Kiedy warto kupić nowe mieszkanie?

blok mieszkaniowy

Specyficzną cechą kondycji ludzkiej jest fakt, że zawsze zamieszkujemy jakieś miejsce. Celem życiowym wielu osób jest posiadanie na własność własnych czterech kątów. Nie ma w tym nic dziwnego – kupno własnego “M” daje zdecydowanie większą stabilność życiową niż wynajem. Zmiana lokum to bardzo ważna chwila w życiu człowieka. Decyzja o przeprowadzce i nabyciu mieszkania nie należy do najłatwiejszych. W poniższym artykule zastanowimy się, jakie czynniki warto brać pod uwagę rozważając tę kwestię.

Kupno mieszkania a moment życiowy

Podczas podejmowania każdej ważnej życiowej decyzji powinniśmy się najpierw zastanowić, czy jest na to odpowiedni moment. Chodzi oczywiście o sytuację życiową, w której w danej chwili się znajdujemy. Naturalne jest, że różne momenty naszego życiorysu cechują się inną dynamiką i jedne są lepsze niż inne na wprowadzanie do naszego życia dużych zmian. Przeprowadzka i kupno mieszkania bez wątpienia należą do tego typu decyzji. Powody osobiste często przyspieszają lub opóźniają decyzję o kupnie mieszkania.

Większość osób decyduje się na kupno własnego mieszkania dopiero w momencie, kiedy ma stabilną sytuację życiową. To jest bardzo często równoznaczne z posiadaniem rodziny i stabilnego zatrudnienia. Będąc w prekarnej (niepewnej) sytuacji na rynku pracy bardzo trudno jest zdecydować się na tego typu zobowiązanie. Dlatego ludzie podejmują tę decyzję tylko wtedy gdy mają pewność, że za kilka lat nadal będą posiadali dobre źródło zarobków. Jest to szczególnie ważne dlatego, że w zdecydowanej większości przypadków kupno mieszkania wiąże się z koniecznością wzięcia kredytu, co kładzie na nasze barki ogromną odpowiedzialność na wiele lat. W tym kontekście nasza sytuacja życiowa pozostaje w ścisłym związku z aktualną sytuacją ekonomiczną i polityczną w kraju. Mowa tu oczywiście o takich kwestiach jak oprocentowanie kredytów. Jeśli sytuacja gospodarcza i społeczna są niestabilne niezwykle trudno jest przewidzieć, jak będzie się kształtować w najbliższych latach. To może skłaniać do opóźnienia decyzji o kupnie mieszkania.

Sytuacja na rynku mieszkaniowym

Co roku w Polsce powstają dziesiątki tysięcy nowych mieszkań. Wliczają się w to zarówno mieszkania budowane przez spółdzielnie, jak i inwestycje deweloperskie. Liczba powstających mieszkań jest ważnym kryterium oceny sytuacji na rynku mieszkaniowym, jednak nie jedynym.

O tym, czy powstające w danym miejscu inwestycje mieszkaniowe warte są naszej uwagi, decyduje wiele czynników. Z perspektywy kupującego z pewnością jednym z najważniejszych są ceny. Te, jak na każdym rynku, wahają się w zależności od popytu i podaży oraz sytuacji w całej gospodarce. Naturalne jest, że przychylniej patrzymy na możliwość kupna mieszkania, jeśli ceny nieruchomości na rynku są niższe. Nikt nie chce przepłacać. Ceny niestety są czymś, na co mamy bardzo ograniczony wpływ.

Niezwykle istotna jest też lokalizacja. Stwierdzenie to jest adekwatne zarówno w stosunku do kupujących, jak i inwestorów.  Warto mieć świadomość, że sytuacja na rynku mieszkaniowym będzie się różnić w zależności od miasta. W którym polskim mieście panuje obecnie najlepszy klimat dla inwestycji mieszkaniowych? Bez wątpienia warte uwagi są nowopowstające apartamenty w Warszawie. Stolica ma to do siebie, że to właśnie tam powstaje najwięcej ciekawych projektów deweloperskich. Inwestorzy bardzo chętnie decydują się na rozpoczęcie nowej inicjatywy w Warszawie.

Z perspektywy podmiotów inwestujących bardzo ważne są decyzje polityczne podejmowane w zakresie mieszkalnictwa. W zależności od tego, do jakiego stopnia państwo ingeruje w ten sektor, inwestycje mogą być mniej lub bardziej atrakcyjne. Wprowadzane regulacje są pośrednio związane z ogólną sytuacją gospodarczą. Warto jednak pamiętać, że w ekonomii żadna koniunktura nie trwa wiecznie i w perspektywie lat można się spodziewać istotnych zmian w tym zakresie.

Dodaj komentarz