzeba być gotowym na to, że nie będzie to łatwy proces. Kupno własnych czterech kątów wiąże się bowiem nie tylko z tygodniami męczenia się z szeregiem formalności, ale także z koniecznością dokonania wyboru, skąd chcemy nabyć swoje wymarzone mieszkanie. Gdzie współcześnie najlepiej jest kupić mieszkanie, by później nie żałować tej decyzji?
Spis treści:
Rynek wtórny
Jeśli kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym musimy być świadomi tego, że nie będziemy jego pierwszym właścicielem. Decydując się na rynek wtórny nabywamy lokal, w którym ktoś już kiedyś mieszkał. Miejsce to ma już swoją historię i wszystko, co z nią związane – tj. także różne uszkodzenia. Choć w zdecydowanej większości przypadkach nieruchomości z drugiej ręki będą tańsze, niż świeżo odebrane mieszkania deweloperskie, Kupno mieszkania na rynku wtórnym często wiąże się z koniecznością wykonania całościowego remontu. Ten swoimi kosztami może przewyższyć oszczędność, jaką osiągneliśmy w stosunku do potencjalnego kupna mieszkania na rynku pierwotnym. Decyzja ta zatem wcale nie jest tak oczywista.
Rynek pierwotny
Mieszkania nabywane na rynku pierwotnych od tych z rynku wtórnego różnią się tym, że w przeciwieństwie do tych drugich, nikt w nich wcześniej nie mieszkał. Mieszkanie jest nowe, często dopiero oddane przez dewelopera do użytku. Kupując mieszkanie korzystając z oferty rynku pierwotnego, otrzymujemy własne “M” prosto od podmiotu inwestującego w jego budowę. Jeśli zdecydujemy się na zakup w początkowym etapie inwestycji niektóre firmy deweloperskie zakładają możliwość współudziału w tworzeniu finalnego projektu. Nowe lokum będzie wówczas nasze w każdym calu.
Co jest lepszą inwestycją?
Jeśli chodzi o budowę mieszkań, przoduje kilka największych polskich miast. Co roku do użytku najwięcej mieszkań oddaje się w Trójmieście, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie i Łodzi. Jednak bezapelacyjnym liderem jeśli chodzi o rynek pierwotny jest Warszawa. Po pandemicznym spowolnieniu powoli do normy wraca podaż nowych nieruchomości w stolicy. Powoli staramy się wracać do normalności. Warszawscy deweloperzy oferują coraz to nowe inwestycje mieszkaniowe, dzięki czemu stolica zapełnia się nowymi budynkami. Czy warto skorzystać z tej oferty, czy może bardziej opłacalne jest kupno mieszkania od kogoś?
Obie opcje wydają się być równie atrakcyjne. Podejmując decyzję, warto dokładnie przeanalizować sytuację życiową, w której się znajdujemy. Większość z nas, kupując mieszkanie, stoi przed koniecznością wzięcia kredytu. Tak poważna inwestycja przekłada się na to, że chcielibyśmy, by nasz przyszły kąt był jak najlepszej jakości. Nowe mieszkanie jest czymś, na czym nie należy oszczędzać. To tam spędzimy najbliższe lata, być może nawet całe życie. By nie martwić się wszelkimi niedogodnościami, jakie powstają w wyniku użytkowania mieszkania przez kogoś innego, warto z uwagą przeglądać nowe inwestycje mieszkaniowe. W miastach o wysokorozwiniętym rynku nieruchomości, takich jak Warszawa, nowe mieszkania na rynku pierwotnym powstają w zgodzie ze wszystkimi standardami jakości zarówno jeśli chodzi o budowę i układ mieszkania. Wybór jest niezwykle szeroki, w związku z czym swoje wymarzone mieszkanie można nabyć niemal w każdej dzielnicy.